Pénz van, de a kivitelezés nehezebb

Újabb pályázati kört zárt a Nyárádmente LEADER-egyesület, de még mindig jócskán maradt pénz a számlájukon. Vagy bátortalanok, vagy nem elég tájékozottak a potenciális pályázók – vélik a munkatársak.

Gligor Róbert László

2013. március 19., 08:572013. március 19., 08:57

2013. március 19., 09:262013. március 19., 09:26

A LEADER-program több területen nyújt vissza nem térítendő támogatást a vidéki gazdák, kisvállalkozók, önkormányzatok és civil szervezetek számára. A meglévő pénzalapokat még az idén megpályázhatják az érdekeltek, de az év végéig meg kell kötniük a támogatási szerződést, és két év alatt ki kell vitelezniük elképzeléseiket. Ez azonban az előzőleg megnyert pályázatok esetében sem kezdődött el igazán, ugyanis a pályázónak rendelkeznie kell egy bizonyos pénzalappal, amelyet be kell fektetnie tervébe, és csak utólag térítik meg a költségeit. Ez viszont még az önkormányzatok esetében is nem kis gondot jelent, a legtöbbjük hitelfelvételen is gondolkodik.

Még mindig kevés a pályázó

A kistérségi munkacsoport decemberben hirdetett pályázatot négy intézkedésen: farmok korszerűsítése (121.), a mezőgazdasági és erdészeti termékek hozzáadott értékének növelése (123.), turisztikai tevékenység ösztönzése (313.), kisvállalkozások létesítése és fejlesztése (313.). A februári határidőt március elejéig meghosszabbították, majd az elmúlt napokban elbírálták a benyújtott kérelmeket.

A kiírásra összesen nyolcan nyújtottak be pályázatot, az elbíráló bizottság mindegyiket támogathatónak ítélte meg. Mezőgazdasági farm korszerűsítésére egyetlen pályázat érkezett Nyárádkarácsonfalva községből, ennek támogatására 32 ezer eurót javasoltak, bár ezen a kíráson 128 ezer eurót is le lehetett volna hívni. A kisvállakozások indítását és fejlesztését célzó intézkedésre hét pályázat érkezett, ezekre összesen mintegy 115 ezer euró támogatást ítéltek meg, de ez is csak közel fele a meghirdetett összegnek. Itt 20–20 ezer euró támogatásban részesülhet egy nyárádremetei fogászat, egy nyárádremetei fogtechnikai laboratórium, egy koronkai fémöntőde, egy ákosfalvi fajáték készítő műhely, valamint egy csíkfalvi internet- és kábeltévé-szolgáltató. Továbbá 5 ezer euróval támogatnák egy jobbágyfalvi fotólaboratórium létrehozását, 9 ezerrel egy koronkai fogászat beindítását.

A munkacsoport ennek ellenére nem dől hátra, ugyanis a rendelkezésre álló összegeknek csupán egyharmadát hívták le a pályázók ezen a kiíráson, így az idén még legalább két pályázati kört meg kell hirdetniük, hogy a pénzalapokat az év végéig kiszerződtethessék.

Támogatna a garanciaalap

A munkaülésre a nyárádmentiek mellett meghívták a Kis-Küküllő LEADER-munkacsoportba tartozó polgármestereket is, hogy közös kérdésekben tájékozódjanak. A legtöbb pályázatot nyert önkormányzatnak nehézségei adódnak a kivitelezések beindításában, ugyanis a támogatás lehívása csupán utólagos részletekben valósítható meg. A munkaülésen részt vett a sepsiszentgyörgyi helyi hitelgarancia-alap képviseletében Danciu Gavril és Vajda Boglárka, akik a kisvállalkozásokat és önkormányzatokat érintő pályázatok kivitelezésében nyújthatnának hitelgaranciát. Ezt a 2009. évi 79. és a 2010. évi 9. kormányrendelet teszi lehetővé. Így nagy beruházások esetén az előlegek visszafizetésére igényelhető garancialevél, de hitelt nyújtanak az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból támogatott pályázatok kivitelezéséhez, illetve más hitelekre is adnak garanciafedezetet. Ugyanakkor a Regionális Operatív Programból támogatott pályázatokhoz is nyújtanak garanciát. Ezekben az esetekben a hitelek 80 százalékát fedezi a garanciaalap, az illetékek pedig évi 0,49 és 3,8 százalék között mozognak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei