Fotó: Gligor Róbert László
Sikeres falunapokat tudhat maga mögött Koronka: a hétvégén minden lakóját ünnepelni hívta, de testvérét is idevárta. Jó hangulat, tartalmas program jellemezte a rendezvényt.
2013. július 29., 16:162013. július 29., 16:16
2013. július 29., 17:212013. július 29., 17:21
Pénteken délután az Impro keresztény ifjúsági együttes előadásával és a marosszentannai Táncostalpok néptáncegyüttes fellépésével vette kezdetét a rendezvény, de roma táncokat is láthatott a közönség. Szombat délelőtt a marossárpataki 15. Mátyás és a marosvásárhelyi 9. hagyományőrző huszárezred tagjai vonultak fel a falu utcáin a mezőcsávási fúvószenekar kíséretében, míg a kapukba kiállók tapssal jelezték elégedettségüket, és az egykori dicső időket idézték fel.
A rendezvényt Takács Olga polgármester nyitotta meg, aki azt hangsúlyozta: az ünnep öröm, az ünnepnek mindig értelme és jelentősége van. Az ünnep hozza össze a barátokat, családokat és közösségeket. Az ünnep az öröm és szeretet, emlékezés és kapcsolatápolás, megbecsülés és tisztelet egységének kiváltsága. Ugyanakkor kiváltságnak érzi azt is, hogy olyan településen élnek, amely közel hétszáz éve jóban-rosszban, fájdalomban és boldogságban, alázatban és büszkeségben, rombolásban és épülésben állja a történelem és mulandóság megpróbáltatásait. De azt sem hagyta szó nélkül, hogy Koronka Erdély azon kevés községe közé tartozik, amely a gazdasági krízis ellenére sem stagnál vagy visszafejlődik, hanem él és gyarapodik. „Koronka olyan település, ahol élni érdemes, hiszen a remény is itt él benne: alakul, fejlődik, gyarapodik” – összegzett az elöljáró.
Kelemen Atilla parlamenti képviselő elismerte: jó lépés volt Jedd és Koronka szétválása, és ebbe a községbe mindig jó eljönni, mert itt az emberek bíznak magukban, vezetőikben és jövőjükben. Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei elnöke olyan községnek tarja Koronkát, ahol „dübörög az élet” és ahol a jövő és bizalom jelszavával csatát lehet nyerni.
Elismerés és emlékezés
Az önkormányzat idén két érdemdíj átadásáról döntött. Egyiket Nagy Márton volt polgármester kapta, aki megálmodta a modern Koronkát, és megtette az első lépéseket álma megvalósítása érdekében: ő hitte azt, hogy amit tesz, azt a következő nemzedékért teszi. A másik elismerést Wellmann Richárdnak, a helyi iskola volt igazgatójának ítélték a modern oktatási körülmények megteremtéséért.
Ugyanakkor nem feledkeztek meg arról sem, hogy tízéves a kapcsolat Koronka és magyarországi testvére, Kincsesbánya között. Takács Olga Koronka történelmét és a két község kapcsolatát jelképező emléktárgyat adott át Bajkai János anyaországi polgármesternek, aki egy tálat hozott ajándékba – ez olyan, mint a barátság: gyönyörű, de törékeny, ezért óvni kell. Ezután ünnepélyes szalagvágással jelképesen felavatták azt a négy kilométer hosszú hét utcát is, amelyet tavaly kezdtek el korszerűsíteni 1,7 millió lejes saját befektetéssel.
Gondoskodtak mindenki programjáról
Jól szórakozhatott az ünneplő tömeg a szombati nap folyamán: a gyerekeket mászófal, íjászat, és a Garabonciás egyesület révén Gyermekfalu várta, ahol fafaragásra, nemezelésre, üvegfestésre, bogozásra, gyöngyfűzésre tanították őket. A tömeg számára hagyományos krumpli-, valamint babgulyás is főtt négy üstben: a Főutcai Zsiványok, az Alsó és Felső utcai Nagy Bográcsok és Gulyás Jancsi csapatai próbálták elnyerni a zsűri és a jelenlévők tetszését.. Ezután a főtéri színpadon a néptánc kapott teret: a nyárádszeredai Bekecs három produkcióját percekig tartó tapssal jutalmazta a közönség.
A falunapok keretében rendezték meg a Faluban muzsikálnak című, immáron hetedik megyei néptánc, népdal, népzenei és népviseleti találkozót, amelyen ez alkalommal a vajdaszentiványi Takács Mihály, a marosszentkirályi Vadrózsák, a mezősámsondi Somvirág és a marosludasi Hajdina együttesei léptek közönség elé. Ezeknek a rendezvényeknek a célja a zene és a tánc nyelvén emlékezni népi kultúránkra és hagyományainkra, hogy ezáltal megerősödjünk nemzeti identitástudatunkban, a színpadi előadás révén pedig ezt a tudást, hagyományt átadhassuk a következő nemzedéknek – mondta el a Székelyhonnak dr. Vajda András, a szervező megyei Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Központjának részlegvezetője.
A délután során a helyi testvérpár, Székely Lehel és Ervin fotókiállítását is élvezni lehetett, míg a nyárádmenti kistérségi iroda a LEADER és Natura 2000 programokat népszerűsítette, az elérhető pályázati támogatásokat ismertette.
Titán és Desperadó
Azok szórakoztatásáról is gondoskodtak a szervezők, akik nem, vagy nemcsak a népzene kedvelői. Péntek este a Titán koncertezett, szombat délután a könnyebb műfajokra való átvezetést a kincsesbányai Lakatos János előadóművész fellépése tette meg, aki közismert slágerekkel, dalokkal bűvölte el a közönséget. Mielőtt a Vecker és Koszika csapott volna a húrok közé, az Open Stage humorprodukciója derítette igazán jókedvre a több száz nézőt, majd este a magyarországi Desperadó szinte mindenki által ismert dalai mellett bulizhatott a közönség, mígnem tűzijáték helyett százharminc papírlámpást gyújtottak meg és eresztettek égnek a rendezők. A gyönyörű estét, úgy ahogy az előzőt is a DJ Andrei Chelbezan által biztosított bulival zárhatta az ünneplő közösség. Vasárnap ünnepi istentiszteletre, fotókiállításra és egykori időket idéző régi autók megtekintésére hívták az érdeklődőket.
szóljon hozzá!