
Képünk illusztráció
Fotó: Farkas Tamás
Évről évre kevesebben igényelnek mezőgazdasági támogatást, ám a földterületek nagysága nem csökken – tájékoztatott Marius Popică a Kovászna megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója.
2022. június 01., 14:202022. június 01., 14:20
Rámutatott, Háromszéken egy év alatt négyszázzal csökkent az igénylők száma, idén 12 400 gazda 16 600 hektárra nyújtott be kérést támogatásra a május 16-ai határidőig. A csökkenés hátterében az áll, hogy amikor az idős földtulajdonosok abbahagyják a gazdálkodást, a nadrágszíjparcellákat átveszik és összevonják a fiatalok. Az igazgató elmondta, még mindig vannak olyan területek, melyek keskenyebbek, mint a kombájn, Kovászna megyében mindössze 300 nagygazdának van 5000 hektárnál nagyobb területe.
mondta Marius Popică. Arra is kitért, az adatokat átveszik az előző évből, ha nem változott semmi, a gazda személyesen vagy elektronikusan aláír egy nyilatkozatot, és ebből áll a támogatásigénylés. Ha egy év alatt változás van, az adatokat a polgármesteri hivatal gazdalajstromában kell aktualizálni, az igazolást onnan küldik az APIA-hoz, az állatok adatbázisát pedig megkapják az állategészségügyi igazgatóságtól.
Június 6. után kezdődik terepen az ellenőrzés, szúrópróbaszerűen az igénylők 5 százalékát vizsgálják, azokat is, akiknél az elmúlt években gondok voltak. Marius Popică elmondta, a támogatások kifizetése október 15-én kezdődik, akkor utalják a 80–90 százalékos előleget, majd decemberben a fennmaradó 10–20 százalékot.
Vállalják a kamattörlesztést, hiszen amit most megfinanszírozhatnak a pénzből, októberben már késő lenne, mutatott rá az igazgató.
Kovászna megye mezőgazdasági területeinek fele termőföld és a fele legelő, ez utóbbiak alkalmasak a biotanúsítvány megszerzésére, hiszen ezeket a területeket soha senki nem műtrágyázta, mutatott rá az igazgató. Éppen ezért
Kovászna megyében jelenleg a termőföldek 3 százaléka és a legelők 12 százaléka biominősítésű.
Minden reggel kapnak jelentést a tűzoltóktól, hogy hol voltak tatlótüzek, a szatellitfelvételek alapján beazonosítják a területet és a tulajdonosát, és a támogatás 5 százalékát büntetésből levonják, csak az mentesül, aki korábban jelentette, hogy más gyújtott tüzet a területén. Ha az égetés ismétlődik, a gazda a teljes támogatást is elveszítheti. Ugyanakkor a tűzoltók is kirónak bírságot. Idén Háromszéken 120 gazdát büntettek a támogatás 5 százalékának a levonásával a tarlótüzek miatt, őket jövő évben automatikusan ellenőrizni fogják.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
Románia határozottan elítéli az Oroszország Szövetségi Biztonsági Szolgálata által irányított csoportok által végrehajtott ellenséges kibertevékenységeket – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államelnök.
Megváltozik a Szent Anna-tó látogatási rendje: a látogatóknak napijegyet kell váltaniuk, amely magában foglalja a látogatóközpont belépőjét és három óra ingyenes parkolást, míg a Mohos-tőzegláp ezentúl kötelező idegenvezető nélkül is látogatható lesz.
Nem született megoldás a politikai válság rendezésére a Nicușor Dan államfővel a Cotroceni-palotában folytatott csaknem kétórás egyeztetésen, és miniszterelnök-jelöltekről sem esett szó – közölte a találkozó után Sorin Grindeanu.
Megkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen, miután befejeződtek a víz- és gázvezetékek cseréjével kapcsolatos munkálatok.
Ezen a héten benyújtottuk az európai uniós támogatási kérelmet a körgyűrű 3-as és 6-os szakaszára. A beruházás összértéke több mint 538 millió lej.
Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői posztjáról, a Fidesz és a KDNP pedig bojkottálja az Országgyűlés hétfői ülését – írja az MTI.
Viharokkal tarkított, változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közzétett, július 13–26. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Három eltévedt magyar turistát mentettek ki a Retyezát-hegységből hétfőre virradóra a Hunyad megyei hegyimentők.
1 hozzászólás