Ivókutak több tucatja szolgálta ki a lakosságot egykor Székelyudvarhely társasházi udvarain és utcáin, mára ezek közül mindössze egy működik. A feledésbe merült ivókutak története a szakemberek, az önkormányzat munkatársai, de még a történészek számára sem teljesen tisztázott. Ami biztos, nem fogják a kutakat helyreállítani.
2022. augusztus 20., 15:392022. augusztus 20., 15:39
Nem tervezik az ivókutak visszaállítását vagy a meglévők újbóli beüzemelését Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ivókutak több tucatja szolgálta ki a lakosságot egykor Székelyudvarhely társasházi udvarain és utcáin, mára ezek közül mindössze egy működik. A feledésbe merült ivókutak története a szakemberek, az önkormányzat munkatársai, de még a történészek számára sem teljesen tisztázott. Ami biztos, nem fogják a kutakat helyreállítani.
2022. augusztus 20., 15:392022. augusztus 20., 15:39
Nem tervezik az ivókutak visszaállítását vagy a meglévők újbóli beüzemelését Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Visszaemlékezések szerint legalább harminc ivókút ékesítette egykor Székelyudvarhely utcáit, amelyek a monarchia, majd a szocializmus emlékét őrizték a városlakók számára.
Az Osztrák–Magyar Monarchia idején üzembe helyezett kutak mára feledésbe merültek, a szocializmus alatt többet kicseréltek, illetve további kutakat is elhelyeztek a város területén, utóbbiak a helyi Gábor Áron Termelési Szövetkezet egykori vasöntödéjében készültek – árulkodnak a Kossuth Lajos utcában üzemen kívül álló egykori vasszerkezetek feliratai.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A városról nem készült idáig a vízhálózatot és az infrastrukturális munkálatokat összefoglaló és elemző történeti áttekintés, így nem tudnak adatokkal szolgálni az ivókutak üzembe helyezéséről, az egykor létező kutak pontos számáról és az azokat övező karbantartási intézkedésekről – nyilatkozta lapunk kérésére Gidó Csaba történész. Állítása szerint,
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője lapunk kérésére készséggel
az Imets László, a Mező, a Kornis Ferenc, a Kút és a Kossuth Lajos utcákban – ezeket a városi vízhálózatból táplálták.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elmondása szerint a 90-es években érvénybe lépett egészségügyi törvényrendelet miatt sok kutat fel kellett számolni, mivel azok természetes forrásból táplált fúrt kutak voltak, ezek használatát pedig az akkori törvénykezés betiltotta. Az ivókutak üzemeltetésével kapcsolatban hozzátette, a Kossuth utcai ivókút jelenleg az Urbana Rt. ügykezelésébe tartozik.
Az ivókutak nagy részét már több mint tíz éve leszerelték, ezeket még akkor leadták a vasgyűjtőbe – fejtette ki Ferencz István, az Urbana Rt. munkatársa, aki hangsúlyozta,
Lapunknak elmondta, az egyetlen, jelenleg működő ivókút fogyasztását a helyi önkormányzat fizeti, de senki nem tudja, hogy meddig. Ferencz hozzátette, azok az ivókutak, amelyek – bár használaton kívül, de – talpon vannak, egyelőre a helyükön fognak maradni, mivel csak plusz költség lenne ezeknek a lebontása.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!