
Amíg a románok civil fóruma nem vonja vissza a városháza ellen indított pereket, addig Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere nem hajlandó tárgyalni a tervezett Eminescu-szoborról. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Mihai Eminescu költőnek állítana szobrot Sepsiszentgyörgyön a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok civil fóruma (FCRCHM), ehhez területet és részfinanszírozást követelnek az önkormányzattól.
2022. november 17., 14:072022. november 17., 14:07
2022. november 17., 18:332022. november 17., 18:33
Miután erre vonatkozó beadványukat közzétették, a brassói székhelyű, hasonlóan magyarellenes Calea Neamului (Nemzet útja) is csatlakozott a kezdeményezéshez, levélben követelve a szoborállítást. Antal Árpád polgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy
„Miután ezeket a pereket visszavonták, jöhetnek, tárgyalhatunk az Eminescu-szoborról és másról is” – szögezte le a polgármester.
A románok civil fóruma beadványában arra hivatkozik, hogy az önkormányzat partnerségben a Hármas Alapítvánnyal Petőfi Sándor szobrot állít a városban. Ez alapján egyenlő bánásmódra, méltányosságra és tükör-eljárásra tartanak igényt:
A fórum képviselői szerint a két szobor egyidejű elhelyezése az etnikumok közötti harmónia üzenetét közvetítené. A beadványt Dragoș Burghelia, a fórum elnöke írta alá, hangsúlyozva, hogy várják az önkormányzat írásos válaszát, hogy kidolgozhassák a cselekvési tervet.
Antal Árpád elmondta, a választ elküldte, és ebben leszögezi:
Két konkrét példát emelt ki: a sportbázis és a városzászló miatt indított pereket. Az önkormányzat hosszas utánajárással érte el, hogy kormányhatározattal átadták a városnak a sportbázist, az évtizedekig elhanyagolt létesítményt rövid idő alatt fel is újították. Másrészt minden lehetséges jogszabályt betartva fogadták el a városzászlót.
Válaszlevelében a polgármester arra is kitér, hogy a fórum akadályozta meg, hogy a jelenlegi 1918 december 1 sugárút egy-egy szakaszát Petőfi Sándorról, illetve Mihai Eminescuról nevezzék el. Ha az a terv nem hiúsul meg, a Petőfi Sándor szobornak kijelölt helyszín most a Mihai Eminescu utcában lenne – fejtette ki az elöljáró.
A szakmai zsűri november 30-ig hirdet eredményt, a műalkotás legkésőbb jövő év július 10-ig kell elkészüljön, a tervek szerint július 29-én avatják.
A tervezett műalkotás az 1918. December 1. utca és a Zefír utca kereszteződésénél található beépítetlen területen kap helyet, ahol a területrendezést is elvégzik.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
Folyamatosan az Ugron Gábor, Orbán Balázs, Farcád és Lejtő utcák házai között ólálkodott az elmúlt időszakban egy kifejlett medve, amelyet végül hétfőn este lőttek ki a vadászok a székelyudvarhelyi városvezetés utasítására.
szóljon hozzá!