
Fotó: Boda L. Gergely
Az idei országos és nemzetközi tantárgyversenyeken díjazott diákokat jutalmazta az Oktatási Minisztérium. Maros megyében 12 diák részesült a szaktárca elismerésében, ugyanakkor a felkészítő tanárok, iskolák is pénzbeli támogatást kaptak.
2014. december 18., 17:132014. december 18., 17:13
Egy nemzetközi vagy országos versenyen dobogósnak lenni önmagában nagy teljesítmény, és öröm a diák, a tanár és természetesen az iskola számára. Az Oktatási Minisztérium ezeket a diákokat részesítette pénzjutalomban, a felkészítő tanárok pedig a legjobb diákjuk teljesítménye alapján kaptak támogatást, a tanintézetek minden díjazott után.
Maros megyéből 12 diák szerepel a szaktárca listáján, amelyből tíz a Bolyai Farkas Gimnázium diákja. Többségében matematika, illetve magyar nyelv és irodalom versenyek nemzetközi szakaszán értek el első, második vagy harmadik helyezést. Az Erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpont volt diákja László Otília, aki jelenleg a Bolyai gimnáziumban tanul, nyolcadikosként első helyezést ért el a magyar nyelv és irodalom tantárgyverseny nemzetközi szakaszán. Az iskola igazgatója, Tóth Domokos büszkén mondta el, nagyon jól felkészítették a diákokat, hiszen nem csak Otília, hanem a Bolyaiban tanuló Nagy Hilda – aki harmadik helyezést ért el – szintén az erdőszentgyörgyi iskolában tanult. Az első díjas tanuló felkészítő tanára, Jakab Éva elmondta, ez nem csak egy versenyre való készülés eredménye.
„Otília évek óta rendszeresen és alaposan készül mind a tanórákra, mind a különböző versenyekre. Az országos Mikes Kelemen versenyen elért második helyezés tette lehetővé számára részt venni az Apáczai Csere János nemzetközi versenyen, amelyet Déván szerveztek meg. Itt fogalmazási és nyelvi feladatokat kellett elvégezniük, és akkor azt mondta nekem telefonon a diák, hogy ő megtett minden tőle telhetőt. Ez így is volt, 98 pontot ért el a százból. Ennek fejébe még a minisztériumtól is díjat kapott, amely 4440 lej értékű, sőt még egy ösztöndíj is kilátásban van” – mondta büszkén a magyar szakos tanár.
A másik terület, amelyen remekeltek a diákok, a matematika. A bolyais matematikus növendékek is sokat dolgoztak, Mátéfi István matematika szakos tanár elmondta, hetente több órát foglalkoztak velük iskola után, erre pedig ráadásként jött az otthoni felkészülés is. „Nagy dolognak tartom, hogy a Bolyaiból nyolc diák részesült a minisztérium elismerésében és támogatásában. Kollégáimmal együtt nagyon büszkék vagyunk a diákokra, rengeteget készültek nemcsak erre, hanem minden versenyre. Mivel az iskola is kapott támogatást a gyerekek sikerének köszönhetően, úgy döntöttünk, hogy ezt a matematika tanszék fejlesztésére használjuk majd” – mondta a felkészítő tanár.
Házkutatást tartottak a rendőrök egy 18 éves, marosvásárhelyi fiatalnál, akit azzal gyanúsítanak, hogy 40 ezer lejt lopott el egy idős, radnóti férfi otthonából. A fiatalt 24 órára őrizetbe vették, később pedig hatósági felügyelet alá helyezték.
Közösségi oldalakon közzétett felhívásokkal és hivatalos levélben küldött felszólításokkal kérik a Maros megyei önkormányzatok a lakókat, hogy fizessék be a helyi adókat és illetékeket. Mindeközben általános az aggodalom, hogy mi lesz jövőtől.
A járműforgalmat veszélyeztető, közel 200 tonnás sziklát robbantott ki a hegyoldalból az útügyi igazgatóság szerdán a Maros völgyében.
Nem akarnak visszamenőleg öt hónapos vízfogyasztást fizetni a dicsőszentmártoniak, arra hivatkozva, hogy a parajdi bányakatasztrófa óta nem ivóvíz folyt a csapból. A szolgáltató a szerződésre hivatkozik és részletfizetési lehetőséget ajánl.
Füst keletkezett egy Maroskeresztúr főutcáján levő tömbház lépcsőházában kedden este. A tűzoltók megállapítása szerint rövidzárlat áll a háttérben.
Ráunt arra a Jeddi Polgármesteri Hivatal, hogy egyesek a település határába hordják a hulladékot, ezért négy szemetelőnek egyenként 30 ezer lejes bírságot róttak ki. A község vezetője szerint tíz éve küzdenek az illegális szeméthalmokat termelők ellen.
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, november 25-én, kedden Marosvásárhelyen a Plaza M-ben a megyei rendőrség egy interaktív rendezvény keretében hívja fel a figyelmet a súlyos problémára.
Ünnepi programsorozattal, Fényösvénnyel, Mikulás-várással és több mint száz új állat bemutatásával készül adventre a Marosvásárhelyi Állatkert.
Lezárják a közúti forgalmat a 15-ös országút egy szakaszán szerdán 11 és 12 óra között sziklarobbantás miatt.
Két ember sérült meg egy késő éjszakai közúti balesetben a Maros megyei Vidrátszeg térségében – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!