
Fotó: Dávid Viktória
A Csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában tartott 6. Csíkszeredai Könyvvásár részeként, szombat délután zajlott a KMI 12 Antológiabemutató és egyben a Magyar Kultúra folyóirat ismertetése Oberczián Géza moderálásában. Az eseményen a KMI (Kárpát-medencei Irodalom) 12 program négy költőjével Bék Timurral, Lövétei Lázár Lászlóval, Nagy Leával és Zsille Gáborral beszélgettek, de a Magyar Kultúra folyóirat főszerkesztője, Bonczidai Éva is bemutatkozott.
2021. szeptember 19., 18:222021. szeptember 19., 18:22
2021. szeptember 19., 18:292021. szeptember 19., 18:29
A moderátor elsőként Bonczidai Évát kérdezte a Magyar Kultúra folyóiratról, a lapok tematikájáról és főként annak keletkezéséről. A főszerkesztő elmondása szerint aggódva fogott neki a folyóirat megszerkesztésének, amikor felkérték rá, hiszen úgy gondolta, hogy nem biztos szerencsés húzás Magyar Kultúra néven egy magazint készíteni.
Akkor békült ki a címmel, amikor meglátta a lap elkészült logóját, ami nagyon egyszerű, friss és
Tematikáját tekintve a főszerkesztő mindenképp igyekezett egy olyan folyóiratot létrehozni, amely
Hozzátette, hogy egy ilyen folyóirat csak akkor valósulhat meg, hogyha a magyar kultúráról egy picit emeltebb fővel beszélünk és semmiképp sem ragadunk bele a „pillanatnyi torzsalkotásokba”.
Fotó: Dávid Viktória
A folyóirat bemutatását követően Oberczián Géza rátért a Bennem a többi című antológia ismertetésére, amelyet a KMI 12 program szerzői alkottak. A moderátor úgy fogalmazott, hogy
Ennek érdekében hozták létre a KMI 12 programot, amelynek lényege a Kárpát-medencei irodalom szemléltetése. Innen is kapta a program a nevét, valamint a 12-es szám azt a tizenkét alkotót jelöli, akik ennek a programnak a részesei. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mitől különleges ez az antológia, Oberczián Géza úgy fogalmazott, hogy főként azért, mert
Viszont valódi különlegességét az adja, hogy nem csupán egy pár művén keresztül mutatják be a szerzőket, hanem
Az antológia szemléltetéseképpen a meghívott költők szerre mondhatták el véleményüket a kész kötetről, a kötetben szereplő saját részükről és mesélhettek arról is, hogy milyen hatást váltott ki belőlük a kész mű. A részletes véleményalkotást követően mindannyian saját verseikből olvastak fel a közönségnek.
A bemutató végén Oberczián Géza azt is elmondta, hogy ez az antológia csupán egy első darabja ennek a programnak, azonban sorozatot szeretnének készíteni, sőt, a jövő évi kötethez már ki is választották a szerzőket.
Dávid Viktória
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát a Székelyhon.ro portálnál végzi.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
szóljon hozzá!