Hirdetés
Hirdetés

Mit jelentenek a különböző hangriasztások?

•  Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala

Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala

„Szerdán 10 órakor megszólalnak a szirénák. A gyakorlat az országos polgári védelmi hét része, ez esetben a lakosságnak nincs semmilyen teendője” – hívta fel a figyelmet februári sajtóértekezletén Kovászna megye prefektusa. Ráduly István az útlevélosztály tavalyi mérlegét is ismertette.

Dimény Árpád István

2023. február 28., 17:232023. február 28., 17:23

A prefektus a szirénapróbák szükségességéről érvelt, majd ismertette is a négyféle szirénahangot, hogy a lakosság legyen tisztában azzal, hogy mit jelentenek.

  • Katasztrófariasztás esetén ötször egymás után megismételt, egyenként 16 másodperces hangjelzést adnak le, közötte 10 másodperc szünettel.

    Hirdetés
  • Légi előriasztáskor háromszor egymás után megismételt, egyenként 32 másodperces hangjelzés szólal meg, közötte 12 másodperc szünettel.

  • Amikor légi riasztás van, akkor tizenötször egymás után megismételt, egyenként 4 másodperces hangjelzést hallunk, közötte 4 másodperc szünettel; a riasztás feloldását pedig egy egyenletes, 2 perces szirénázás jelzi.

„A próbariasztásnak nem az a szerepe, hogy valakit megijesszen, hanem az, hogy felkészítsen egy esetleges vészhelyzetre. Ezen belül a szirénapróbának hármas haszna van:

Idézet
a lakosság megismeri a vészjelzésnek ezt a módját, gyakorlatot jelent a szirénákat kezelő személyzet számára, és teszteli a szirénák működőképességét”

– hangoztatta Ráduly.

A kormánymegbízott arról is beszámolt, hogy az elmúlt hétvégén a sepsiszentgyörgyi gépkocsivezetői jogosítvány-kibocsátó hivatal munkatársai

nyolc Vaslui megyei rendőr segítségével 231, B-kategóriás gépjárművezetői engedélyre pályázót vizsgáztattak le, közülük 135 személy szerzett jogosítványt – az átmenési arány 58 százalék volt.

Rico Racoviță rendőrfőbiztos, szolgálatvezető szerint „minden tökéletesen ment, nem volt semmi gond, a várakozási idő két hétre csökkent”.

Az útelvélosztály munkájáról

A prefektus összefoglalta az útlevélosztály 2022-ben végzett munkáját. Az Alina-Dana Ioniță rendőrbiztos által vezetett szolgálatnál az eddigi legtöbb, 15 741 kérelmet vettek át, ez 80 százalékkal több, mint egy évvel korábban (8710), a következőképpen:

14 642 (2021-ben 7758) kérelmet egyszerű elektronikus útlevélre és 1099 (952) kérelmet egyszerű ideiglenes útlevélre.

A kérések több mint 40 százalékát (6576) más megyékben lakóhellyel rendelkező személyek tették le.

Sepsiszentgyörgyön a kizárólag Kovászna megyében lakóhellyel rendelkező állampolgárok kérelmeit dolgozzák fel. Összesen 16 221 (egy évvel korábban 7825) kérelmet oldottak meg. Ezekből 13 103 kérést a megyeszékhelyen vettek be, 1010-et az ország más megyéiben adtak le, és 1009 kérést Románia külföldi diplomáciai és konzuli képviseleteinél vettek át. 1099 kérésben ideiglenes útlevélért folyamodtak.

A feldolgozott kérelmek eredményeként összesen 6362 (2021-ben 4802) útlevelet adtak át a kérelmezőknek a kiszolgáló pultnál:

5272 egyszerű elektronikus útlevelet és 1090 ideiglenes egyszerű útlevelet, ezeken kívül 2778 (2552) elektronikus útlevelet futárszolgálattal küldtek el a birtokosoknak.

2022-ben 647 Kovászna megyei személy jelentette be, hogy elveszítette útlevelét, 15 útiokmány pedig megrongálódott (2021-ben összesen 417 útlevél veszett el vagy rongálódott meg).

Idézet
Ki szeretném emelni, hogy jóllehet 80 százalékkal nőtt az elfogadott kérések aránya, az egyszerű elektronikus útlevelet a 15 munkanapos törvényes határidő helyett általában három, de legtöbb öt munkanapon belül át lehet venni a szolgálatnál. Ez persze nem csak a Kovászna megyei ügyosztályt dicséri, hanem az egész rendszert, de az eredmény azért figyelemre méltó, mert ez a második helyet jelenti Európában, csak Spanyolországban lehet ennél rövidebb idő alatt útlevélhez jutni”

– mondta el Ráduly István.

A prefektus folytatja minden hónap első csütörtökén esedékes, kihelyezett meghallgatás-sorozatát, március 2-án 12 órakor a Kovásznai Polgármesteri Hivatalban várja az érdeklődőket. Iratkozni a 0267-315 444-es telefonszámon lehet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 26., vasárnap

Szakértő: Romániát nem veszélyezteti üzemanyaghiány, de veszélyesen ki van téve egy regionális kőolajválságnak

Romániának egy állandó energetikai és logisztikai válságkezelő központra, egy országos energiabiztonsági diszpécserszolgáltra lenne szüksége, nem eseti válságülésekre, hogy ne érje felkészületlenül egy esetleges „olajvihar” – véli az AEI elnöke.

Szakértő: Romániát nem veszélyezteti üzemanyaghiány, de veszélyesen ki van téve egy regionális kőolajválságnak
Hirdetés
2026. július 26., vasárnap

Csak a miheztartás végett: továbbra is az AUR a legnépszerűbb párt Romániában

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a szavazatok 34 százalékával nyerne, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat; a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága 23, a Nemzeti Liberális Párté (PNL) 21 százalékos.

Csak a miheztartás végett: továbbra is az AUR a legnépszerűbb párt Romániában
2026. július 26., vasárnap

Tarr Zoltán Erdélyben: van egyfajta várakozás, hogy merre és hogyan haladunk tovább

Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.

Tarr Zoltán Erdélyben: van egyfajta várakozás, hogy merre és hogyan haladunk tovább
2026. július 26., vasárnap

Nem sok marad a megélhetési költségekre a számlák és adók befizetése után

Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.

Nem sok marad a megélhetési költségekre a számlák és adók befizetése után
Hirdetés
2026. július 26., vasárnap

Megújult a fehéregyházi Petőfi-emlékhely – elsőként látogatott hivatalosan Erdélybe az új kormány

Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.

Megújult a fehéregyházi Petőfi-emlékhely – elsőként látogatott hivatalosan Erdélybe az új kormány
2026. július 26., vasárnap

Vasárnap is razziáznak a Maros és Hargita megyét összekötő országúton

Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.

Vasárnap is razziáznak a Maros és Hargita megyét összekötő országúton
2026. július 26., vasárnap

Két autó ütközött – félsávos forgalomkorlátozást kellett bevezetni

Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.

Két autó ütközött – félsávos forgalomkorlátozást kellett bevezetni
Hirdetés
2026. július 26., vasárnap

Forgalomból kivont járművekkel és ittasan is közlekedtek

Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.

Forgalomból kivont járművekkel és ittasan is közlekedtek
2026. július 26., vasárnap

Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét

Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.

Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét
2026. július 26., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a vasárnapunkba – sárga riasztást adtak ki Maros megyére is

Záporokra, zivatarokra, viharos szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több térségére.

Viharok rondíthatnak bele a vasárnapunkba – sárga riasztást adtak ki Maros megyére is
Hirdetés