
Folyamatosan növekszik a sürgősségi osztályon ellátott betegek száma Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Henning János
Tavalyhoz képest ötezerrel több, azaz 37 ezer beteg kapott segítséget idén a sepsiszentgyörgyi kórház sürgősségi osztályán. A betegek 40 százalékát a háziorvosa is elláthatta volna. A háziorvosi-ügyeletek jelenthetnének megoldást a sürgősségi tehermentesítésére.
2018. december 22., 12:162018. december 22., 12:16
Sokan indokolatlanul kérnek sürgősségi ellátást, miközben a háziorvos vagy az ambulancián szolgálatot teljesítő orvos is elláthatná őket – mutatott rá András-Nagy Róbert. A sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója minap elmondta, folyamatosan növekszik a sürgősségen ellátott betegek száma, az osztály leterhelt, és ezt még fokozza, amikor visszaélnek a szolgáltatásaival.
A betegek 40 százalékát háziorvos is elláthatta volna, vagy az ambulancián orvosolhatták volna a panaszaikat. Ráadásul 15 ezer beteg úgy ment be a sürgősségre, hogy a számítógépes rendszerből kiderült, már volt időpontjuk az ambulanciára, csak nem volt türelmük kivárni.
Minden beteget a súlyosság alapján már érkezéskor besorolnak, színkódokat kapnak, hogy mindig a valóban sürgős esetek élvezzenek előnyt, az enyhébb panaszokkal érkezők hosszabb ideig várakoznak.
Az átlag várakozási idő a sürgősségen 30-40 perc, egy eset ellátása a kórháznak átlag 45 lejbe kerül. Az igazgató elmondta, előfordult, hogy egy fiatalember szombaton mentővel vitette be magát a sürgősségre, hogy levágják a lábáról a gipszet, holott hétfőre volt időpontja a szakrendelőbe. Ilyenkor a valódi sürgősségektől veszik el a mentőt, az időt, a szakembert – mutatott rá.
Elismerte azt is,
Az ambulancia sok rendelőjében hosszas az előrejegyzési idő, ezért sokan inkább bemennek a sürgősségre várakozás helyett. Igyekeznek ezt a problémát megoldani: a kardiológián például korábban 60 napos volt a várakozási idő, de alkalmaztak még egy orvost, így jelenleg két hetet kell várni időpontra. Most a gasztroenterológián a leghosszabb – három hetes – a várakozási idő.
Sok problémát meg lehetne oldani, ha több alkalmazottat foglalkoztatnának, ám amíg nem növelik a kórházak finanszírozásának mértékét, erre korlátozott lehetőségeik vannak.
A legtöbb esetben az alkalmazottak hozzáállása miatt panaszkodnak a betegek és a hozzátartozók a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórházban. András-Nagy Róbert kórházigazgató belátta, valóban vannak gondok a hozzáállással, de nem lehet általánosítani, hiszen az alkalmazottaik többsége kifogástalanul végzi a munkáját. Ugyanakkor arra bátorít mindenkit, hogy ha elégedetlen a szolgáltatásaikkal, a kórház vezetőségénél tegyen panaszt, mert csak ez esetben tudnak hivatalos eljárást kezdeményezni. Hozzátette,
Szinte minden gyűlésen napirendre tűzik, hogy a megfelelő bánásmód ugyanolyan fontos a betegellátásban, mint a diagnózis felállítása és a kezelés. Az igazgató ugyanakkor rámutatott, hogy nincsenek eszközei a teljesítmény vagy a pozitív hozzáállás ösztönzésére. A kórház vezetősége nem állapíthat meg különbséget az eredmény, a hozzáállás, az ellátott betegek száma alapján.
A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg mintegy ezer alkalmazott dolgozik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!