Az alkalmazottak adójából fizetik a járulékokat

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Bár pénzügyileg nem volt kedvező a tavalyi év, mégis néhány tervet sikerült előmozdítani, és idén újabb beruházások kezdődhetnek el a másfélezres bekecsalji kisközségben.

Gligor Róbert László

2013. január 29., 16:162013. január 29., 16:16

2013. január 29., 16:292013. január 29., 16:29

A tavalyi év jól indult, de hatalmasat csalódtak, amikor vissza kellett utalniuk a kormánynak a kapott pénzeket. Dönteniük kellett: vagy nem fizetik ki a vállalkozóknak az elvégzendő munkálatokat, vagy a tartalékalaphoz nyúlnak. A község ez utóbbit választotta, és 280 ezer lejt elkülönített, így jelenleg nincs adóssága. Az idei év rosszul indult, ugyanis az alkalmazottak fizetését átutalták ugyan, de a járuklékokra már nem futotta, azt az alkalmazottak által befizetett adókból kellett törleszteni – mondta el keserűen Kacsó Antal, Nyárádmagyarós polgármestere, akivel az elmúlt évről beszélgettünk.

Telt „ház” az öregötthonban

Tavaly több munkálatot is elvégeztek az öregotthonnál. Mivel az új és régi szárny között több fokos hőmérsékletkülönbség volt, ezért ez utóbbit is hőszigetelték. Az épület hátulsó udvarára egy fedett teraszt nyitottak, ahol pihenhetnek, levegőzhetnek a lakók, de akadálymentesítették a feljárót is. Ugyanakkor a konyhát is bővítették, korszerűsítették, mivel megnőtt a lakók száma.

Jelenleg az épület teljes kapacitással, negyven lakóval működik, de várólista is van. A kétszemélyes szobák lakói havi ezer, a négyszemélyeseké hétszáz lejt fizetnek. A fenntartáshoz a helyi tanács is hozzájárul, de tavaly Skóciából és Hollandiából is kaptak segédeszközöket, fogyóanyagokat is.

Már használják a gyermekközpontot

November óta működik a gyermeknevelési központ is Magyaróson, ahová délutánonként egy-egy elemi tagozatos osztály diákjai járnak. Itt különböző foglalkozásokat szerveznek számukra, és ingyenesen ebédet is kapnak. De ugyanide bejárnak a szülők is pszichológiai szaktanácsadásra. Maros megyében egyedinek számító vidéki központ személyzetét egy-egy pszichológus, pszichopedagógus, asszisztens és adminisztrátor jelenti. Az épületet a tavaly fejezték be, építését az Európai Központi Fejleszti Banktól vett kölcsönből pályázat útján teljesen a kormány finanszírozta, a fenntartást az önkormányzat vállalta.

Elkezdi-e a megyei tanács az útépítést?

A megyei tanács felügyelete alatt szervezték meg annak a cégnek a kiválasztását, amely elvégezheti a Nyárádmagyarós és Sóvárad közötti 135. megyei út korszerűsítését.

Remélik, hogy a tizenkét jelentkező közül sikerül kiválasztani a legmegfelelőbbet és már tavasszal elkezdődhet az 57 millió lej+áfa értékű munkálat, amelynek során 13 km hosszúságban erősítik meg és aszfaltozzák majd le az utat, hidak, átereszek és csatlakozások is épülnek majd.

Két új pályázat is benyújtva

Az önkormányzat két pályázatot is benyújtott a LEADER-program kiírására. Az egyik terv szerint egy 85 lóerős traktort vásárolnak, amelyet különböző munkálatokra is használhatnak (legelőtakarítás, hótalanítás), továbbá zöldövezetet alakítanak ki a magyarósi kultúrotthon és községháza, valamint a selyei iskola előtt, valamint játszóteret a magyarósi iskola udvarán. Ha a második pályázatuk is nyertes lesz, vásárolnak egy GPS-rendszert a földterületek mérésére, továbbá egy olyan gépet, amely hasogatja, felvágja és beszállítja az épületbe a tűzifát. A magyarósi kultúrotthon számára hang- és fénytechnikát szereznének be, valamint egy laptopot, videokivetítőt és elektromos orgonát is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei