
Közel 35 éve üresen áll, életveszélyes a 17–18. századi, aldobolyi Hollaky-kúria
Fotó: Benkő Árpád Jenő/Facebook
Illyefalván három olyan kúria van önkormányzati tulajdonban, amelyek rövidebb-hosszabb ideje üresen állnak, és ez meglátszik az állapotukon. A községvezetés nem hagyná magukra az értékes ingatlanokat.
2024. szeptember 29., 13:542024. szeptember 29., 13:54
„Vesszőparipám, hogy mentsük meg a községbeli kúriákat” – hangsúlyozta a Székelyhonnak Benkő Árpád Jenő, Illyefalva új polgármestere, aki minap a helyi közélet több szereplőjével szemügyre vette azok állapotát, és kihasználásuk lehetőségeiről is konzultált annak reményében, hogy a közeljövőben sikerül felújításukra pénzt szerezni.
A Hollaky-kúriában egy viszonylag jó állapotban megmaradt történelmi festmény is látható
Fotó: Benkő Árpád Jenő/Facebook
Legveszélyeztetettebb a 18. század elején épült aldobolyi Hollaky-kúria – ennek gerendamennyezetes nagytermében Varga Nándor Lajos történelmi ihletésű festménye látható, még viszonylag jó állapotban. Az épületet a rendszerváltásig a termelőszövetkezet használta gabonatárolóként, azóta viszont üresen áll, és
A 19. század elején épült sepsiillyefalvi Séra-kúria az ezredforduló előtt a KIDA Alapítványnak köszönhetően teljes felújításon esett át, és kívülről még most is tetszetős a szemnek, de belülről bizony ráférne némi tatarozás, jelezte a polgármester.
Ez is üresen áll több mint öt éve, mióta az utolsó bérlő, a Gal Progressio Egyesület kiköltözött belőle. Beépített tetőterében a Jókai Mór, Mikszáth Kálmán és Szabó Dezső életművét bemutató irodalomtörténeti kiállítás lenne megtekinthető, ha lenne az épületnek gazdája.
A Bornemissza-kúria
Fotó: Benkő Árpád Jenő/Facebook
Végül az ugyancsak Illyefalván lévő, 18. században épült, B kategóriás műemlékként számon tartott Bornemissza-kúria (Bagolyvár) a harmadik, amelyet meg kellene menteni a romlástól: ez nemrég iskolaépületként fungált, de most üresen áll, nagyon rossz állapotban.
„Ígéret van arra, hogy pénzt kapunk a felújításra” – mondta a polgármester. Mivel azonban a finanszírozó általában azt kéri, hogy a restaurált épületek legyenek kihasználva, legyen rendeltetésük, sőt tudják magukat fenntartani a továbbiakban, Benkő Árpád a község néhány helyi tanácsosával, vállalkozókkal, lelkészekkel, intézményvezetőkkel helyszíni szemlék során konzultált arra nézve, hogy mi jöhetne szóba. Végül abban maradtak, hogy két hét gondolkodási idő után egy újabb megbeszélésre kerítenek sort.
A történelmi épületek felújítása rendkívül költséges és nehézkes, mert a műemlékvédelmi hivatalok sok feltételt szabnak, ezért
Restaurálásban jártas építész véleménye szerint egy ilyen épület négyzetméterére 2000 euró körüli összeget kell számolni. A községvezető reméli, lesznek még műemlékvédelmi jellegű pályázati kiírások, amelyeket kihasználva megmenthetők az impozáns épületek.
Nicușor Dan szerint Románia három-négy éven belül teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
Lassult ugyan a növekedés, de még mindig magas a fertőző légúti megbetegedések száma Hargita megyében. A kisgyermekek körében sok az RSV-fertőzés, ami akár nagyon súlyos, intenzív terápiás ellátást igénylő megbetegedést is okozhat.
Nemzetpolitikáért felelős államtitkárként először látogatott Gyergyószentmiklósra Nacsa Lőrinc. Bejelentette, hogy a magyar kormány folytatja a Fogarasy Mihály Középiskola felújításának finanszírozását.
Technikai recesszióba került a romániai turizmus – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
szóljon hozzá!