
Fotó: Gligor Róbert László
Egy hétig dolgozott egy magyarországi drámapedagógus és színész Csíkfalván, hogy a helyi gyerekszínjátszó csapat új darabot vihessen színre.
2014. november 03., 17:052014. november 03., 17:05
A belga Maurice Matterlinck A kék madár című szimbolista drámáján dolgozott délutánonként a főleg 5–8. osztályos diákokból álló Tündérkert színjátszó csapat az elmúlt napokban. Nem könnyű darabról van szó, hanem több idősíkon zajló történetről, amely tele van nagyon komoly képekkel és szimbolikus jelentőségű dolgokkal. A világháború után született drámán keresztül a szerző egy béke- és szeretetimpulzust kívánt közvetíteni a világ felé, ezért három gyereket indít útra álmukban a némaság, emlékezet és jövő országába, hogy megkeressék a tündérek által őrzött kék madarat.
Új stílus, kemény munka
Különleges adventi történetről van szó, amellyel azt a felkészülést járhatjuk be a gyerekek álmán keresztül, amely a sötétségből elvezet a fényhez, az egyik legszebb ünnepünkhöz, a karácsonyhoz – mondta el portálunknak Károly Bálint magyarországi színész, aki a csíkfalvi gyerekekkel dolgozott a darabon. Érdeklődésünkre kifejtette: az erdőszentgyörgyi Kovrig Magdolna tanárnő által szervezett kőrispataki színjátszó táborban találkozott a csíkfalvi gyerekek némelyikével, de a csapat egészével az idei augusztusi táborban kezdett dolgozni. A darabot ő választotta, hiszen gyerekkora kedvenc meséjéről van szó.
A nem mindennapi mesedarabról szólva kiderült: a gyerekek kezdetben nem értették az új műfajt, munkamódszereket, igen nehezen kapcsolódtak be a munkába, de a nyári tábor vége felé már szárnyakat kaptak. Volt akkor ugyan egy tábori bemutatójuk, de a nyáron főleg a fizikai és erőnléti felkészülésre figyeltek, most néhány zenei elem, ritmusjátékok és egy új szereplő beépítésével foglalkoztak, ezért is utazott Erdélybe Károly Bálint.
Magasabb szintre léptek
A jól sikerült hétvégi csíkfalvi bemutató után Balogh Tünde tanítónő, aki Marton Erzsébet óvónővel együtt dolgozik a színjátszó csapattal, elmondta: nem mindennapi esemény, hogy magyarországi színész foglalkozik Csíkfalván a gyerekekkel, és hatalmas lehetőség számukra, hogy egy szakember egy hetet bérmentve feláldoz idejéből, munkájából érettük. A nyolc éve működő gyerekcsapatnak ez egy hatalmas lépcsőfok volt, ezzel a darabbal a népmeséktől egy magasabb szintre léptek. Olyasmiket tapasztalhattak, tanulhattak, amit a velük foglalkozó két pedagógus nem tudott volna átadni. Ugyanakkor egy kapu is kinyílott előttük, meghívást kaptak Magyarországra: májusban részt vehetnek a celldömölki Mesefesztiválon és Szombathelyen is bemutathatják a darabot.
Addig is azonban november 21-én az erdőszentgyörgyi Színpad amatőr színjátszó fesztiválon lépnek fel a darabbal, de az adventi időszakban Csíkfalva községben is előadják, s ha meghívást kapnak, más települések iskolásainak is bemutatják. A bevételeket a magyarországi turné fedezésére gyűjtik – mondta el Balogh Tünde.
Károly Bálint Szombathelyen élő fiatal tanító és zenetanár, a celldömölki Soltis Lajos Színház munkatársa, aki a gyerekekkel drámapedagógiai foglalkozásokat tart. Ezért nemcsak neki, hanem színházának is köszönet jár az egyhetes áldozatért, de ugyanakkor a szülők és a helyi önkormányzat hozzáállását is megköszönte az iskolaigazgatói tisztséget is betöltő Balogh Tünde a bemutató előadás után.
Két napja szünetel a forgalom egy beszakadás miatt a Szászsebes és Torda közötti sztrádaszakasz (A10) egyik menetirányú pályáján. Az ideiglenesen bevezetett megoldást többen is bírálják.
Naponta több mint ötven teherautónyi földet szállítanak el Marosvásárhelyen a leendő mélygarázs építőtelepéről. A munkálatok látványosak.
Restaurálják a marosvásárhelyi közigazgatási palota homlokzatát és a díszítőelemeket, felújítják a nyílászárókat, valamint szerkezeti javításokat végeznek – jelentette be Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke csütörtök délután.
Büntetőeljárást indított a Maros megyei rendőrség, hogy tisztázza Gabi Mureșan volt válogatott labdarúgó, Apold község polgármestere halálának körülményeit.
Utolsó percben változtatott a felvételi kódokon a Maros Megyei Tanfelügyelőség, összezavarva a nyolcadikot végző diákokat, de az érintett iskolák vezetőségét is. Antal Levente főtanfelügyelő-helyettes szerint egy eltérést korrigáltak.
Virtuális valóság alapú repülőgép-szimulátorral várják az érdeklődőket július 9. és 15. között Marosvásárhelyen. Néhány percre bárki a pilótafülkében érezheti magát, miközben izgalmas repülési élményben lehet része.
Újabb helyszínen, Csatófalván azonosították Maros megyében a kiskérődzők pestisét, ami azt jelenti, hogy továbbra sem lehet juhot és kecskét exportálni. Az állategészségügy igazgatója szerint a gazdákon is múlik a védekezés és a vírus terjedése.
Egy tóba esett emberhez riasztották szerda éjjel a segesvári tűzoltókat Segesd és Apold között – tájékoztatott a Maros megyei katasztrófavédelem. Mint kiderült, az áldozat Gabriel Mureșan, a Kolozsvári CFR egykori bajnoka, Apold község polgármestere.
Kidőlt fák miatt riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután: Szászrégenben egy tömbházra dőlt fenyőfa, Marosvásárhelyen személyautókra esett faágak miatt kellett közbelépniük.
Csatlakozik a Sepsiszentgyörgyről indult gondosóra-programhoz Vámosgálfalva, így a község idős lakói baj esetén gyorsabban és hatékonyabban kérhetnek segítséget. Az önkormányzat a költségek egy részét is átvállalja.
szóljon hozzá!