
Fotó: Gligor Róbert László
Ezeréves időutazást tehettek vissza őseink történelmébe, kultúrájába szerdán a felső-nyárádmenti iskolások.
2015. november 11., 21:562015. november 11., 21:56
2015. november 12., 11:472015. november 12., 11:47
Nemcsak a kisiskolásokat, hanem hatodik-hetedik osztályos diákokat is teljesen lefoglaló oktatási tevékenységekben vettek részt a gyerekek a csíkfalvi iskolában, amelyet a csíkszeredai Kalibáskő erdei iskola szervezett számukra.
Egy órán keresztül ismerkedtek a székely-magyar rovásírással, a magyar ősvallással, totemállatokkal és a kereszténységre való áttéréssel, majd egy újabb órára jurtába vonultak, ahol nemcsak annak szerkezetével, a benne lakók helyével és tárgyaival, viseletével ismerkedhettek meg, hanem a nyelvünkben élő, de már kevésbé ismert kifejezésekkel is, mint az istenfa, sátorfa, háztűznézés. Azt is megtudták, mit jelent a tüzet őrizni vagy kosarat kapni, és például mit jelent a székely nyelvjárásban a gyermek, az ember és a fehérnép.
A tevékenységeken a csíkfalvi, nyárádremetei, jobbágytelki és nyárádszentmártoni iskolákból érkeztek csoportok, valamint a helyi kisiskolások is bekukkantottak a jurtába. Sándor Éva szervező tanártól megtudtuk: tavaly részt vettek a jelenlegi nyolcadikosokkal egy ugyanilyen bemutatón, megtetszett nekik ezért meghívták a Kalibáskő oktatóit.
Hajdú Sára nyárádszentmártoni tanító szenzációsnak találta a foglalkozást, a gyerekekkel együtt ő is beleélte magát abba a világba. Szerinte a már történelmet tanuló negyedikes diákok rengeteg olyan többlettudást szerezhettek, amelyet fel is tudnak dolgozni, de amelynek nagyon utána kell olvasson egy pedagógus, amikor tanórára készül.
Hálózati karbantartási munkálatok miatt tervezett áramszünet lesz szerdán 8.30 és 16.30 között Marosvásárhely több utcájában.
Új kézipoggyász-ellenőrző rendszert vezettek be a Marosvásárhelyi Transilvania Repülőtéren, amelynek köszönhetően gyorsabbá és kényelmesebbé válik a biztonsági ellenőrzés – tájékoztatta utasait a légikikötő.
A közlekedésre is veszélyes fákat vágnak ki a 15-ös országút Marosvécs községhez tartozó szakaszán, így több napig útlezárásokra kell számítani a helyszínen reggel nyolc és délután négy óra között – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Rendőrségi nyomozás indult, miután vasárnap este egy Marosvásárhelyről Besztercére tartó mentőhelikoptert lézersugarakkal világítottak meg, veszélybe sodorva a pilóták életét.
Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.
Több mint 220 közlekedési bírságot szabtak ki a Maros megyei rendőrök vasárnap a 15-ös országúton tartott ellenőrzés során. A legtöbb szabálysértés ezúttal is gyorshajtás volt, egy sofőrt pedig 122 kilométer/órás sebességgel mértek lakott területen.
Súlyos kvadbalesethez riasztották vasárnap délután a mentőegységeket a Kelemen-havasokba.
Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.
Tűz ütött ki vasárnap délután egy teherautóban a Nyárádselye és Nyárádmagyarós közötti útszakaszon. A forgalom a helyszínen váltakozó irányban, egy sávon haladt.
Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.
szóljon hozzá!