Huszárokat avattak Erdőszentgyörgyön

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Lassan Marosszéken is lehet huszártoborzót rendezni, mint a két szomszédos székely megyében. Vasárnap Erdőszentgyörgy és a Kis-Küküllő mentén avattak huszárokat.

Gligor Róbert László

2013. szeptember 16., 16:482013. szeptember 16., 16:48

2013. szeptember 16., 17:062013. szeptember 16., 17:06

Régóta várták az erdőszentgyörgyiek, hogy a Rhédei téren, a Rhédei-kastély előtt, Rhédei Claudia szobra közelében huszárokat avassanak – mondta el Szabó Ferenc, a Württemberg Sándor Egyesület alelnöke. Ezen óhajuk beteljesülhetett a hétvégén, amikor a Kis-Küküllő menti kisvárost huszárok lepték el, majd vasárnap reggel a parajdi fúvószenekar kíséretében bevonultak a kastély udvarára. Amikor a Petőfi utcán felvonultak, sok idős személy szemébe könny szökött,  és mondogatták: „Ezt is megértük, hogy magyar huszárok vonulnak Erdőszentgyörgyön”. A Vámos-hídnál azt mondta egy idős férfi: „Megmondta nekem a nagyapám, hogy ezek még egyszer visszatérnek” – idézte fel a ritka pillanatokat Csibi Attila Zoltán polgármester, aki köszönetét fejezte ki, hogy a város egy huszárezreddel gazdagodott, továbbá arra biztatta a huszárokat: kellő alázattal, de teljes büszkeséggel vállalják azt, amik, és vigyék tovább a kisváros hírét, „ahol van amit tenni azért, hogy megmaradjunk, hogy neveljünk egy olyan társadalmat, amire büszkék lehetünk” – emelte ki az elöljáró.
Vasárnap délben istentisztelet után az erdőszentgyörgyi kastély udvarán felsorakoztak a torboszlói kopjás lófők, a marosvásárhelyi 9. magyar királyi honvédezred marosvásárhelyi és mezőpaniti csapatai, a 15. Mátyás huszárezred szovátai, marossárpataki, gernyeszegi és havadi csapatai, valamint a marosvásárhelyi 23. határvadász zászlóalj hagyományőrzői, de itt volt a gyergyószentmiklósi 11. székely határőr zászlóalj képviselője is – ők mindannyian az erdőszentgyörgyi 6. Württemberg ezred huszárainak avatására gyűltek össze a szép számú tömeggel egyetemben.

Ki a huszár?

Ünnepi beszédében Sógor Csaba, az Európa Parlament képviselője hangsúlyozta: az erő, tisztesség, becsület, haza, ló, áldozat, hősiesség olyan fogalmak, amely nemcsak a huszárokat, de a magyarokat is megtartotta a Kárpát-medencében. Ma is vannak ebben az országban olyanok, akik nem nézik jó szemmel, hogy hagyományőrző huszárezredek alakulnak, hogyha emberek, közösségek az egykori katonai szellem, az erő, tisztesség, hazaszeret, önfeláldozás fogalmai köré fonják életüket – figyelmeztetett a politikus.

Brassai Zsombor, a megyei RMDSZ elnöke szerint hagyományaink, kultúránk, nemzeti identitásunk legújabb őrzője a huszárság, amely egyben olyan hadtörténeti érték, amely végigkísérte elmúlt ezer évünket, bár csak Mátyás király óta jegyzik őket. A huszárok ma nem díszként vannak jelen, hanem hisznek abban az erkölcsi rendben, bátorságban, hazaszeretetben, ami meghatározta a huszárság tekintélyét évszázadokon át Európában.

Biró Zsolt, az MPP elnöke olyan katonaként határozta meg a huszárt, aki a szabadságharcban nemzeti jogainkért harcolt, már-már nemzeti jelkép, amely végigkíséri történelmünket. Ezért a 21. században huszárruhát ölteni nemcsak hagyományőrzés, és az egyenruha sem romantikus díszlet, hanem erőt sugároz, azt üzeni: a huszár tudja mit akar. Nem többet, de nem is kevesebbet, mint ami őt megilleti, de azért ha kell, harcol is.

Eskütétel, zászlóavatás

Az ünnepi beszédek után Meleg Vilmos színművész mély tartalmú irodalmi összeállítását hallgathatta végig a közönség, katonadalokat énekelt Pál Imola, Kossuth-nótákat az Antal házaspár. Miholcsa József huszár alezredes előtt Báthori István, a Württemberg huszárok kapitánya tette le esküjét, majd levezette bajtársai fogadalomtételét is. Ezután a lányokat jelképező és a lobogóra vigyázó zászlóanya, Ambrus Emese kötött  szalagot a zászlórúdra, amelybe ezután beverték a vezető személyeket vagy méltóságokat jelképező szegeket is. A díszszegeket a Szentháromság nevében Gáspár György református tiszteletes, Csibi Attila Zoltán a város, Miholcsa József a magyar katonai hagyományőrzők, Báthori István százados a csapat, Bodó Benjamin a tisztikar, László István a csapat nevében ütötte bele a zászlórúdba. A csapatok zászlaik összeérintésével jelezték, hogy az újonnan felesküdött huszárokat befogadták köreikbe.

