Hirdetés
Hirdetés

Medvekérdés: megoldás helyett munkacsoportot ígér a miniszter

Egyre több a medve, azonban nem várható változás a helyzet rendezése érdekében. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

Egyre több a medve, azonban nem várható változás a helyzet rendezése érdekében. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Bár a módosított vadászati törvény értelmében május 15-ig kellett volna kiadja a környezetvédelmi minisztérium a medvekilövési kvótákat – beavatkozási és megelőzési kvótát egyaránt – ez nem történt meg.

Bíró Blanka

2020. július 15., 15:242020. július 15., 15:24

Costel Alexe környezetvédelmi miniszter még most is csak munkacsoport létrehozásáról beszél, annak ellenére, hogy

több vadásztársaság már beperelte a szaktárcát törvényszegésért.

Hirdetés

Fejér László Ödön háromszéki RMDSZ szenátor még május hetedikén levélben fordult a miniszterhez kérve, hogy találjanak sürgősen megoldást az elszaporodott medveállomány szabályozására. Akkor már közvitán volt a miniszteri rendelet tervezete, amiben összemosták a beavatkozási és a megelőzési kvótát, ezért a politikus levelében azt is firtatja, hogy

mikor véglegesítik a rendeletet, mikor hagynak jóvá a törvény előírása értelmében két külön kvótát.

A megkeresésre Costel Alexe miniszter több hónapos késéssel, júliusban küldött egy semmitmondó választ, amelyben azt részletezi, a rendelet közvitán van, majd létrehoznak egy munkacsoportot, amely elemzi a beérkezett javaslatokat, észrevételeket.

Idézet
Drasztikusan emelkedik a medvék száma vidékünkön, emberéletek és javak kerülnek veszélybe minden nap. Egy 69 ezer négyzetkilométeres területen az optimális medve egyedszám 4000, a hivatalos statisztikák alapján jelenleg a medvék száma meghaladja a 6500-at

– fogalmaz a válasz kapcsán Fejér László Ödön, aki szerint a miniszter hozzáállása „elfogadhatatlan, könnyelmű, és nem kínál semmilyen megoldást”. A politikus arra is kitér, hogy

a közvitára bocsátott rendeletből hiányzik a megelőzés, és arra sem kapott választ, hogy mikor fizeti ki a minisztérium a megígért medvekárokat.

A minisztérium megszámolta a vadakat, de nem „tudományosan”

Tavasszal a vadászati törvény melléklete alapján a környezetvédelmi minisztérium elkezdte egy tanulmány készítését , hogy pontosan felmérjék az ország területén élő medve-, hiúz-, farkas-, és vadmacska létszámot – olvasható továbbá Costel Alexe válaszlevelében. Az adatokat a vadászterületek kezelőitől és a megyei környezetvédelmi ügynökségektől gyűjtötték be, majd a minisztérium összesítette.

A miniszter felhívja a figyelmet, hogy ezek a számok csak hozzávetőlegesek, jelzésértékűek, mert a számlálást nem „tudományos alapon” végezték. A minisztérium azért jelentést küldött az Európai Bizottságnak, amiben az szerepelt, hogy

Romániában a 2013 és 2018 közötti időszakban 6 825 medve, 2 750 farkas, 2 250 hiúz és 8 577 vadmacska élt.

Ezeket a „nem tudományos” adatokat vették alapul, továbbá figyelembe vették a vadkárok mértékét, az ember és a vad közötti konfliktusok számát, a kockázatot, amelyet a vadak jelentenek az emberi életre és a javakra, összehasonlították a valós helyzetet az optimálissal, és kidolgozták a közvitára bocsátott miniszteri rendeletet– részletezi válaszlevelében Costel Alexe. Arra nem tér ki, hogy a minisztérium honlapjára még áprilisban feltöltött tervezet közvitája mikor ér véget.

Jóváhagyott kilövési kvóta ugyan azután sem várható, mert akkor következik még a munkacsoport létrehozása, és az észrevételek, javaslatok elemzése.

Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke korábban lapcsaládunknak úgy nyilatkozott, a minisztérium azért nem alkalmazza a törvényt, mert választási évben nem meri bevállalni a kilövési kvóta jóváhagyását, attól tartva, hogy a városi lakosság körében az tiltakozási hullámot váltanak ki.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 10., szombat

Csíkban és Gyergyóban hidegebben indult a reggel, mint az Omu-csúcson

„Visszaállt a világ rendje” ezúttal a Keleti-Kárpátok csúcsain és hegyközi medencéiben volt a leghidegebb országszerte.

Csíkban és Gyergyóban hidegebben indult a reggel, mint az Omu-csúcson
Hirdetés
2026. január 10., szombat

A zord téli időjárás miatt jobban figyelnek a kiszolgáltatott helyzetben élőkre

Mindeddig nem okozott komolyabb fennakadásokat Hargita megyében az erős havazás, de az elkövetkező napokra kiadott sárga jelzésű meteorológiai riasztás többletfeladatokat ró a hatóságokra.

A zord téli időjárás miatt jobban figyelnek a kiszolgáltatott helyzetben élőkre
2026. január 09., péntek

Tízórás késéssel érkezett Bukarestbe a budapesti vonatjárat

Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.

Tízórás késéssel érkezett Bukarestbe a budapesti vonatjárat
2026. január 09., péntek

Ősztől új tantervek szerint fognak tanulni a kilencedik osztályt kezdő diákok

Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.

Ősztől új tantervek szerint fognak tanulni a kilencedik osztályt kezdő diákok
Hirdetés
2026. január 09., péntek

Nyári gumival a téli autópályán: akkora büntetést kapott, hogy simán kijött volna belőle egy szett téli abroncs

Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.

Nyári gumival a téli autópályán: akkora büntetést kapott, hogy simán kijött volna belőle egy szett téli abroncs
2026. január 09., péntek

2026 tavalyi bajokkal Parajdon: nincs átvett munka, nincs új patakmeder, de van vészhelyzet

Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

2026 tavalyi bajokkal Parajdon: nincs átvett munka, nincs új patakmeder, de van vészhelyzet
2026. január 09., péntek

Tizenöt megyében és a fővárosban okozott vészhelyzeteket a havazás és a hóvihar az elmúlt 24 órában

Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).

Tizenöt megyében és a fővárosban okozott vészhelyzeteket a havazás és a hóvihar az elmúlt 24 órában
Hirdetés
2026. január 09., péntek

Több mint 400 szabálysértés volt az állatvédelem terén Hargita megyében

Jelentős aktivitást fejtettek ki 2025-ben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájának munkatársai az állatok védelme érdekében.

Több mint 400 szabálysértés volt az állatvédelem terén Hargita megyében
2026. január 09., péntek

Rendkívüli hideg érkezik Székelyföldre – több napon át tartó fagy várható

Lényegesen lehűl az idő az elkövetkező napokban Székelyföldön, sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Rendkívüli hideg érkezik Székelyföldre – több napon át tartó fagy várható
2026. január 09., péntek

A jeges utak és járdák veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem

A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) a jeges utak jelentette veszélyre hívta fel péntek reggel a lakosság figyelmét.

A jeges utak és járdák veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem
Hirdetés