
Fotó: Boda L. Gergely
Új díjat alapított az RMDSZ Maros Megyei szervezete, Könyv és gyertya névvel. A kitüntetés az 1990. február tizedikei, Sütő András vezette tüntetésnek kíván emléket állítani, és ezentúl minden évben olyan, már nem aktív RMDSZ tisztségviselőknek adják át, akik a hajdanán megfogalmazott célokat követve fejtették ki közösségépítő tevékenységüket. A Kultúrpalotában tartott március tizenötödikei gálaesten kitüntetésben részesült többek között Lokodi Edit Emőke, Szepessy László, Farkas Ernő, Tófalvi Zoltán és Hajdó Károly.
2014. március 15., 22:432014. március 15., 22:43
2014. március 16., 17:512014. március 16., 17:51
Brassai Zsombor, a Maros megyei RMDSZ elnökének beszédét azzal a gondolattal indította, miszerint hiszi, hogy az erdélyi magyarság erejét a kitartás nemesíti, acélozza. „Jogainkért vívott harcaink egyik legfontosabb mozzanata az 1990. február tizedikén szervezett néma könyves-gyertyás tüntetés, melyen több mint százezren vettünk részt, méltóságteljesen kinyilvánítva, hogy szülőföldünkön, itthon akarunk lenni, hogy nem fogadjuk el, hogy másodrendű állampolgárokként kezeljenek minket a politikai hatalmak” – fogalmazott a megyei szervezet elnöke. Beszédében hangsúlyozta, hogy a tüntetés mérföldkő az erdélyi magyarság modern kori történelmében, mely meghatározza a szervezet politizálásának irányát, tartalmát és eszköztárát. Brassai azt is elmondta, az első alkalommal kiosztott díjak kiosztására úgy került sor, hogy minden vidéki kerületi szervezet egy-egy kitüntetésre érdemes személyiséget nevezett meg, a marosvásárhelyiek pedig öt személynek ítélték oda a díjat, melyet Gyarmathy János szobrászművész tervezett.
Borbély László a könyves-gyertyás tüntetéssel kapcsolatos egykori emlékeit osztotta meg a közönséggel. „Különleges nap ez a mai. Alig két órája jöttünk el a Postarétről, ahol azt éreztem, hogy tudunk méltóságteljesen, békésen ünnepelni, fel tudjuk mutatni az erőnket” – mondta az RMDSZ politikai alelnöke, majd azt fejtegette, hogy a könyves-gyertyás tüntetésen részt vevő marosvásárhelyiek egytől-egyig hősök. „Aki idejön hősködni, ne úgy hősködjön, mint ahogy hétfőn tette. Nekünk erre nincs szükségünk, mert mi hősök vagyunk” – fogalmazott.
Könyv és gyertya-díjban részesült: Antal András, Böjte Lídia, Domokos Anikó Erzsébet Anna, Farkas Ernő, Fülöp Lajos, Gálfalvi László, Gálfi Tibor, Gönczi Béla, Hajdó Károly, Jakab István, Kerezsi János, Kilyén Domokos, Lokodi Edit Emőke, Major István, Nagy Margit, Ráduly János, Szabó József, Szász Erzsébet, Szász Lajos, Szepessy László, Szlovácsek Ida és Tófalvi Zoltán.
A díjátadót ünnepi műsor követett, melyen Györffy András, Kilyén Ilka, Sebestyén Aba színművészek léptek fel, az estet pedig a Bekecs néptáncegyüttes fellépése zárta.
Két 18 éves fiatalt állítottak elő a marosvásárhelyi rendőrök, miután a gyanú szerint késsel megsebesítettek két férfit. A feltételezett elkövetőket röviddel az eset után egy taxiban találták meg.
A napokban zajlik a roma tanulók, valamint a sajátos nevelési igényű diákok számára fenntartott helyekre történő középiskolai jelentkezés is. Mekkora az igény ezekre a helyekre, és bírják-e a tanulási tempót az adott iskolában a diákok, miután bejutottak?
Kigyulladt egy kisteherautó szerda délután a Maros megyei Dedrádon. A jármű három utasából ketten orvosi ellátásra szorultak.
Kevésbé vannak kitéve az üzemanyagár-ingadozásnak, ezért viszonylag alacsony áron tudják tartani a repülőjegyárakat – mondta Ian Malin, a Wizz Air gazdasági vezetője, aki kedden Marosvásárhelyen az egynapos kedvezményekről is beszélt.
Azonosította a marosvásárhelyi vasútállomáson történt tűzeset gyanúsítottját a rendőrség. A 40 éves helybéli férfit hétfőn 24 órára őrizetbe vették.
Rövid időn belül két közúti balesethez is riasztották a Maros megyei tűzoltókat kedden. A Náznánfalván történt ütközésben három, a nagyernyei balesetben egy ember sérült meg.
Csatlakozott Maros megye a Brassóból indult regionális innovációs projekthez, amelyben több erdélyi és egy görögországi partner vesz részt. A kezdeményezés részeként a megyében elsőként autóipari és mechatronikai szakértői közösséget hoznak létre.
Korszerű mentális egészségközpontot szeretne építtetni a dicsőszentmártoni városi kórház, ahol elsősorban szenvedélybetegeket kezelnének. A kórház vezetője szerint egyre több olyan ember kéri a segítségüket, aki valamilyen függőségtől szenved.
Baleset történt hétfőn délelőtt Dicsőszentmártonnál a 107D jelzésű megyei úton: egy autó lesodródott az úttestről. Egy ember súlyosan megsérült.
Eljárást indított a rendőrség sírgyalázás miatt, miután ismeretlenek meggyalázták Emil Gânj tavaly meggyilkolt áldozatának sírját a mezőméhesi temetőben. A nyomozók kamerafelvételeket elemeznek, és több tárgyi bizonyítékot is lefoglaltak.
szóljon hozzá!