Fotó: Gligor Róbert László
A hétvégén második alkalommal került sor a Gyöngyös Bokréta néptánctalálkozóra Szentgericén: a kevesebb fellépő is biztosította a sikert.
2013. május 21., 07:462013. május 21., 07:46
2013. május 21., 08:272013. május 21., 08:27
Sokan gyülekeztek szobat délután a faluközpontban: nemcsak szebbnél-szebb, népviseletbe öltözött fiatal volt ott, hanem az alig néhány esztendős kisgyerekektől a botra támaszkodó öregekig mindenki kíváncsi volt az eseményre. A nem kis kultúrotthon nézőtere színültig telve volt, és hatalmas tapssal fogadta a színpadra felsorakozó csoportokat, miután azok a falu egy részén is felvonultak – hogy azok is megbámulhassák őket, akik otthon maradtak, vagy már nem volt kedvükre szorongani a néztőtéren.
„Kicsi nékem ez a csűr”
Annak ellenére, hogy idén csak három település táncoslábú fiataljai voltak jelen, a hangulat igen jó volt a nézőtéren. A színpadon egymást követték a fellépők: a helyi Gyöngyös Bokréta kiscsoportja nyárádmenti, a backamadarasi Kincses kiscsoportja marosmagyarói, a helyi nagycsoport vajdaszentiványi, a nyárádszentbenedeki Reménység mezőségi, míg a madarasi nagycsoport Küküllő menti táncokkal gyönyörködtette a közönséget. Nem maradt el a taps egy-egy jól sikerült figuránál és a helyiek fellépésénél sem, de a színvonalat is értékelték a nézők: a madarasi és szentbenedeki csoportokon már jól látszik a több éves múlt. A fellépők sorát ugyancsak a helyi ifjak zárták, akik a falu hagyományos és egyedi üveges táncát vitték színpadra: hangos volt az épület, amint a fiúk énekelték, hogy „Kicsi nékem ez a csűr, kirepülök, mint a fürj” vagy „Erdélyország, Szentgerice a határ, ott sirat a babám s az édesanyám”.
Összefogás – közösségi siker
A helyiek elégedetten nyugtázták, hogy ha kisebb kihagyásokkal is, de van aki továbbvigye az üveges táncot. Egyre ügyesebbek a szentgericei fiatalok, látszik a fejlődés, és ismét megtanulják a falu hagyományos táncát – mondta el Turbák Zoltán backamadarasi polgármester a Székelyhonnak, aki nagyon jónak ítélte a rendezvényt, amelyet az önkormányzat is támogatott pályázat révén. A tavalyi első néptánctalálkozó szervezője, Batizán Attila református lelkész is megnyugodva nyilatkozta: tartott attól, hogy a kezdeményezés abbamarad, de örül, hogy idén is sikeresen megszervezték, és hogy a helyi együttes két csoporttal működik. Az is öröm számára, hogy a környező települések fiataljai is megmozdultak, és ezt folytatni kell: igény van a néptáncműsorra, és az is fontos, hogy az emberek ilyenkor összzegyűlnek és megtelik a kultúrotthon.
Az idei szervező helyi Sancta Gratia Egyesület elnöke, Ferenci László is sikernek könyvelte le a rendezvényt, amellyel szemben senkinek nem lehet kifogása. A bemutatott hat táncrendről elmondta: nem kevés, mert tartalmas műsort biztosított, és nem sok, mert nem vált unalmassá. Úgy véli: a néptánc összefoghatja a környékbeli fiatalkoat, az összefogás pedig erőssé tesz egy közösséget – ez pedig a falu, a község és a vidék számára csak előnyökkel járhat.
szóljon hozzá!