
Montázs: Bálint István. Képek forrása: Székelyhon, Pexels, Pixabay
Munkanapja után fehér ingben medvét hajtani volt kötelessége, mivel a lakosság jelezte a 112-es hívószámon, hogy az Olt partján, a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyén és Szotyor között medve bóklászik – jelezte Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján. Ez már sok volt a polgármesternek, és levelet írt Brüsszelbe Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének.
2023. szeptember 21., 15:172023. szeptember 21., 15:17
2023. szeptember 21., 15:242023. szeptember 21., 15:24
Szerdán reggel már kapott egy Ro-Alert riasztást a háromszéki megyeszékhely lakossága, akkor Szentgyörgy peremterületén jelezték a nagyvad jelenlétét. Délután az ilyenkor szokásos bizottság (amelyben a polgármester, csendőrség, állatorvos vesz részt) kiszállt a helyszínre és négy órán keresztül, drónt is bevetve követte, üldözte az állatot, amelyik egy adott pillanatban eltűnt a szemük elől. Ám alig értek haza – számolt be a polgármester –, újból jelezték, hogy
Az eset után – „hirtelen felindulásból” – az elöljáró Ursula von der Leyen számára megfogalmazott egy nyílt levelet (magyarul itt olvasható), amelyben arra kéri, hogy a védett fajok státuszának újraértékelését a farkason kívül a medvék esetében is végezzék el. Az Európai Bizottság vezetője korábban ugyanis kedvenc pónilovának farkas általi vesztét fájlalva kérte a nagyvadak védett státuszának felülvizsgálatát.
Antal Árpád a helyzet abszurditásán túl azt nehezményezte a legjobban, hogy a medvék általában nem a tehetős embereket károsítják meg (a kilyéni gazdának is csak pár kecskéje volt), a gazdák pedig nincsenek abban a helyzetben, hogy uniós szabályokat változtassanak meg. Antal továbbra is zöld és állatvédő polgármesternek tartja magát, aki büszke arra, hogy Székelyföldön él a nemes nagyvad, de
– jelentette ki.
Hogy Bukarestbe ezúttal miért nem írt, noha nyilvánvalóan nem lehet Bukarest, a román kormány nélkül megoldani a helyzetet, azt azzal magyarázta, hogy
„Bukarest csak akkor fog a problémával kezdeni valamit, ha mi, a négy-öt megye összefogunk és az egy hét alatt begyűjtött medvéket odavisszük Bukarestbe” – jelentette ki.
Végül a polgármester megköszönte a kilyéniek együttműködését. Ugyanakkor fontosnak látja és arra kéri a lakosságot, hogy ahányszor medvét látnak, jelezzék a 112-es hívószámon. Ez sokat számít akkor, amikor a hatóságok döntenek arról, hogy mi legyen az állat sorsa, hiszen az előírások értelmében ha először kerül emberközelbe az állat, akkor csak elriasztani kell, ha viszont többször is visszatér, akkor el lehet altatni vagy kilőni.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
1 hozzászólás