Aki a méhecskét is járomba fogta

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

A kibédi Ráduly János neve lassan fogalommá válik a szakirodalomban, őmaga – túlzás nélkül – bevonul a 20-21. századi erdélyi kultúrát formáló személyiségek sorába. Októberben ünnepelte 75. születésnapját, de további hosszú munkáséveket ígér.

Gligor Róbert László

2013. február 18., 17:162013. február 18., 17:16

2013. február 18., 17:292013. február 18., 17:29

Ráduly János 1937-ben született Korondon, majd édesanyja Hármasfaluba költözött vissza. Itteni gyerekévei után Marosvásárhelyen tanult, majd Kolozsváron szerzett magyartanári képesítést. A kezdeti erdőszentgyörgyi nevelői évek után 1962-től nyugdíjazásáig Kibéden tanított. Kiemelkedő folklórgyűjtő, rovásírás-kutató, néprajzos, de jelentős műfordítói és költői munkásságot is jegyzett, sőt fiatalkorában újságíró is volt.

Első könyve ismertté tette

Már első műve, az 1975-ben napvilágot látott Kibédi népballadák ismertté tette, azóta valósággal ontja a köteteket, kiadványokat, gyűjteményeket. Néprajzi-népköltészeti témakörben 48, a róvásírás szakterületén 11, míg szépirodalomban 22 kötet viseli Ráduly János nevét 75. születésnapjáig. Míg ekkor (tavaly októberben) 81 önálló kötete és kiadványa volt, ma már 83 sorakozik a polcain. A legutóbbi a Ráduly János bibliográfiája című sorozat első kiadványa, amely az 1959 és 2009 közötti időszakból  sorakoztatja fel a tollából megjelent közel 780 néprajzi és róvásírás témájú cikket, dolgozatot, kötetet, kiadványt. A sorozat második száma három-négy éven belül várható, amely a 2009 után napvilágot látott műveket veszi majd lajstromba. A harmadik szám Ráduly szépirodalmi munkáit és közírásait tartalmazza majd, verseket, versfordításokat, irodalomkritikákat és riportokat, interjúkat.

Továbbra is „születnek” a kötetek

Addig is készülőben van már a 84. kötet, amelyet február 23-án, Hunyadi Mátyás születésének 570. évfordulóján mutatnak be Kolozsvárott. Címe Mátyás király és a tisztesség, alcíme Népmondák, mesék a nagy királyról. A kötet 34 kibédi történetet tartalmaz, ebből hét most lát nyomdafestéket először. A tavasz folyamán várható a 85. kötet is, A járomba fogott méhecske címmel, amely 60 kibédi állatmesét tartalmaz, ezek mindegyike első alkalommal kerül közlésre.

Ezzel előreláthatólag nem zárul le Ráduly János idei „termésének” sora, ugyanis márciusra várható egy újabb versfordítás kiadása, amely ismét Nichita Stănescu líráját adja az olvasó kezébe a költő halálának 30. évfordulóján. A mű címe is sokatmondó: Nincs hol meghalnom. Ugyanakkor Veronica Porumban bukaresti költőnő verseinek fordításán is dolgozik Ráduly. Kevesen tudják, hogy Porumban a magyar irodalom nagy szerelmese, aki fordított Vörösmarty, Radnóti, Weöres költeményeiből, de legnagyobb „szerelme” József Attila volt.

Amint portálunknak bevallotta, jelenleg is több szakterületen dolgozik, egyszerre több témán is. Ha megunja a versfordítást, akkor a róvásírás elemzésében vagy mesegyűjtésben frissül fel, aztán verset ír vagy irodalomkritikát – s aztán kezdi újra az egészet. Ezért nem unja meg soha a munkát és nem érzi magányosnak magát. Igaz, egészsége miatt már nem sokat utazik, inkább szívesen fogadja Kibéden a barátokat, érdeklődőket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei