Hirdetés
Hirdetés

Medvék költöznek a dálnoki búvártóba

A kilenc méter mélységű búvártavat tíz éve hozták létre •  Fotó: My Lake Facebook-oldala

A kilenc méter mélységű búvártavat tíz éve hozták létre

Fotó: My Lake Facebook-oldala

Extrém helyszínen lesz megtekinthető Gál László kézdivásárhelyi ökológus medve és ember kapcsolatát bemutató dokumentumfotó-sorozata: Európa egyetlen, Székelyföldön található mesterséges búvártavában helyezik el. A tárlatot, amely a tusnádfürdői medvék életét tükrözi tudományos keretekben, merüléssel lehet majd megtekinteni július elejétől. Mi több, a búvárkodás sörözéssel és zenehallgatással is összeköthető, a tó valóságos vízalatti kulturális és kocsma-élményt kínál a Dálnokra érkező bevállalós látogatóknak.

Farkas Orsolya

2024. június 20., 12:332024. június 20., 12:33

2024. június 21., 10:492024. június 21., 10:49

Az ősi székely falvak egyike, amelynek egyrészt a festői környezet, másrészt a kisszámú, de erős közösség adja a különlegességét, tíz éve még egy különlegességgel gazdagodott. A Szabó család tava ugyanis vonzza a búvárokat, a fiatal és idősebb amatőröket,

nyáron rendszerint minden hétvégét zsúfolásig töltenek programmal.

Az ország egyetlen, sőt Európa-szinten egyedülálló búvártavat tíz évvel ezelőtt Szabó Jenő nemzetközi búvároktató álmodta meg, a kilenc méter mély vízbe halakat és növényeket telepített, amelyek nemcsak egyedülálló látványt nyújtanak, de természetesen tisztítják a vizet is.

Az aranyhalak mellett medvék is láthatóak lesznek a dálnoki búvártóban •  Fotó: My Lake Facebook-oldala Galéria

Az aranyhalak mellett medvék is láthatóak lesznek a dálnoki búvártóban

Fotó: My Lake Facebook-oldala

Gazdag programmal fogadják a látogatókat, Szabó Jenő egészséges és fogyatékkal élő gyerekeknek tart vízi-terápiát, fia, Szabó Kolos búvároktató pedig a felnőtteknek szóló tevékenységekkel várja az érdeklődőket:

a tóban lehetőség van sörözni és zenét hallgatni, júliustól pedig fotótárlatot is szemügyre lehet majd venni merülés közben.

Medve itt, cápa ott

„Mi rengeteget merülünk cápákkal. A velük való együttélésnek és a medvékkel való együttélésnek egyaránt szabályai vannak, és nagyon sok párhuzam vonható le” – fogalmazott Szabó Kolos búvároktató, a kiállítás ötletgazdája.

Szabó Kolos is örökölte édesapja szenvedélyét •  Fotó: My Lake Facebook-oldala Galéria

Szabó Kolos is örökölte édesapja szenvedélyét

Fotó: My Lake Facebook-oldala

A tavat, amely helyet ad a tárlatnak, elmondása szerint tíz évvel ezelőtt úgy alakították ki, hogy megfeleljen a nemzetközi oktatási szabványoknak. A tóban a nyári szezonban lehet merülni, azoknak viszont,

akik búvárengedélyt szereznének, télen is biztosítanak oktatást a brassói akvaparkban, valamint ősszel túrákat is szerveznek külföldre.

„Szóval az, aki megnézi a medve-galériát és megtanul búvárkodni a tóban, az ősszel jöhet velünk cápát nézni Egyiptomba” – jegyezte meg humorosan az oktató, hozzátéve, hogy a búvárkocsma is működik, a tárlatnézést így sörözéssel is egybe lehet kötni, mindezt a felszín alatt.

Az már csak hab a tortán, hogy akár zenét is lehet hallgatni a tóban, akárcsak egy rendes kocsmában, de legfőbb célja a berendezésnek, hogy egyedülálló hangterápiás élményt nyújtson.

A tó mélyén található söröket a kezdők a felszínen, a tapasztaltak már a vízben is fogyaszthatják •  Fotó: My Lake Facebook-oldala Galéria

A tó mélyén található söröket a kezdők a felszínen, a tapasztaltak már a vízben is fogyaszthatják

Fotó: My Lake Facebook-oldala

Fontos ugyanakkor, hogy tanfolyamot biztosítanak és nemzetközileg elismert engedélyt állítanak ki azoknak, akik komolyabban belemerülnének a sportágba, azonban a tóban való búvárkodáshoz nincs szükség tapasztalatra.

Életképek, több méterrel a vízfelszín alatt

A július első hétvégéjén nyíló, víz alatti tárlatot alkotó fotók Gál László kézdivásárhelyi ökológus, vadfotós és filmes munkái. Tőle tudtuk meg, hogy a kiállítandó fényképek a doktori kutatásának részei, amelyen már négy éve dolgozik.

A képek Tusnádfürdő környékén készültek egy 62 négyzetkilométeres kutatási területen,

és ugyan néhányat már használtak fel oktatóanyagként, tárlat formájában először lesz megtekinthető, jóllehet, elég extrém körülmények között. Témája szűken vett értelemben a medve és az ember kapcsolata, azonban a kutató szerint a mondanivaló ennél jóval sokrétűbb.

