Hirdetés
Hirdetés

Milliókkal segíthetnénk a civileket, ha nem unnánk felajánlani a személyi jövedelemadónk 3,5 százalékát

A csapat, amelyik a város gazdasági közpolitikáin dolgozik: Debreczeni László, Antal Árpád, Miklós Zoltán, Edler András •  Fotó: Tuchiluș Alex

A csapat, amelyik a város gazdasági közpolitikáin dolgozik: Debreczeni László, Antal Árpád, Miklós Zoltán, Edler András

Fotó: Tuchiluș Alex

Számos lehetősége van egy önkormányzatnak arra, hogy segítse a helyi vállalkozókat – hívták fel a figyelmet kedden Sepsiszentgyörgyön, ahol arról is szó esett, hogy a természetes személyeknek is van tennivalójuk. Például nem hagyják az államnál a személyi jövedelemadójuk 3,5 százalékát.

Bodor Tünde

2024. május 21., 22:292024. május 21., 22:29

A sepsiszentgyörgyi ipari parkban megtartott sajtótájékoztatón Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester mellett jelen volt Miklós Zoltán parlamenti képviselő, az ipari park korábbi vezetője, Edler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Debreczeni László közgazdász, a sepsiszentgyörgyi helyi tanács gazdasági bizottságának elnöke.

Hirdetés

Antal Árpád felhívta a figyelmet a természetes személyek által a civil szervezetek támogatására május 25-ig átutalható hozzájárulásra: a személyi jövedelemadó 3,5 százalékáról van szó, amely fölött egy egyszerű űrlap kitöltésével akár 2 évre rendelkezhetünk.

Tavaly a sepsiszentgyörgyi adófizetők akár 2,6 millió lejjel támogathatták volna a helyi civil szervezeteket, ehhez képest 1,6 millió lejt folyt be erre a célra,

ennyit sikerült itt tartani, értelemszerűen másik 1 millió lej viszont az államnak maradt. Megyei szinten pedig ennek a duplája úszott el.

Hogy szemléltesse, az elöljáró elmondta, a város által minden tanintézményben tanuló, összesen 9805 oktatott gyermek után átvállalt osztálypénz éves összege 800 ezer lej, ehhez képest tehát 25 százalékkal több maradt az állami kasszában.

Miklós Zoltán az ipari park terjeszkedését vetítette előre, Edler András a de minimis támogatások hozadékáról beszélt •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Miklós Zoltán az ipari park terjeszkedését vetítette előre, Edler András a de minimis támogatások hozadékáról beszélt

Fotó: Tuchiluș Alex

Miklós Zoltán képviselő egy általa indítványozott törvénymódosításra hívta fel a figyelmet, annál is inkább, mert ez is a civil szervezetek támogatását célozza: azok a profitadót fizető cégek, amelyek tavaly év közben nem használták fel szponzoralapjukat, idén június 25-ig még átirányíthatják (és nem december 25-ig, mint korábban rendelkezett a törvény). Mint elhangzott, ennek a törvénynek köszönhetően

sikerült megduplázni országos szinten a civil szféra felé irányított összeget

– ez 2022-ben 3,1 milliárd lejre nőtt, a 2019-ben erre szánt támogatásnak a duplájára.

Akinek segítségre van szüksége a felajánlás megtételéhez, az űrlap kitöltéséhez, a városházán vagy a kereskedelmi kamaránál is igényelheti, illetve a segitsdahelyit.ro oldalon tájékozódhat a Sepsiszentgyörgyön működő civil szervezetekről.

A jól bevált de minimis támogatások mellé két új is felzárkózik

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat által a helyi gazdasági élet élénkítését célzó de minimis támogatások rendszerét Edler András taglalta: a legrégebben, 2013-ban bevezetett támogatási rendszer az ingatlanadó visszatérítésével támogatja a helyi vállalkozásokat, ezzel jelenleg több mint 193 cég él a mintegy 300 sepsiszentgyörgyi vállalkozásból. Mióta ez a támogatási program létezik,

az önkormányzat 11,5 millió lejt térített vissza a vállalkozóknak,

akiknek így nincs okuk panaszkodni a maximális adókulcsra, amely így csak a nem helyi cégeket terheli – hangzott el.

