
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
A moldvai csángó magyarság megmaradásáért végzett munkájáért adományozott állami kitüntetést két Moldvában tevékenykedő közéleti személyiségnek Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából. A kissé megkésett átadóünnepséget a bákói Magyar Házban tartották szerdán délután.
2021. szeptember 23., 19:092021. szeptember 23., 19:09
Perka Mihály szabófalvi író, pedagógus, helytörténet-kutató és Kovács Melánia, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének ügyvezetője vehették át az elismeréseket, amelyeket Zákonyi Botond nagykövet és Tóth László csíkszeredai főkonzul közösen adtak át. Az eseményen részt vett Pogár László, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke, valamint több moldvai csángó hagyományőrző is.
Perka Mihály már az 1980-as években bekapcsolódott a Román Tudományos Akadémia által szervezett moldvai helytörténeti kutatásba, majd 2012-ben saját költségén, 760 oldalas könyvben megjelentette a Szabófalva, és általában a moldvai csángómagyarok sorsáról összegyűjtött dokumentációs anyagát román nyelven, hogy a csak románul tudók közössége megismerkedhessen vele. A kötet 2020-ban magyar nyelven is megjelent.
A másik díjazott, Kovács Melánia 2015-től ügyvezetőként tevékenykedik a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének irodájában, fő feladata a hagyományőrző foglalkozások, programok koordinálása azóta is. Helyi hagyományőrzők bevonásával szervez tradicionális foglalkozásokat, szorgalmazza a csángó népi kultúra továbbadását a fiatal generációk számára.
Az Electrica villanyáram-szolgáltató vállalat térségünkben több helyszínen is munkálatokat tervez a következő napokban, ami miatt áramszünetre kell számítani.
Több mint egy éve jött ki az utolsó előzetes, azóta tulajdonképpen nem jelent meg hivatalos információ róla. Mit lehet tudni a jelen állás szerint november 19-én érkező GTA VI-ról? Képbehozó.
Közzétették azt a térfigyelő kamerás felvételt, amelyen a pénteki biharszentandrási motorosbaleset látható, illetve az ütközést követő cselekedetek – és pontosan erre irányítva a figyelmet osztották meg a videót.
Ritka, ősi, de jelenleg is élő geológiai különlegesség rejtőzik Korond határában, az országút szomszédságában: a Csiga-domb. Itt a mélyből feltörő sós, szénsavas víz ma is aragonitkristályokat épít, rétegről rétegre.
Több tucatnyian kerültek kórházba egy Dâmbovița megyei étteremben tartott eseményről ételmérgezésre utaló tünetekkel a vasárnapra virradó éjszaka.
Aszfaltozási munkálatok kezdődnek hétfőn Székelyudvarhelyen, az Orbán Balázs utcában hétfőtől. A következő napokban jelentős forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszokon.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt vasárnap 1 óra 50 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Közvitára bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) 2026-os költségvetéséről szóló határozattervezetet – közölte szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Összehangolt közlekedésbiztonsági akciót tart a 15-ös országúton vasárnap a rendőrség. Érdemes lesz vigyázni a forgalmas útvonalon, amely áthalad Maros megyén, és Hargita megye északi részét is érinti.
Medvetámadás áldozata lehetett egy nő, akinek a Beszterce-Naszód megyei Telcs község területén találták meg a holttestét pénteken.
szóljon hozzá!