Lobogott a fehéregyházi tábortűz

A fehéregyházi csata előtti éjszaka tábortűzénél találhatták magukat mindazok, akik részt vettek a Marosvásárhelyi Alsóvárosi Református Gyülekezet ifjainak március 15. alkalmából bemutatott misztériumjátékán. Megelevenedett a minden áron kardot ragadó Petőfi, aki szembeszállt a diplomatikus Széchenyivel, és a jelen is megvillant egy jelentben.

Becze Dalma

2014. március 16., 12:302014. március 16., 12:30

2014. március 16., 17:012014. március 16., 17:01

Igehirdetéssel kezdődött az ünnepély a Ludasi utcai templomban, amelyen Lőrincz István, a gyülekezet lelkipásztora prédikált. Az áldozat volt a fő témája az igehirdetésnek, szó volt a mártírok áldozatáról, de a mai ember hétköznapjaiban felbukkanókról is. Vannak bujdosók és megalkuvók, de aki a hitéért és a hazájáért kész meghalni az valódi áldozatot vállal. Mindazok pedig, akik ezt az utat választják, tudják, hogy a halál után örök élet vár rájuk. Az istentisztelet után a gyülekezet ifjai előadták az Imreh Jenő beosztott alsóvárosi lelkipásztor által írt misztériumjátékot, melynek címe Vallomások a fehéregyházi tábortűznél.

Isten hozott, hisz csak a jók jöhetnek el – hangzott el a közismert dal, miközben a hétágú gyertya köré gyűltek a fiatalok, akik a negyvennyolcasokat keltették életre. A lelkük valóban összeért a gyönyörű tűzfénynél, különböző véleményeik ellenére, hiszen egy dolgot akartak: szabadságot a magyar nemzetnek. A misztériumjáték színpadra emelte a forradalmárokat, többek között Kossuthot, Széchenyit, Petőfit. Beszédeikben határozott felszólítások, motiváló kijelentések váltogatták egymást.

„Ha nem óvjuk meg magunkat, kitörölnek bennünket az élők sorából. Előre katonák, előre magyarok!” – hangzottak a felkiáltások. Az egymást váltogató éles és harsány érveknek köszönhetően nem csak a tábortűz szikrái elevenedtek meg, hanem egy tettre kész generációban rejlő erő is. Valóságos időutazásnak lehetett tanúja a közönség, ugyanis a jelenkor is megvillantotta magát egy kofa szerepében, aki feltette a kérdést: „Vesznem azért kell tán, mert magyar vagyok?” Mintha üzent volna a negyvennyolcasoknak, de üzenetében bátorítás is volt: „Március van, és határtalan az élet!”

Isten veled, a könnyem nézd ma el – búcsúztak a forradalmárok a csatára készülve. Az előadás lejártával arra kértünk két fiatalt, bújjanak vissza még néhány percig szerepeikbe, és meséljék el, hogy hogyan érezték magukat a szócsatában, és hogyan tekintenek a rájuk váró igazi csatára. Széchenyi, akit Nagy Lehel alakított elmondta, ő a csendes megoldások híve, ezért nem értett egyet társaival, akik fegyvert akartak ragadni.

„Én egy olyan Magyarországot szeretnék, ahol kiváltság élni, és ezt fegyver nélkül is el lehet érni. A holnapi csatában magyarok veszíthetik életüket, én nem ebben látom a megoldást” – fejtette ki Széchenyi. A nemzet költőjét, Petőfit is ugyanerről kérdeztük, őt Szederjesi Róbert testesítette meg. „Nem értettem egyet Széchenyivel, inkább Kossuth pártján állok. Úgy érzem, hogy küzdeni kell a magyar szabadságért, és ezért kardot kell ragadnunk. A jövőt csak így tudom elképzelni!” – jelentette ki Petőfi.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 09., csütörtök

Utolsó pillanatban módosították a felvételi kódokat Maros megyében, értetlenül állnak a döntés előtt az érintettek

Utolsó percben változtatott a felvételi kódokon a Maros Megyei Tanfelügyelőség, összezavarva a nyolcadikot végző diákokat, de az érintett iskolák vezetőségét is. Antal Levente főtanfelügyelő-helyettes szerint egy eltérést korrigáltak.