Ráadásul, ha a helyi vállalkozások jó (az országos átlagbérnél magasabb) fizetéseket biztosítanak, akkor akár a kétszeresét is visszakaphatják az ingatlanadójuknak. Az átlagot meghaladó fizetések el is számolhatók költségként – hívta fel a figyelmet Debreczeni László.

Debreczeni László közgazdász: innovatív támogatási rendszeren dolgoznak innovatív vállakozások számára •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Debreczeni László közgazdász: innovatív támogatási rendszeren dolgoznak innovatív vállakozások számára

Fotó: Tuchiluș Alex

További de minimis programokat indított a szentgyörgyi önkormányzat a világjárvány idején főleg a vendéglátásban dolgozók megsegítésére, ennek végösszege 2 millió lejre rúgott, illetve harmadikként bevezette az ipari parkba betelepedő cégek számára is a támogatási rendszert, mely főleg különböző illetékektől való mentesítést jelent, de eddig ez is elérte az 1,6 millió lejes összeget.

Miklós Zoltán következtetése szerint

Idézet
a de minimis pályázati rendszer egy sikertörténet, mert átlátható és korrekt”.

Keddtől pedig lehet az idei támogatásokra pályázni, az ingatlanadó-visszatérítésre már digitalizált rendszerben, közölte a kereskedelmi kamara elnöke.

Folyamatosan bővül a szépmezői ipari park

Tíz cég végez napi tevékenységet az ipari parkban, nagyon különböző területeken, további építkezések kezdődtek el az elmúlt hetekben, és folyamatban vannak más cégek engedélyeztetése is, illetve újabbak jelezték, hogy betelepednének az ipari parkba – sorolta a pozitívumokat Miklós Zoltán.

Jelenleg belső úthálózat épül, ezt kíséri a közműhálózat kiépítése.

A jövőben két és fél hektáron kis- és középvállalkozások számára kínálnának 1000-2000 négyzetméteres parcellákat.

Miklós Zoltán bizakodik, hogy a hamarosan átadható elkerülőútnak és a brassói repülőtérnek köszönhetően még jobban benépesül a park, illetve erre felkészülve további területeket akarnak megszerezni a létesítménynek.

Új start-up támogatási rendszeren dolgoznak

Mint a sajtótájékoztatón megtudtuk, a városházán szükségesnek látják, hogy egy „innovatív” de minimis rendszert hozzanak létre, amely fiatal vállalkozókat képezne üzleti téren, és akár előfinanszírozással is tőkét biztosítana nekik egy jól menő ágazatban létesített innovatív vállalkozáshoz – taglalta Debreczeni László.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Hogy melyik vállalkozások érdemelnék ki a 20-50 ezer euró között mozgó támogatást, azt

30 százalékban a város lakosságának szavazati döntenék el,

70 százalékban viszont egy már sikeres vállalkozókból álló szakmai zsűri, mely az üzleti terveket bírálná el, utólag pedig mentorálást is biztosítana a fiatal cégalapítóknak.

Ennek a pályázatnak viszont – amely jövő év elejétől lenne aktív – újdonsága lenne, hogy nemcsak kezdő, hanem életképes tervekkel rendelkező, már működő cégek is pályázhatnának.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra

Fagyos időre, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat. Hargita és Kovászna megyében is lehűl az idő.

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya

Tavaly 32,743 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 2 százalékkal, azaz 673 millió euróval kisebb, mint 2024-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn.

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya
2026. február 09., hétfő

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok – közölte hétfő reggel a Kolozs megyei katasztrófavédelem.

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok
2026. február 09., hétfő

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek

Általános sztrájk kirobbantására készül a polgármesteri hivatalokban dolgozók szakszervezete a kormány által tervezett megszorítások miatt. Keddre kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdetett az érdekvédelmi tömörülés.

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot

Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot
2026. február 08., vasárnap

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben
2026. február 08., vasárnap

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben

Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában

Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában
2026. február 08., vasárnap

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése

Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése
2026. február 08., vasárnap

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét

A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét
Hirdetés