Fotó: Gligor Róbert László
Már magyarországi turnéra is elvitte, most pedig Marosvásárhelyen mutatja be az erdélyi táncciklusokról szóló folklórműsorát a Bekecs Táncegyüttes. A nyárádszeredai együttes vezetőjétől, Benő Barnától megtudtuk: a Hagyatékok tulajdonképpen egy összetett folklórelőadás, amely több erdélyi tájegység magyar és román néptáncait mutatja be.
2014. január 12., 18:512014. január 12., 18:51
2014. január 12., 19:072014. január 12., 19:07
A Küküllő mentéről Magyarszentbenedek, Királyfalva, Magyarózd és Somostelke, a Mezőségről Szék és Csabaújfalu, Kalotaszegről Szucság és Andrásháza, míg a Maros mentéről Marossárpatak és Vajdaszentivány táncrendjét láthatja a közönség.
Az előadás lényegét a magyar és román táncok történeti háttere adja. A színpadon a laikus néző csak néptáncot lát, de tulajdonképpen különböző korok táncai sorakoznak fel a műsorban – mondja Benő Barna. Hozzáteszi: a tánc a történelem folyamán, akár manapság is, divatként terjedt Európában a fejlettebb nyugati területekről Keletre a fejedelmi udvarok közvetítésével, az adott kor táncdivatja pedig fokozatosan leszivárgott a paraszti kultúrába. Így lett a versailles-i királyi udvar Pavane-jából Maros-menti vonulós és az itáliai hercegi udvarok Saltarellójából dunántúli ugrós, kalotaszegi legényes vagy nyárádmenti forgatós.
Az oszmán-török uralom a Balkán félszigeten és Moldvában gátat vetett a táncdivatok terjeszkedésének. A Kárpátoktól Keletre eső területek és a Balkán így megmaradtak a középkori táncrétegnél, a nyugati kultúrák pedig hamar túladtak a régi táncokon, mindig újabb divat után kutatva. Ezzel szemben a Kárpát-medence, de főként Erdély, nem csak asszimilálta az újabb táncdivatokat, de – talán földrajzi elszigeteltségének és politikai függetlenségének is köszönhetően– megtartotta a régieket is. Ezzel magyarázható az, hogy Erdély különböző táncciklusaiban felsorakoznak táncműfajok a középkortól a modern korig.
A Hagyatékok című előadás felvezetőjében felsorakoztatják a teljesség igénye nélkül a különböző erdélyi táncműfajokat alakulásuk lehetséges sorrendjében, egyetlen „ezerarcú” dallamunk segítségével rámutatva a hangszeres zene alakulási formáira is. Utána pedig Közép-Erdély négy nagy etnográfiai területéről mutatnak be táncokat: a Küküllő mentéről, Mezőségről, Kalotaszegről és a Maros mentéről.
A Hagyatékok című autentikus folklórműsort január 14-én 19 órától mutatják be a Mihai Eminsecu Művelődési Házban. Jegyek a helyszínen válthatók vagy lefoglalhatók a 0744-301.875-es telefonszámon, illetve az office@spectrumszinhaz.ro e-mail címen.
szóljon hozzá!