A Rhédeyekre emlékeznek

A himnuszok eléneklése után a tömeg Rhédey Claudia kastély mellett álló szobránál emlékezett meg a szülőföldszeretet és szépség nagyasszonyáról: koszorúkat helyezett el a Württemberg huszárezred, a városvezetők, a helyi és megyei RMDSZ, az MPP, a Százfonat és Bodor Péter egyesületek, valamint a helyi kézművesek.

Az ünnepség után Báthori István helyi huszárkapitány a Székelyhonnak elmondta: a Rhédey „márkanevet” szeretné erősíteni a Württember Sándor Egyesület, aki Rhédey Claudia grófnő férjéről vette nevét, és az általa egykor vezetett huszárezred hagyományait viszi most tovább. Az első huszárruhákat idén januárban készítették el, ma Báthori mellett esküt tehetett László István, Kovács Levente, Berei Vencel és Kállai Csaba is. Van két regrutájuk is, és a huszárezredet mindenképpen bővíteni szeretnék. Ez azonban két tényezőtől függ: az első a legénység, ugyanis elég kemény feltételeknek kell megfelelniük az újoncoknak és ki kell bírni az egyéves próbaidőt. Második tényező a pénz, ugyanis csak akkor lehet a regrutából huszár, ha egyenruhát tudnak adni rá, márpedig ez nem olcsó dolog: egy egyenruha elkészítése ezer euróba kerül!

Kastélynapokat is tartottak

Vasárnap délután vezetett kastélylátogatást lehetett tenni, Berecki Klára és Csizmadi Kinga komolyzenei hangversenyt is adott, Ráduly János kibédi nyugalmazott tanár, néprajzkutató pedig helytörténeti előadást tartott, amelyben azt próbálta bizonyítani, hogy a település az “erdő” előnevet nem a dombokat övező fákról, hanem az itt élő birtokos családtól kapta, ugyanis a kolozsmonostori konvent iratai már a 15. században emlegetik „néhai Erdew Zent Gherghy Erdew Sigmond” urat. Ugyanakkor a helyi református templom egyik pillérén talált rovásírás feliratot is ismertette, amelyet ő az Árpád-korra, a 13. századra vezet vissza, szerinte a feliratot tartalmazó követ a többször átépített templomban mindig “újrahasznosították”.

A kastély pincéjében több kiállítást is meg lehetett tekinteni: panorámaképeket a városról, régi erdőszentgyörgyi fotókat, helyi kézművesek munkáit: fafaragásokat, horgolt csipkét, szőttest, szalmaképeket, quilling és gyurmaékszereket, gobelaint, és Szekeres Margit néni nem felejtette elkészíteni a hagyományos helyi farsangi süteményt, a „perémest” sem.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Koronkán dupla tétje van a választásnak

Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.

Koronkán dupla tétje van a választásnak
Koronkán dupla tétje van a választásnak
2025. május 04., vasárnap

Koronkán dupla tétje van a választásnak

2025. május 04., vasárnap

Teljesen kiégett egy autó Segesvár egyik utcáján

Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.

Teljesen kiégett egy autó Segesvár egyik utcáján
2025. május 04., vasárnap

Eltűnt édesapját keresi egy marosvásárhelyi férfi

Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.

Eltűnt édesapját keresi egy marosvásárhelyi férfi
2025. május 02., péntek

Május elsején is résen voltak a közlekedésrendészek

Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.

Május elsején is résen voltak a közlekedésrendészek
2025. május 02., péntek

Hárman megsérültek egy Segesvárnál történt balesetben

Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Hárman megsérültek egy Segesvárnál történt balesetben
2025. május 01., csütörtök

Kockás pléd és miccs helyett repjegy és wellness-központ majálisra

Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.

Kockás pléd és miccs helyett repjegy és wellness-központ majálisra
2025. április 30., szerda

Hétvégén is kibocsátják a személyi igazolványokat Marosvásárhelyen

Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.

Hétvégén is kibocsátják a személyi igazolványokat Marosvásárhelyen
2025. április 29., kedd

Tűz ütött ki egy szászrégeni raktárhelyiségben, Ro-Alertben figyelmeztettek a sűrű füstre – frissítve

Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Tűz ütött ki egy szászrégeni raktárhelyiségben, Ro-Alertben figyelmeztettek a sűrű füstre – frissítve
2025. április 29., kedd

Civil ruhás néptáncosok lepték el a Színház teret

Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.

Civil ruhás néptáncosok lepték el a Színház teret
2025. április 29., kedd

Lánccal és lakattal a sínekhez kötötte magát egy férfi a marosvásárhelyi vasútállomáson

Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.

Lánccal és lakattal a sínekhez kötötte magát egy férfi a marosvásárhelyi vasútállomáson