Hirdetés

„Ha nagyon leszűkítjük, beskatulyázzuk, a medvének kétféle életútja van: az egyik az, amikor természetes környezetben nő fel és azt is szokja meg, a másik, amikor beavatkozás hatására – lehet akaratlagos vagy sem – emberi környezetben nő fel” – magyarázta Gál László, hozzátéve, hogy ezt a kettősséget kell figyelembe venni a fotók szemlézésekor is.

Bár fotó-filmesként kezdte, mostanra az ökológia tudományterülete felé vette az irányt, kutatási munkája, valamint a tusnádfürdői intervenciós csapatban való tevékenysége köti le az idejét.

A mostani kiállítás ugyan Szabó Kolos ötlete volt, de Gál László szívesen támogatta a kezdeményezést. Szerinte ez egy nagyon jó alkalom felhívni az emberek figyelmét arra, hogy

a természet – amit a medve is jelképez – mindenhol jelen van, és valahol a mi felelősségünk, hogy hogyan viszonyulnak hozzá a fiatal nemzedékek.

„Ha azt mondjuk, hogy félni kell a természettől, akkor félni fognak. És mindannyian tudjuk, hogy az ember amitől fél, vagy amit nem ismer, azt elég gyakran elpusztítja” – fogalmazott. Az elmúlt négy évnyi kutatás során gyakran találkozott olyan újdonságokkal, összefüggésekkel, amelyek még mindig nem tisztázódtak, így ezen a területen még bőven akad megfejtenivaló.

A kutató több éves munkája elevenedik meg képekben is •  Fotó: Facebook/Gál László Galéria

A kutató több éves munkája elevenedik meg képekben is

Fotó: Facebook/Gál László

Kiemelte, ez egy tudományos kiállítás lesz, így nem a fotó művészeti értékét kell majd szemügyre venni, sokkal inkább a jelentésre helyeződik a hangsúly, az állat és a környezetének milyenségét adja vissza életképek formájában.

Ilyenszerű tudományos tárlatról, kiváltképp víz alatti helyszínnel, mindeddig maga a szerző sem hallott, így akár világszinten is egyedi lehet a kezdeményezés.

A tárlat július első hétvégéjén nyílik és egész nyáron megtekinthető, a merülés árán kívül nem kell érte külön fizetni. Az érdeklődők a My lake nevű, dálnoki búvártó közösségi oldalán, vagy Szabó Kolos búvároktatónál, az 0755-011497-es telefonszámon kaphatnak bővebb információt.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 10., kedd

Ha nem sikerül pénzt spórolni, jön a települések összevonása a miniszterelnök szerint

Ilie Bolojan kormányfő kedden kijelentette, hogy a helyi közigazgatás hatékonyabbá tételére irányuló intézkedések hiányában csökkenteni kellene a községek számát.

Ha nem sikerül pénzt spórolni, jön a települések összevonása a miniszterelnök szerint
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Luxusautók frontális ütközése: egy üzletember életét vesztette, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba

Egy 45 éves férfi életét vesztette és ketten megsérültek kedden egy közúti balesetben a 24-es országúton, Iași megyében. Két autó ütközött össze frontálisan, az egyik sérültet, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba.

Luxusautók frontális ütközése: egy üzletember életét vesztette, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba
2026. február 10., kedd

Általános sztrájkra készülnek az egészségügyben

A Solidaritatea Sanitară szövetség általános sztrájk kirobbantását tervezi az egészségügyben a kormány gazdasági és szociális politikája miatt.

Általános sztrájkra készülnek az egészségügyben
2026. február 10., kedd

Lefilmezte, amint megroggyan a ló a vontatott teher súlyától – videóval

Több mint 13 ezer lejre büntették meg azt a Vâlcea megyei férfit, aki arra kényszerítette a lovát, hogy nagyon nagy súlyokat húzzon. A rendőrök hivatalból jártak el, miután a férfi feltöltötte a videót a netre.

Lefilmezte, amint megroggyan a ló a vontatott teher súlyától – videóval
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a községi és városi önkormányzati alkalmazottak érdekvédelmi tömörülése azokban a polgármesteri hivatalokban, ahol van képviselete a szakszervezetnek. A tiltakozás ideje alatt szünetel az ügyfélfogadás.

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni
2026. február 10., kedd

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő

Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy ez év végétől a piaci érték alapján fogja kiszámolni az ingatlanadót. Mire számítsunk?

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan

A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan
2026. február 10., kedd

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán

A decemberi, Madarasi Hargitán tartott jótékonysági Alprès Ski rendezvény után jövő szombaton, február 21-én a varsági sípályán tartanak hasonló bulit, amivel ismét jó ügyet támogat a szervező Charity Beats.

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán
2026. február 10., kedd

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja

Fagyosan indult a kedd reggel az ország legnagyobb részében, különösen Moldvában és Székelyföldön. Csíkszerda ezúttal sem hazudtolta meg magát, a hargitai megyeszékhelyen mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet.

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja
Hirdetés