
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Hőségben a viperák agresszívebbek, nyáron még éjszaka is aktívak maradnak, így ha nem vigyázunk, hová lépünk, megtámadhatnak – figyelmeztetnek a sepsiszentgyörgyi kórház szakemberei.
2022. július 05., 09:062022. július 05., 09:06
2022. július 05., 09:452022. július 05., 09:45
Idén eddig egyetlen beteg jelentkezett viperamarással a sürgősségi osztályon, a 48 éves férfit áprilisban marta meg a kígyó. A kórház közleményében hangsúlyozzák, a vipera mérge hemotoxikus, elpusztítja a vérsejteket és a szöveteket, melyekkel kapcsolatba kerül.
A megelőzésről kifejtik, a hegyekben nyáron is viseljünk bakancsot, amely nemcsak a ficamtól, sérülésektől, hanem a kullancsoktól és a viperamarástól is véd. Ajánlott előzetesen felmérni a terepet, ahová lépni készülünk. A viperamarás jelei közé tartozik a heves fájdalom, az érintett terület duzzadása, félájult állapot, hányinger, hányás, homályos látás, légszomj, túlzott izzadás vagy hasi fájdalom. Ilyen esetben hívni kell a 112-es sürgősségi számot.
Ezért kávét, alkoholt se fogyasszunk, mert szintén növeli a pulzusszámot. Minél több mérget el kell távolítani a sebből, amit fertőtleníteni kell. Az antihisztaminok késleltethetik a méreg hatását.
Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.
Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.
Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.
Széles közösséget mozgatott meg a felhívás, amelyben a szívbetegséggel küzdő Dimény István részére indítottak adománygyűjtést. Az erdővidéki férfi gyógyulását számos adakozó támogatása mellett kardiológus szakorvos is segíti.
Köztudott, hogy Kézdivásárhely nemrég felújított ikonikus épületébe a Céhtörténeti Múzeum költözik át. De a Székely Katonanevelde mikor nyílhat meg teljes egészében a nagyközönség előtt? – faggattuk Dimény Attila muzeológust, intézményvezetőt.
Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.
szóljon hozzá!