
A kilenc méter mélységű búvártavat tíz éve hozták létre
Fotó: My Lake Facebook-oldala
Extrém helyszínen lesz megtekinthető Gál László kézdivásárhelyi ökológus medve és ember kapcsolatát bemutató dokumentumfotó-sorozata: Európa egyetlen, Székelyföldön található mesterséges búvártavában helyezik el. A tárlatot, amely a tusnádfürdői medvék életét tükrözi tudományos keretekben, merüléssel lehet majd megtekinteni július elejétől. Mi több, a búvárkodás sörözéssel és zenehallgatással is összeköthető, a tó valóságos vízalatti kulturális és kocsma-élményt kínál a Dálnokra érkező bevállalós látogatóknak.
2024. június 20., 12:332024. június 20., 12:33
2024. június 21., 10:492024. június 21., 10:49
Az ősi székely falvak egyike, amelynek egyrészt a festői környezet, másrészt a kisszámú, de erős közösség adja a különlegességét, tíz éve még egy különlegességgel gazdagodott. A Szabó család tava ugyanis vonzza a búvárokat, a fiatal és idősebb amatőröket,
Az ország egyetlen, sőt Európa-szinten egyedülálló búvártavat tíz évvel ezelőtt Szabó Jenő nemzetközi búvároktató álmodta meg, a kilenc méter mély vízbe halakat és növényeket telepített, amelyek nemcsak egyedülálló látványt nyújtanak, de természetesen tisztítják a vizet is.
Az aranyhalak mellett medvék is láthatóak lesznek a dálnoki búvártóban
Fotó: My Lake Facebook-oldala
Gazdag programmal fogadják a látogatókat, Szabó Jenő egészséges és fogyatékkal élő gyerekeknek tart vízi-terápiát, fia, Szabó Kolos búvároktató pedig a felnőtteknek szóló tevékenységekkel várja az érdeklődőket:
„Mi rengeteget merülünk cápákkal. A velük való együttélésnek és a medvékkel való együttélésnek egyaránt szabályai vannak, és nagyon sok párhuzam vonható le” – fogalmazott Szabó Kolos búvároktató, a kiállítás ötletgazdája.
Szabó Kolos is örökölte édesapja szenvedélyét
Fotó: My Lake Facebook-oldala
A tavat, amely helyet ad a tárlatnak, elmondása szerint tíz évvel ezelőtt úgy alakították ki, hogy megfeleljen a nemzetközi oktatási szabványoknak. A tóban a nyári szezonban lehet merülni, azoknak viszont,
„Szóval az, aki megnézi a medve-galériát és megtanul búvárkodni a tóban, az ősszel jöhet velünk cápát nézni Egyiptomba” – jegyezte meg humorosan az oktató, hozzátéve, hogy a búvárkocsma is működik, a tárlatnézést így sörözéssel is egybe lehet kötni, mindezt a felszín alatt.
Az már csak hab a tortán, hogy akár zenét is lehet hallgatni a tóban, akárcsak egy rendes kocsmában, de legfőbb célja a berendezésnek, hogy egyedülálló hangterápiás élményt nyújtson.
A tó mélyén található söröket a kezdők a felszínen, a tapasztaltak már a vízben is fogyaszthatják
Fotó: My Lake Facebook-oldala
Fontos ugyanakkor, hogy tanfolyamot biztosítanak és nemzetközileg elismert engedélyt állítanak ki azoknak, akik komolyabban belemerülnének a sportágba, azonban a tóban való búvárkodáshoz nincs szükség tapasztalatra.
A július első hétvégéjén nyíló, víz alatti tárlatot alkotó fotók Gál László kézdivásárhelyi ökológus, vadfotós és filmes munkái. Tőle tudtuk meg, hogy a kiállítandó fényképek a doktori kutatásának részei, amelyen már négy éve dolgozik.
és ugyan néhányat már használtak fel oktatóanyagként, tárlat formájában először lesz megtekinthető, jóllehet, elég extrém körülmények között. Témája szűken vett értelemben a medve és az ember kapcsolata, azonban a kutató szerint a mondanivaló ennél jóval sokrétűbb.
„Ha nagyon leszűkítjük, beskatulyázzuk, a medvének kétféle életútja van: az egyik az, amikor természetes környezetben nő fel és azt is szokja meg, a másik, amikor beavatkozás hatására – lehet akaratlagos vagy sem – emberi környezetben nő fel” – magyarázta Gál László, hozzátéve, hogy ezt a kettősséget kell figyelembe venni a fotók szemlézésekor is.
Bár fotó-filmesként kezdte, mostanra az ökológia tudományterülete felé vette az irányt, kutatási munkája, valamint a tusnádfürdői intervenciós csapatban való tevékenysége köti le az idejét.
A mostani kiállítás ugyan Szabó Kolos ötlete volt, de Gál László szívesen támogatta a kezdeményezést. Szerinte ez egy nagyon jó alkalom felhívni az emberek figyelmét arra, hogy
„Ha azt mondjuk, hogy félni kell a természettől, akkor félni fognak. És mindannyian tudjuk, hogy az ember amitől fél, vagy amit nem ismer, azt elég gyakran elpusztítja” – fogalmazott. Az elmúlt négy évnyi kutatás során gyakran találkozott olyan újdonságokkal, összefüggésekkel, amelyek még mindig nem tisztázódtak, így ezen a területen még bőven akad megfejtenivaló.
A kutató több éves munkája elevenedik meg képekben is
Fotó: Facebook/Gál László
Kiemelte, ez egy tudományos kiállítás lesz, így nem a fotó művészeti értékét kell majd szemügyre venni, sokkal inkább a jelentésre helyeződik a hangsúly, az állat és a környezetének milyenségét adja vissza életképek formájában.
A tárlat július első hétvégéjén nyílik és egész nyáron megtekinthető, a merülés árán kívül nem kell érte külön fizetni. Az érdeklődők a My lake nevű, dálnoki búvártó közösségi oldalán, vagy Szabó Kolos búvároktatónál, az 0755-011497-es telefonszámon kaphatnak bővebb információt.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
1 hozzászólás