
Tíz helyet hirdetnek a festőművészet szakon. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hiánypótló felsőfokú képzőművészeti képzés indul magyar nyelven ősztől Sepsiszentgyörgyön. A Sapientia EMTE és a Pécsi Tudományegyetem együttműködésének köszönhetően festőművészet és szobrászművészet szakokra lehet iratkozni.
2021. június 29., 17:492021. június 29., 17:49
A művészeti ágazatokban sem a zene, sem a képzőművészet terén nincs még lehetőség Romániában magyar nyelven felsőfokú tanulmányokat folytatni – mondta el egy keddi online sajtótájékoztatón a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja. Dr. Szenkovics Dezső hozzátette, tárt karokkal fogadták a Pécsi Tudományegyetem képviselőit, akik több mint egy évvel ezelőtt jöttek a javaslattal: a lehető leggyorsabban két művészeti képzés telepedjen le a határon túl.
Székely fiatalok vettek részt a Pécsi Tudományegyetem művészeti képzésein, és akkor szembesült azzal, hogy Romániában nem tudnak anyanyelvükön tanulni – idézte fel a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánja. Dr. Lengyel Péter hangsúlyozta, bíznak benne, hogy elegendő jelentkező lesz a képzések őszi indításához.
Amint a kétlépcsős akkreditációs folyamat lezárul, átadják a képzést a Sapientiának, hiszen nem a pécsi oktatás klónját telepítik át, hanem
Pécsi oktatók is utaznak Sepsiszentgyörgyre, de alapvetően erdélyi művészeket vonnak be, segítik a felkészülésüket, az akkreditációt, hogy megszerezzék a doktori fokozatot.
Székelyföldön bejárták a négy művészeti szakközépiskolát, és megállapították, hogy a marosvásárhelyi, a székelyudvarhelyi, a sepsiszentgyörgyi és a csíkszeredai is szakmai minőséget képviselnek,
– mondta Lengyel Péter. A szórványterületeken is vannak művészeti líceumok, ahol magyar fiatalok tanulnak, tehát van szakmai bázis, amire alapozni lehet a képzéseket.
Sepsiszentgyörgyön épül a Sapientia új egyetemi kampusza, még a tervezés fázisában van, így nemcsak a sport és az agrár, hanem a művészeti képzés is bekerül a tervbe. Amíg a kampusz megépül, a város önkormányzata infrastruktúrát bocsájt az egyetem rendelkezésére, ahol méltó körülmények között tanulhatnak.
Július 21-én kezdődik a felvételi
Rugalmasan kezelik a helyzetet, így a romániai eljárás szerint hirdették meg a felvételi időpontját. A jelentkezők otthoni munkákat kell elektronikusan feltöltsenek, a vizsga másik része pedig egy alkalmassági beszélgetés. A felvételiről részletes jelentkezési tájékoztató és szakmai anyag van a Pécsi Tudományegyetem honlapján. Lengyel Péter hangsúlyozta, nem feltétel a művészeti szakközépiskola elvégzése: a tapasztalatok szerint döntő részben a művészeti iskolákból jelentkeznek, de bárkit várnak. Évfolyamonként tíz helyet hirdetnek a festőművészet, hat helyet a szobrászművészet szakon. A magyar állam által finanszírozott képzések nem tandíjkötelesek. Noha a képzés Sepsiszentgyörgyön lesz, a hallgatók a pécsi egyetem teljes jogú polgárai lesznek – szögezte le a dékán.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.
Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.
Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős aktivitást fejtettek ki 2025-ben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájának munkatársai az állatok védelme érdekében.
Lényegesen lehűl az idő az elkövetkező napokban Székelyföldön, sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) a jeges utak jelentette veszélyre hívta fel péntek reggel a lakosság figyelmét.
Újabb hóréteg rakódott le az elmúlt egy napban az ország számos pontján, Székelyföld nagyobb városainak zömében 20 centiméterhez közelít hóvastagság.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!