
A leendő Petőfi-tér, ahová az önkormányzat felállítja a szobrot
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Úgy tűnik, legalább egy évvel eltolódik a Hármas Alapítvány és a helyi önkormányzat által szorgalmazott Petőfi-szobor felállítása Sepsiszentgyörgyön.
2023. augusztus 16., 13:002023. augusztus 16., 13:00
2023. augusztus 16., 13:082023. augusztus 16., 13:08
Kezdeményezői, a Hármas Alapítvány alapítói eredetileg a nemzeti költőnk születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett Petőfi-emlékévben szerették volna felállíttatni a szobrot, pontosabban július 29-én, hiszen 1849-ben e napon írta Petőfi azt a levelet Szendrey Júliának, melyben Sepsiszentgyörgyhöz való ragaszkodását is megfogalmazza:
Miután a város felkarolta a kezdeményezést, szinte teljes egészében felvállalva a szoborállítás költségeit, 2022 augusztusában pályázatot írt ki a szoborra.
Ez még nagyobb port kavart, hiszen ezzel semmisnek tekintette a szakmai zsűri ítéletét. Végül középutas megoldásként
Antal Árpád akkor így fogalmazott, „meg kell találnunk azt a szűk keresztmetszetet, amit a szakma is elfogad és az embereknek is tetszik”.
Több hónapos csend után, „végre” múlt hónap végén a helyi tanács napirendjére került a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Hármas Alapítvány közötti társulási szerződés jóváhagyása, amely alapvető feltétele annak, hogy a Petőfi-szobor elkészüljön és helyére kerüljön.
Gergely Zoltán szobrász nyertes szoborterve
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Váry O. Péter újságíró, a Hármas Alapítvány alapító tagja szerint most a Gergely Zoltánnal való szerződéskötés a következő lépés, a szobrász ekkor fogja bemutatni azt a makettet, amelyet a megrendelők, illetve a szakmai zsűri igényeit figyelembe véve alakított ki:
Azt is kérték az alkotótól, hogy Petőfi alakja legyen arányos testfelépítésű, gallérja legyen kigombolva, hiszen Petőfi mindig így viselte, zubbonyán legalább utalásként legyen magyaros zsinórozás – árult el további részleteket Váry O. Péter, aki ragaszkodna ahhoz, hogy az alkotást július 29-én, az említett levél keltezésének napján avassák fel, így ez az esemény nagy valószínűséggel a 2024-es naptárba jegyzendő.
Az egészalakos Petőfi-szobor Szentgyörgyön az 1918. December 1. és a Zefír utca kereszteződésében levő kis térre kerül majd, a tömbházak között levő parkosított területre, amely a tervek szerint majd a költőről neveznek el.
A túlórát és a munkaszüneti napon végzett munkát a teljesítést követő 60 naptári napon belül kiadott szabadidővel kell kompenzálni, bizonyos feltételek mellett azonban bérpótlék is jár érte.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök tudomásul vette Demeter András István lemondását a kulturális miniszteri tisztségről – közölte hétfői sajtótájékoztatóján a kormányszóvivő.
A kulturális miniszter benyújtotta lemondását hétfőn, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Lemondásra szólította fel hétfőn Kelemen Hunor a kulturális minisztert, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen Demeter András István trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Felháborító jelenetet örökített meg egy névtelen felhasználó a csíksomlyói nyeregben a pünkösdi búcsút követően.
Az Európai Unióban áprilisban márciushoz képest 7,9 százalékkal nőtt a gázolaj és 2,4 százalékkal a benzin ára – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
szóljon hozzá!