
Sepsiszentgyörgyön emlékeztek meg a trianoni diktátumról
Fotó: Tuchiluș Alex
Sokan mondják, magyar az, akinek fáj Trianon, de ez nem elég a magyarsághoz, nem csak ez határoz meg bennünket. Magyar az, aki szívvel-lélekkel annak vallja magát, székely az, aki annak tudja és hiszi magát – szólt a sepsiszentgyörgyi megemlékezőkhöz Biró Erika szörcsei lelkész a nemzeti összetartozás napján. Háromszék megyeszékhelyén immár 32. alkalommal emlékeztek június 4-én a trianoni diktátumra.
2024. június 04., 21:092024. június 04., 21:09
2024. június 04., 21:112024. június 04., 21:11
Megközelítőleg kétszáz ember gyűlt a főtéri kőszínpad köré kedden, ahol délután fél 6-kor kezdetét vette a Sepsiszéki Székely Tanács által szervezett trianoni megemlékezés. A méltóságteljes eseményt idén 32. alkalommal rendezték meg, különleges meghívottja, Biró Erika lelkész szónokolt, továbbá beszédet tartott Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, valamint a helyi magyar politikai pártok képviselői is. Nemzeti énekekkel tisztelgett Kovács Sára, fohászt Péterfi Ágnes unitárius lelkész mondott.
Az egybegyűltekhez elsőként Vincze Loránt EP-képviselő szólt, megemlékezve a 104 éve megkötött paktumról, a megvívott harcokról és azokról az értékekről, amelyeket mindmáig sikerült megőrizni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kiemelte továbbá, hogy
A későbbiekben Kolcza István, az Erdélyi Magyar Szövetség színeiben buzdította összefogásra a sepsiszentgyörgyieket, Erőss Bulcsú a Magyar Polgári Erő képviseletében osztotta meg a trianoni döntéssel kapcsolatos gondolatait.
„Száz év különböző ideológiákba öltöztetett elnyomása sem tudta elsöpörni ezt a maroknyi népet. Itt vagyunk szülőföldünkön most is, többségben. Húsz év királyi diktatúra, négy év levegővétel, közel ötven év kommunista diktatúra és több mint három évtized demokrácia után is mi határozzuk meg Székelyföld arculatát” – fogalmazott beszédében Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács kommunikációs alelnöke.
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzátette, az autonómia intézményes garanciáinak megteremtése húsz év alatt sem sikerült, és bár a szórványsors aligha fenyeget, az önrendelkezésre való törekvést nem szabad feladni, a célt nem lehet szem elől téveszteni, hogy
Biró Erika szörcsei lelkész és a Háromszéki Népfőiskola elnöke, aki nem mellesleg a Poszkár-tetőn létesült nemzeti emlékhely kezdeményezője is, az esemény meghívott szónokaként lépett a mikrofonhoz.
Fotó: Tuchiluș Alex
Beszédében a jelenre fókuszált, hangsúlyozva, hogy a múlt eseményein változtatni nem lehet,
„Gyáva népnek nincs hazája. Beleharapnak szellemi, lelki, anyagi örökségünkbe, belemarnak iskoláinkba, nyelvünkbe, temetőinkbe, és most készülnek szétszaggatni Székelyföldet” – szólalt fel a lelkész, ösztönözve hallgatóságát, ne adják fel a mostani nehéz időkben.
Fotó: Tuchiluș Alex
Hangsúlyozta, hogy a kivándorlás, lemorzsolódás előtt tétlenül álló székely nép önmagát hagyja vesztére, ahogy azok a vezetők is hátat fordítanak a közösségnek, akik önérdekből állnak élre. „Ez is Trianon. Talán nekünk más kell, talán porrá kell válnunk ahhoz, hogy feltámadhassunk? Csonkítjuk magunkat, amikor nem állunk a sarkunkra” – vélekedett Biró Erika.
Fotó: Tuchiluș Alex
Szónoklatát Péterfi Ágnes unitárius lelkész fohásza erősítette meg, a megemlékezés végül a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
1 hozzászólás