
Számla számla hátán. Már csődeljárást is eredményeztek a magas energiaárak az SZMVSZ elnökének információi szerint
Fotó: Székelyhon
Csődeljárást is okozott a gázszolgáltató-váltás, illetve az ezután következő indoklás és előrejelzés nélküli, húsz-harmincszoros energiaár-emelés. Közösen perelnek az ügyeben olyan vállalatok, szövetkezetek és önkormányzatok, amelyek tavaly a Hargaz Hargita Gáz szolgáltatásainak megszűnése miatt egy másik szolgáltatóhoz, az Electricához kerültek át.
2022. július 12., 12:472022. július 12., 12:47
2022. július 12., 13:042022. július 12., 13:04
Tavaly november elsején lépett érvénybe az a döntés, miszerint a Hargaz Hargita Gáz lemond a gázkereskedői engedélyéről, efelől pedig minden fogyasztójukat időben értesítették. Ezt megelőzően Kovács Domokos, a vállalat műszaki igazgatója lapunknak elmondta, hogy azok számára, akik nem választanak új szolgáltatót az elkövetkezőkben, egy úgynevezett „végső szolgáltató” fogja biztosítani a gázellátást.
Nagy-Bege Zoltán az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) alelnöke ugyanekkor nyilatkozta, hogy az említett esetben
A tisztségviselő egyben kifejtette, hogy a végső szolgáltató minden hónapban, a legalacsonyabb árat kínáló cég lesz.
Több udvarhelyszéki – és más megyéből származó – cég esetében a végső szolgáltató az Electrica lett,
– tudtuk meg Jakab Áron Csabától, a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) elnökétől. Mint mondta, ezt követően több cég is felkereste a számlákat sokszor fél év csúszással kibocsátó szolgáltatót, ám nem sikerült megoldást találni a magas árak miatti problémára. Állítja, a Hargaz kilépését követően az új szolgáltató nem küldött semmiféle értesítést a megemelt energiaárakkal kapcsolatban. Ez Jakab szerint létfontosságú lett volna, hiszen így az érintettek nem tudtak más stratégiát kidolgozni az éves költségeikre vonatkozóan.
Aggasztja továbbá az, hogy a helyzet súlyossága mintha nem zavarná a szolgáltatót, hisz a mai napig vannak cégek, amelyek a tavalyi év novembere óta nem kaptak még számlát fogyasztásuk mértékéről.
Az Electrica Rt. munkatársai azt állítják, hogy törvényes módon jártak el az összes számla kibocsátását illetően, és azon árak szerint számláztak, amelyeket az ANRE is jóváhagyott – magyarázta Jakab Áron Csaba. Megoldásként elsősorban a panasz benyújtását szorgalmazta Molnár az érintettek számára, de
Egyébként voltak olyan szervezetek is, amelyek a szolgáltató után az ANRE-nél is panaszt tettek – folytatta Molnár –, ezért a hatóság belső vizsgálatot rendelt el az Electricánál. A megkésett számlázást a szolgáltató egy informatikai rendszer telepítésének elhúzódó folyamatával indokolta a vizsgálat jegyzőkönyvének átirata alapján. Ezt ugyanakkor a jogász szerint egyelőre nem lehet készpénznek venni.
A probléma bonyolultsága főként abból fakad, hogy a törvények többféleképpen értelmezhetők. „Romániában a versenyszférában levők egészséges konkurenciát kell fenntartsanak, de az energiaügyi szabályozás ennek nagy mértékben ellentmond” – vélekedik a helyzetről Molnár, aki szerint
Már egy udvarhelyszéki cég csődbe is ment a magas számlák miatt – közölte Jakab, aki mihamarabbi megoldást sürget. Sajnálja, hogy megkeresésükre sem a parlamentben, sem a helyi politikumban nem találtak segítő partnerre az egyre súlyosabb helyzetben, ugyanis tudomása szerint
„Csak Székelyudvarhelyen nagyjából négyezer vállalkozás van, túlélők vagyunk, a cégek állandó krízishelyzetet élnek meg” – zárta a beszélgetésünket Jakab.
Az ügy jogorvoslásával kapcsolatban Molnár Zsigmond kifejtette, egy keresetet már regisztráltak a bíróságon. Eszerint a felperesek nem azt akarják elérni, hogy ne kelljen kifizetniük a kibocsátott számlákat, viszont nem a jelentősen megemelt áron fizetnének. Egyébként hasonló problémával küzdenek a vállalkozók Maros, Kolozs és Kovászna megyében is. Ezek közösen szeretnének jogorvoslatot a helyzetre, harminc cég csatlakozott a bírósági eljáráshoz.
Az év első öt hónapjában tovább mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom Romániában az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Idén immár negyedik alkalommal végeztek szívtranszplantációt Marosvásárhelyen, egy 45 éves nőnek adva új esélyt az életre. A donor egy 38 éves nő volt, a szervet Jászvásárról hozták helikopterrel.
Az idei első negyedévben 14,679 millió utas vette igénybe a vasúti személyszállítást Romániában, 8,8 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonosa időszakában – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A fekete-tengeri földgáz kitermelése történelmi lehetőséget jelent Romániának, de a valódi stratégiai érték nem magában az energiahordozóban, hanem a kitermeléséből származó bevételek felhasználásában rejlik – véli a szakértő.
A múlt év végén 6 477 997 aktív egyéni munkaszerződés szerepelt a ReGes/Revisal elektronikus nyilvántartási rendszerben, 249 374-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a munkaügyi minisztérium statisztikáiból.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona május végén 227,5 milliárd lej volt, 37 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
1 hozzászólás