Hirdetés
Hirdetés

Mezőgazdasági támogatások: érdemes megszerezni a biotanúsítványt

Képünk illusztráció •  Fotó: Farkas Tamás

Képünk illusztráció

Fotó: Farkas Tamás

Évről évre kevesebben igényelnek mezőgazdasági támogatást, ám a földterületek nagysága nem csökken – tájékoztatott Marius Popică a Kovászna megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója.

Bíró Blanka

2022. június 01., 14:202022. június 01., 14:20

Rámutatott, Háromszéken egy év alatt négyszázzal csökkent az igénylők száma, idén 12 400 gazda 16 600 hektárra nyújtott be kérést támogatásra a május 16-ai határidőig. A csökkenés hátterében az áll, hogy amikor az idős földtulajdonosok abbahagyják a gazdálkodást, a nadrágszíjparcellákat átveszik és összevonják a fiatalok. Az igazgató elmondta, még mindig vannak olyan területek, melyek keskenyebbek, mint a kombájn, Kovászna megyében mindössze 300 nagygazdának van 5000 hektárnál nagyobb területe.

Arra törekednek, hogy minél több uniós támogatást vonzzanak be a térségbe, és minél kevesebbet büntessenek, ehhez az kell, hogy a gazdák, a polgármesteri hivatalok és az intézmények is megfelelően végezzék a feladatukat,

mondta Marius Popică. Arra is kitért, az adatokat átveszik az előző évből, ha nem változott semmi, a gazda személyesen vagy elektronikusan aláír egy nyilatkozatot, és ebből áll a támogatásigénylés. Ha egy év alatt változás van, az adatokat a polgármesteri hivatal gazdalajstromában kell aktualizálni, az igazolást onnan küldik az APIA-hoz, az állatok adatbázisát pedig megkapják az állategészségügyi igazgatóságtól.

Hirdetés

Június 6. után kezdődik terepen az ellenőrzés, szúrópróbaszerűen az igénylők 5 százalékát vizsgálják, azokat is, akiknél az elmúlt években gondok voltak. Marius Popică elmondta, a támogatások kifizetése október 15-én kezdődik, akkor utalják a 80–90 százalékos előleget, majd decemberben a fennmaradó 10–20 százalékot.

Sok gazdának azonban most van szüksége pénzre, így élnek azzal a lehetőséggel, hogy az APIA-tól kapott igazolással a támogatás összegét felveszik hitelbe, majd októberben visszafizetik a kölcsönt.

Vállalják a kamattörlesztést, hiszen amit most megfinanszírozhatnak a pénzből, októberben már késő lenne, mutatott rá az igazgató.

Érdemes megszerezni a biotanúsítványt

Kovászna megye mezőgazdasági területeinek fele termőföld és a fele legelő, ez utóbbiak alkalmasak a biotanúsítvány megszerzésére, hiszen ezeket a területeket soha senki nem műtrágyázta, mutatott rá az igazgató. Éppen ezért

próbálják meggyőzni a gazdákat, hogy minősítsék a földeket, és hívják le a biogazdálkodás után járó támogatást.

Kovászna megyében jelenleg a termőföldek 3 százaléka és a legelők 12 százaléka biominősítésű.

Büntetnek a tarlótüzekért

Minden reggel kapnak jelentést a tűzoltóktól, hogy hol voltak tatlótüzek, a szatellitfelvételek alapján beazonosítják a területet és a tulajdonosát, és a támogatás 5 százalékát büntetésből levonják, csak az mentesül, aki korábban jelentette, hogy más gyújtott tüzet a területén. Ha az égetés ismétlődik, a gazda a teljes támogatást is elveszítheti. Ugyanakkor a tűzoltók is kirónak bírságot. Idén Háromszéken 120 gazdát büntettek a támogatás 5 százalékának a levonásával a tarlótüzek miatt, őket jövő évben automatikusan ellenőrizni fogják.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

Erdélyi könyvkiadás: lapról lapra nehezebb

Hogyan hat a jelenlegi gazdasági helyzet a könyvkiadásra, és miként tudnak működni a kiadók? Mekkora példányszámban jelennek meg a könyvek, és hogyan alakul a vásárlóerő? Két székelyföldi könyvvásár között erdélyi könyvkiadók vezetőivel beszélgettünk.

Erdélyi könyvkiadás: lapról lapra nehezebb
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Nicușor Dan: nem kell túl komolyan venni azt, amit Vlagyimir Putyin mond

Nicușor Dan szerint a jelenleg zajló hibrid hadviselés sem annak a jele, hogy Oroszország békét és stabilitást akarna Európában.

Nicușor Dan: nem kell túl komolyan venni azt, amit Vlagyimir Putyin mond
2026. május 13., szerda

Határozottan kijelentette a PNL-s politikus, hogy nem fognak a PSD-vel kormányozni

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fog együtt kormányozni a Szociáldemokrata Párttal (PSD) akkor sem, ha technokrata miniszterelnököt neveznek ki – jelentette ki kedden Mircea Abrudean szenátusi elnök.

Határozottan kijelentette a PNL-s politikus, hogy nem fognak a PSD-vel kormányozni
2026. május 13., szerda

Ópusztaszeren tartják a Tisza-kormány első ülését

Kedd éjfélkor hivatalba lépett a Tisza-kormány; szerdán 15 órától Ópusztaszeren tartják az első kormányülést – közölte Magyar Péter miniszterelnök kedd este a Facebook-oldalán.

Ópusztaszeren tartják a Tisza-kormány első ülését
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Június végéig még ingyenesen igényelhető az első elektronikus személyi igazolvány

Ingyenesen állítják ki az első elektronikus személyi igazolványt a 14. életévüket betöltött polgárok számára június 30-ig.

Június végéig még ingyenesen igényelhető az első elektronikus személyi igazolvány
2026. május 12., kedd

Lapáttal hajtotta el a medvét egy férfi, a csendőrség is megszólalt – videóval

Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.

Lapáttal hajtotta el a medvét egy férfi, a csendőrség is megszólalt – videóval
2026. május 12., kedd

Elbizonytalanodtak az általános sztrájkot illetően az oktatásban dolgozók

Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.

Elbizonytalanodtak az általános sztrájkot illetően az oktatásban dolgozók
Hirdetés
2026. május 12., kedd

Felpörög a brassói repülőtér: emelkedik az utasforgalom, hamarosan a bővítés is elkezdődik

Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.

Felpörög a brassói repülőtér: emelkedik az utasforgalom, hamarosan a bővítés is elkezdődik
2026. május 12., kedd

ANAF-tehetetlenség: több mint kétmilliárd lej adótartozást nem tudnak behajtani

Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.

ANAF-tehetetlenség: több mint kétmilliárd lej adótartozást nem tudnak behajtani
2026. május 12., kedd

Anyamedvét és bocsokat kellett elhajtani egy háromszéki iskola udvaráról

Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.

Anyamedvét és bocsokat kellett elhajtani egy háromszéki iskola udvaráról
Hirdetés