
A sepsiszentgyörgyi mentálhigiénés hétvége résztvevői és előadói
Fotó: Szombatfalvi Etelka Babett
Nagy igény volt az unitárius nőszövetségeken belül a vezetői és mentálhigiénés képzésekre, ezért egy képzéssorozat harmadik állomásaként az elmúlt hétvégén Sepsiszentgyörgyön is megszervezték a nőknek szóló mentálhigiénés hétvégét.
2024. április 22., 17:172024. április 22., 17:17
Mint azt Nagy Gizella, az Unitárius Univerzalista Nők Nemzetközi Szervezetének (ICUUW – International Convocation of Unitarian Universalist Women) alelnöke elmondta, 2023-ban pályáztak ennek a rendezvénysorozatnak a megszervezésére, ugyanis egy évtizeddel korábban az unitárius és más felekezetű nők marosvásárhelyi találkozóján a nők kifejezték erre való igényüket.
2014-től Nagy Gizella szervezésében elkezdődött egy ilyen tárgyú képzéssorozat különböző modulokkal, amely sikeresnek bizonyult, mindaddig, amíg 2020-ban a világjárvány pontot nem tett a sorozat végére. 2023-ban azonban Nagy Gizella és Simó Melinda „mentálhigiénés hétvége” címszó alatt novemberben Marosvásárhelyre, idén februárban pedig Székelyudvarhelyre hívták össze a nőket egy tartalmas feltöltődésre, az utolsó csoport pedig Sepsiszentgyörgyön találkozott. A rendezvénysorozat mottója:
A péntek délutántól szombat estig zajló előadások a lelki reziliencia (rugalmas alkalmazkodási képesség) 4 alapvető faktorát taglalták: a minőségi időélményt, a megbízható környezetet, a stabil, kiszámítható kapcsolatokat és a jól követhető mintát. Az előadások anyagából a szervezők egy gyakorlatias kézikönyvet is összeállítanak, ennek megjelenése szeptemberre várható. Angolra fordított változatát a világ bármely táján igénybe lehet venni. A könyv digitális változatát minden résztvevő megkapja majd.
A mentálhigiéné minden olyan tevékenység, amelynek célja az egészséges lelki élet kialakítása és megtartása, továbbá olyan multidiszciplináris, holisztikus szemléletű tudomány, amely támogatja és elősegíti a mentális egészséget és a mentális betegségek megelőzését a pszichiátria és a pszichológia segítségével, különböző tudományterületek (szociológia, pedagógia, orvostudomány, teológia, pszichológia stb.) ismereteinek integrálásával. (Forrás: Wikipédia)
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.
szóljon hozzá!