
A csapat, amelyik a város gazdasági közpolitikáin dolgozik: Debreczeni László, Antal Árpád, Miklós Zoltán, Edler András
Fotó: Tuchiluș Alex
Számos lehetősége van egy önkormányzatnak arra, hogy segítse a helyi vállalkozókat – hívták fel a figyelmet kedden Sepsiszentgyörgyön, ahol arról is szó esett, hogy a természetes személyeknek is van tennivalójuk. Például nem hagyják az államnál a személyi jövedelemadójuk 3,5 százalékát.
2024. május 21., 22:292024. május 21., 22:29
A sepsiszentgyörgyi ipari parkban megtartott sajtótájékoztatón Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester mellett jelen volt Miklós Zoltán parlamenti képviselő, az ipari park korábbi vezetője, Edler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Debreczeni László közgazdász, a sepsiszentgyörgyi helyi tanács gazdasági bizottságának elnöke.
Antal Árpád felhívta a figyelmet a természetes személyek által a civil szervezetek támogatására május 25-ig átutalható hozzájárulásra: a személyi jövedelemadó 3,5 százalékáról van szó, amely fölött egy egyszerű űrlap kitöltésével akár 2 évre rendelkezhetünk.
ennyit sikerült itt tartani, értelemszerűen másik 1 millió lej viszont az államnak maradt. Megyei szinten pedig ennek a duplája úszott el.
Hogy szemléltesse, az elöljáró elmondta, a város által minden tanintézményben tanuló, összesen 9805 oktatott gyermek után átvállalt osztálypénz éves összege 800 ezer lej, ehhez képest tehát 25 százalékkal több maradt az állami kasszában.
Miklós Zoltán az ipari park terjeszkedését vetítette előre, Edler András a de minimis támogatások hozadékáról beszélt
Fotó: Tuchiluș Alex
Miklós Zoltán képviselő egy általa indítványozott törvénymódosításra hívta fel a figyelmet, annál is inkább, mert ez is a civil szervezetek támogatását célozza: azok a profitadót fizető cégek, amelyek tavaly év közben nem használták fel szponzoralapjukat, idén június 25-ig még átirányíthatják (és nem december 25-ig, mint korábban rendelkezett a törvény). Mint elhangzott, ennek a törvénynek köszönhetően
– ez 2022-ben 3,1 milliárd lejre nőtt, a 2019-ben erre szánt támogatásnak a duplájára.
Akinek segítségre van szüksége a felajánlás megtételéhez, az űrlap kitöltéséhez, a városházán vagy a kereskedelmi kamaránál is igényelheti, illetve a segitsdahelyit.ro oldalon tájékozódhat a Sepsiszentgyörgyön működő civil szervezetekről.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat által a helyi gazdasági élet élénkítését célzó de minimis támogatások rendszerét Edler András taglalta: a legrégebben, 2013-ban bevezetett támogatási rendszer az ingatlanadó visszatérítésével támogatja a helyi vállalkozásokat, ezzel jelenleg több mint 193 cég él a mintegy 300 sepsiszentgyörgyi vállalkozásból. Mióta ez a támogatási program létezik,
akiknek így nincs okuk panaszkodni a maximális adókulcsra, amely így csak a nem helyi cégeket terheli – hangzott el.
Ráadásul, ha a helyi vállalkozások jó (az országos átlagbérnél magasabb) fizetéseket biztosítanak, akkor akár a kétszeresét is visszakaphatják az ingatlanadójuknak. Az átlagot meghaladó fizetések el is számolhatók költségként – hívta fel a figyelmet Debreczeni László.
Debreczeni László közgazdász: innovatív támogatási rendszeren dolgoznak innovatív vállakozások számára
Fotó: Tuchiluș Alex
További de minimis programokat indított a szentgyörgyi önkormányzat a világjárvány idején főleg a vendéglátásban dolgozók megsegítésére, ennek végösszege 2 millió lejre rúgott, illetve harmadikként bevezette az ipari parkba betelepedő cégek számára is a támogatási rendszert, mely főleg különböző illetékektől való mentesítést jelent, de eddig ez is elérte az 1,6 millió lejes összeget.
Miklós Zoltán következtetése szerint
Keddtől pedig lehet az idei támogatásokra pályázni, az ingatlanadó-visszatérítésre már digitalizált rendszerben, közölte a kereskedelmi kamara elnöke.
Tíz cég végez napi tevékenységet az ipari parkban, nagyon különböző területeken, további építkezések kezdődtek el az elmúlt hetekben, és folyamatban vannak más cégek engedélyeztetése is, illetve újabbak jelezték, hogy betelepednének az ipari parkba – sorolta a pozitívumokat Miklós Zoltán.
Jelenleg belső úthálózat épül, ezt kíséri a közműhálózat kiépítése.
Miklós Zoltán bizakodik, hogy a hamarosan átadható elkerülőútnak és a brassói repülőtérnek köszönhetően még jobban benépesül a park, illetve erre felkészülve további területeket akarnak megszerezni a létesítménynek.
Mint a sajtótájékoztatón megtudtuk, a városházán szükségesnek látják, hogy egy „innovatív” de minimis rendszert hozzanak létre, amely fiatal vállalkozókat képezne üzleti téren, és akár előfinanszírozással is tőkét biztosítana nekik egy jól menő ágazatban létesített innovatív vállalkozáshoz – taglalta Debreczeni László.
Fotó: Tuchiluș Alex
Hogy melyik vállalkozások érdemelnék ki a 20-50 ezer euró között mozgó támogatást, azt
70 százalékban viszont egy már sikeres vállalkozókból álló szakmai zsűri, mely az üzleti terveket bírálná el, utólag pedig mentorálást is biztosítana a fiatal cégalapítóknak.
Ennek a pályázatnak viszont – amely jövő év elejétől lenne aktív – újdonsága lenne, hogy nemcsak kezdő, hanem életképes tervekkel rendelkező, már működő cégek is pályázhatnának.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!