
Fotó: • Forrás: Oktatási Minisztérium
Közzétette a tanügyminisztérium kedden a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit, melyre országszerte több mint 131 ezer, nyolcadik osztályt végzett fiatal iratkozott be. A beiratkozott magyar nyelvű tanulók több mint 77 százaléka sikeresen szerepelt a felmérésen. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményekre még várni kell.
2021. június 29., 18:212021. június 29., 18:21
Országos szinten összesen 131 179 beiratkozó volt, 93,9 százalékuk, azaz 123 122 diák vett részt a vizsgán. Közülük 7168 magyar jelentkező volt, ebből 6694 gyereknek számoltak médiát, ami 93,38 százalékot tesz ki.
A legtöbb magyar diák Hargita megyében iratkozott be, számuk 2254 volt, a legkevesebb magyar vizsgázó – szám szerint három – pedig Bukarestben volt.
Az eddigi években vizsgázó magyar diákoknak lemaradása volt az országos átlaghoz képest, idén azonban 0,29 százalékkal jobbak voltak eredményeik az országos átlagnál. Magyar nyelv és irodalomból 95,83 százalékos az ötös feletti jegyet elérő diákok aránya, ez 3,44 százalékkal jobb, a tavalyi aránynál.
Matematikából országos szinten 67,4 százalék érte el az ötöst, a magyar diákok közül 66,96 százalék. A tavalyi eredményekhez képest ez szintén 1,48 százalékos visszaesést jelent.
Országszerte 120 diáknak sikerült színtízessel zárni a képességfelmérő vizsgát, és noha magyar diák nincs köztük, tantárgyanként minden kategóriában szerepelnek magyar diákok is tízes osztályzattal. Román nyelv és irodalomból az országos 467-ből négy, matematikából az országos 1439-ből harminc, magyar nyelv és irodalomból pedig kilencvenkét diák érdemelt ki 10-es osztályzatot.
A PSD miniszterei várhatóan csütörtökön benyújtják lemondásukat a kormányból. A román központi sajtó politikai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a szociáldemokraták szerdán döntöttek a kormányból való kilépésről.
Több mint 70 Kiehl’s termék található az eMAG-on, arcápolási, kezelési termékek és szérumok, parfümök, haj- és testápolási termékek. Az első 1000 rendelés Kiehl's ajándékcsomagot kap, függetlenül a vásárlás értékétől.
Székelyföld-szerte fagypont alá esett a hőmérséklet csütörtökre virradóan, a leghidegebb a Lakóca-tetőn volt, mínusz 5,5 fok.
A jelenlegi gazdasági helyzet – kifejezetten az üzemanyagár-robbanás – jelentős nyomás alá helyezte a közúti szállítással foglalkozó cégeket. A megemelkedett költségeket tükrözik a fuvardíjak, sőt a boltok polcaira felkerülő termékek árai is.
Románia GDP-arányos költségvetési hiánya a 2024-es 9,3 százalékról 7,9 százalékra csökkent tavaly az Eurostat adatai szerint, amelyek azt igazolják, hogy az irány helyes, a gazdaság stabilizálódik – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Nicușor Dan államfő szerda este azt nyilatkozta, hogy visszafogottabb retorikára szólította fel a koalíciót alkotó pártokat a Cotroceni-palotában folytatott egyeztetéseken.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Nicușor Dan elnökkel is közölte, hogy a továbbiakban is támogatja Ilie Bolojan miniszterelnököt – jelentette ki Dominic Fritz pártelnök az államfővel folytatott szerda esti egyeztetést követően.
Szabó István Ralph Fiennes és Viggo Mortensen főszereplésével rendez filmet A gyertyák csonkig égnek alapján.
Jelentős lavinaveszélyre figyelmeztetnek szerdán a meteorológusok a Fogarasi-havasokban és a Bucsecs-hegységben. A Bucsecs-hegységben levő Omu-csúcson jelenleg 2,2 méteres a hótakaró, a legvastagabb az országban.
Románia az egyike azoknak az országoknak az Európai Unióban, amelyekben a legnagyobb mértékben nőttek az aszály által érintett területek.
szóljon hozzá!