
Számla számla hátán. Már csődeljárást is eredményeztek a magas energiaárak az SZMVSZ elnökének információi szerint
Fotó: Székelyhon
Csődeljárást is okozott a gázszolgáltató-váltás, illetve az ezután következő indoklás és előrejelzés nélküli, húsz-harmincszoros energiaár-emelés. Közösen perelnek az ügyeben olyan vállalatok, szövetkezetek és önkormányzatok, amelyek tavaly a Hargaz Hargita Gáz szolgáltatásainak megszűnése miatt egy másik szolgáltatóhoz, az Electricához kerültek át.
2022. július 12., 12:472022. július 12., 12:47
2022. július 12., 13:042022. július 12., 13:04
Tavaly november elsején lépett érvénybe az a döntés, miszerint a Hargaz Hargita Gáz lemond a gázkereskedői engedélyéről, efelől pedig minden fogyasztójukat időben értesítették. Ezt megelőzően Kovács Domokos, a vállalat műszaki igazgatója lapunknak elmondta, hogy azok számára, akik nem választanak új szolgáltatót az elkövetkezőkben, egy úgynevezett „végső szolgáltató” fogja biztosítani a gázellátást.
Nagy-Bege Zoltán az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) alelnöke ugyanekkor nyilatkozta, hogy az említett esetben
A tisztségviselő egyben kifejtette, hogy a végső szolgáltató minden hónapban, a legalacsonyabb árat kínáló cég lesz.
Több udvarhelyszéki – és más megyéből származó – cég esetében a végső szolgáltató az Electrica lett,
– tudtuk meg Jakab Áron Csabától, a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) elnökétől. Mint mondta, ezt követően több cég is felkereste a számlákat sokszor fél év csúszással kibocsátó szolgáltatót, ám nem sikerült megoldást találni a magas árak miatti problémára. Állítja, a Hargaz kilépését követően az új szolgáltató nem küldött semmiféle értesítést a megemelt energiaárakkal kapcsolatban. Ez Jakab szerint létfontosságú lett volna, hiszen így az érintettek nem tudtak más stratégiát kidolgozni az éves költségeikre vonatkozóan.
Aggasztja továbbá az, hogy a helyzet súlyossága mintha nem zavarná a szolgáltatót, hisz a mai napig vannak cégek, amelyek a tavalyi év novembere óta nem kaptak még számlát fogyasztásuk mértékéről.
Az Electrica Rt. munkatársai azt állítják, hogy törvényes módon jártak el az összes számla kibocsátását illetően, és azon árak szerint számláztak, amelyeket az ANRE is jóváhagyott – magyarázta Jakab Áron Csaba. Megoldásként elsősorban a panasz benyújtását szorgalmazta Molnár az érintettek számára, de
Egyébként voltak olyan szervezetek is, amelyek a szolgáltató után az ANRE-nél is panaszt tettek – folytatta Molnár –, ezért a hatóság belső vizsgálatot rendelt el az Electricánál. A megkésett számlázást a szolgáltató egy informatikai rendszer telepítésének elhúzódó folyamatával indokolta a vizsgálat jegyzőkönyvének átirata alapján. Ezt ugyanakkor a jogász szerint egyelőre nem lehet készpénznek venni.
A probléma bonyolultsága főként abból fakad, hogy a törvények többféleképpen értelmezhetők. „Romániában a versenyszférában levők egészséges konkurenciát kell fenntartsanak, de az energiaügyi szabályozás ennek nagy mértékben ellentmond” – vélekedik a helyzetről Molnár, aki szerint
Már egy udvarhelyszéki cég csődbe is ment a magas számlák miatt – közölte Jakab, aki mihamarabbi megoldást sürget. Sajnálja, hogy megkeresésükre sem a parlamentben, sem a helyi politikumban nem találtak segítő partnerre az egyre súlyosabb helyzetben, ugyanis tudomása szerint
„Csak Székelyudvarhelyen nagyjából négyezer vállalkozás van, túlélők vagyunk, a cégek állandó krízishelyzetet élnek meg” – zárta a beszélgetésünket Jakab.
Az ügy jogorvoslásával kapcsolatban Molnár Zsigmond kifejtette, egy keresetet már regisztráltak a bíróságon. Eszerint a felperesek nem azt akarják elérni, hogy ne kelljen kifizetniük a kibocsátott számlákat, viszont nem a jelentősen megemelt áron fizetnének. Egyébként hasonló problémával küzdenek a vállalkozók Maros, Kolozs és Kovászna megyében is. Ezek közösen szeretnének jogorvoslatot a helyzetre, harminc cég csatlakozott a bírósági eljáráshoz.
Élete megtiszteltetésének tartja a kezdeményezők felkérését, rendkívül hálás érte.
Célegyenesbe fordultak az előkészületek Tusnádfürdőn, a kedden kezdődő 35. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor területén már szinte minden a helyére került.
Legalább tíz komolyan vehető államfőjelöltre érkezett javaslat, de a döntést végül a Tisza Párt frakciójának és az Országgyűlésnek kell meghoznia – közölte Magyar Péter miniszterelnök hétfőn Facebook-oldalán.
Elérte a 30 százalékot a munkálatok készültségi szintje a Nagyszeben–Pitești autópálya (A1) Bojca 1. alagútjánál – közölte hétfőn a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Vizsgáznak kedden országszerte a pedagógusok a címzetes tanári állásokért, Székelyföldön mintegy 2300 jelentkezővel. A határozatlan idejű állásokért több helyen erős a túljelentkezés, különösen az óvodapedagógusi, tanítói és testnevelői posztoknál.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) 206 bírságot szabott ki összesen több mint egymillió lej értékben és 161 figyelmeztetést adott a román tengerparti üdülőhelyeken július 13. és 19. között végzett ellenőrzések során.
Az ország nagy részéhez hasonlóan Hargita megyében is figyelmeztető sztrájkot tartottak hétfőn a kórházakban. Az általános sztrájk kirobbantása attól függ, hogy a héten kapnak-e kormányígéreteket követeléseikre – mondta a Sanitas megyei vezetője.
Az ingyenes ivartalanítási programnak köszönhetően eddig már több mint 60 kutyát és macskát ivartalanítottak Marosvásárhelyen.
Andy Burnham, Manchester volt polgármestere az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután III. Károly király hétfőn megbízta az új brit kormány megalakításával.
Változékony időjárásra kell készülni a következő két hétben Erdélyben: a hét eleji kellemes nyári időt átmeneti lehűlés váltja fel, majd a hétvégétől ismét melegedés kezdődik. Közben szinte minden nap számítani lehet záporokra és zivatarokra.
1 hozzászólás