
Gyakori látvány Tusnádfürdőn. Idén két felnőtt medve jár a városban, az egyik három boccsal
Fotó: Beliczay László
A medvék lakóövezetben való megjelenésének okait térképezték fel a Babeş-Bolyai Tudományegyetem biológia és ökológia szakos diákjai június utolsó hetében Tusnádfürdőn. A felmérés során a medve számára vonzó tényezőket vizsgálták, mint például a köztéri gyümölcsfákat vagy bizonyos hulladékok előfordulását a köztéri szemetesekben.
2022. július 08., 12:212022. július 08., 12:21
2022. július 08., 12:232022. július 08., 12:23
Előre meghatározott módszertan alapján több mint 600 gyümölcsfát, megközelítőleg 400 épület villanypásztor-rendszerét és közel 80 köztéri kukát térképeztek fel a Babeş-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának biológia és ökológia szakos diákjai Tusnádfürdőn. A lakosság medvékhez való viszonyulását is magában foglaló kutatást második alkalommal szervezték meg az egyetem és a helyi Accent GeoÖkológiai Szervezet közreműködésével. Az „Együtt a természetért” projektben megvalósított terepgyakorlaton 46 személy vett részt. A tavalyi felmérés alapján a város önkormányzata a város közterületein kivágatott 47 gyümölcsfát, helyükre pedig más fafajokat ültetett.
– nyilatkozta megkeresésünkre Butyka Zsolt, a város polgármestere.
A kutatás részleteiről Imecs István biológust, a terepgyakorlat koordinátorát kérdeztük. „A kutatás fő célja, hogy javítsa a helyiek életminőségét. Kiderült, hogy bár nem ez az ideális, de már egy szál villanypásztor felszerelése is jelentősen csökkenti a háztartások veszélyeztetettségét – a medvék megtanulják, hogy az egy rossz dolog számukra. A munkánk lényege, hogy sok adatból dolgozzunk ki eredményeket, nem pedig néhány hangos ember véleménye alapján” – ismertette a biológus. A kutatás gyakorlati hozadékaival kapcsolatban hozzátette, „a Tusnádfürdőn létező összes hulladéktárolót felmérték, többek között a 80-as években kihelyezett, ma már alig használt tárolókat is, azok használatának gyakoriságát, azt, hogy milyen hulladékok kerülnek bele, és hogy melyeket látogatják gyakrabban a medvék.”
A diákok egyik tevékenységkoordinátora, Erős Nándor elmondta:
A lakosság védelméért egyébként az önkormányzat 2019-től villanypásztort biztosít a háztartásoknak, azóta a lakosok több mint 300 villanypásztor-rendszert igényeltek. A városban emellett minden hónapban szaktanácsadás-napot tartanak, amelyen bármely lakó ingyenesen hívhatja házhoz Gál László szakembert, aki megvizsgálja a villanypásztor-rendszert, és segít a szakszerű felszerelésében, karbantartásában.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
Tavaly az előző évhez képest 2,6 százalékkal csökkent a gépkocsigyártás Romániában, összesen 545 510 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) szombaton közzétett adataiból.
A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson – jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.
Nem maradnak magukra kiszolgáltatottságukban a székelyföldi hajléktalanok, a régió minden városában felkészülten várják őket a hajléktalanszállók, nemcsak meleg szállással, hanem meleg étellel is.
Kigyulladt egy autóbusz Segesvár mellett szombat délben, a buszon tartozkodó 47 utas sikeresen kimenekült a járműből, senki nem sérült meg.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a férfit, aki szilveszter éjjelén alkohol hatása alatt, egy heves vita során többször ütötte meg ököllel és rugdosta meg feleségét, elsősorban a fején és a felsőtestén.
1 hozzászólás