Utolsó pillanatban módosították a felvételi kódokat Maros megyében, értetlenül állnak a döntés előtt az érintettek
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Pár percre bárki pilótává válhat

Virtuális valóság alapú repülőgép-szimulátorral várják az érdeklődőket július 9. és 15. között Marosvásárhelyen. Néhány percre bárki a pilótafülkében érezheti magát, miközben izgalmas repülési élményben lehet része.

Pár percre bárki pilótává válhat
Pár percre bárki pilótává válhat
2026. július 09., csütörtök

Pár percre bárki pilótává válhat

2026. július 09., csütörtök

Egy gazda mulasztása miatt terjedhetett tovább a kiskérődzők pestise Maros megyében

Újabb helyszínen, Csatófalván azonosították Maros megyében a kiskérődzők pestisét, ami azt jelenti, hogy továbbra sem lehet juhot és kecskét exportálni. Az állategészségügy igazgatója szerint a gazdákon is múlik a védekezés és a vírus terjedése.

Egy gazda mulasztása miatt terjedhetett tovább a kiskérődzők pestise Maros megyében
2026. július 09., csütörtök

Vízbe fulladt Apold község polgármestere, a Kolozsvári CFR egykori bajnoka

Egy tóba esett emberhez riasztották szerda éjjel a segesvári tűzoltókat Segesd és Apold között – tájékoztatott a Maros megyei katasztrófavédelem. Mint kiderült, az áldozat Gabriel Mureșan, a Kolozsvári CFR egykori bajnoka, Apold község polgármestere.

Vízbe fulladt Apold község polgármestere, a Kolozsvári CFR egykori bajnoka
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Tömbházra dőlt egy fenyőfa Szászrégenben

Kidőlt fák miatt riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután: Szászrégenben egy tömbházra dőlt fenyőfa, Marosvásárhelyen személyautókra esett faágak miatt kellett közbelépniük.

Tömbházra dőlt egy fenyőfa Szászrégenben
2026. július 08., szerda

A jó példa ragadós: Sepsiszentgyörgy után Maros megyei település is csatlakozik gondosóra-programhoz

Csatlakozik a Sepsiszentgyörgyről indult gondosóra-programhoz Vámosgálfalva, így a község idős lakói baj esetén gyorsabban és hatékonyabban kérhetnek segítséget. Az önkormányzat a költségek egy részét is átvállalja.

A jó példa ragadós: Sepsiszentgyörgy után Maros megyei település is csatlakozik gondosóra-programhoz
2026. július 08., szerda

Munkagépbe szorult egy férfi, nem tudták megmenteni az életét

Életét vesztette egy férfi szerda délelőtt Szászrégenben, miután egy munkagépbe szorult – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Munkagépbe szorult egy férfi, nem tudták megmenteni az életét
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Pár órán múlt a férfi levágott kezének megmentése

Sikeresen visszaültették egy 33 éves Maros megyei férfi amputált jobb kezét a marosvásárhelyi sürgősségi kórházban. A nyolcórás műtétet egy több szakterületet képviselő orvoscsoport végezte el, a beteg állapota stabil.

Pár órán múlt a férfi levágott kezének megmentése
2026. július 07., kedd

Áramszünet lesz Marosvásárhely több utcájában

Hálózati karbantartási munkálatok miatt tervezett áramszünet lesz szerdán 8.30 és 16.30 között Marosvásárhely több utcájában.

Áramszünet lesz Marosvásárhely több utcájában
2026. július 07., kedd

Új kézipoggyász-ellenőrző rendszert vezettek be a marosvásárhelyi repülőtéren

Új kézipoggyász-ellenőrző rendszert vezettek be a Marosvásárhelyi Transilvania Repülőtéren, amelynek köszönhetően gyorsabbá és kényelmesebbé válik a biztonsági ellenőrzés – tájékoztatta utasait a légikikötő.

Új kézipoggyász-ellenőrző rendszert vezettek be a marosvásárhelyi repülőtéren
Hirdetés