
Fotó: Pinti Attila
Sepsiszentgyörgy önkormányzata közvitára bocsátotta az idei költségvetés tervezetét. A becslések szerint ebben az évben 192,8 millió lejből gazdálkodhat a város, az önkormányzat honlapján közzétett tervezethez április 6-ig várják az észrevételeket, javaslatokat.
2021. március 28., 20:272021. március 28., 20:27
2021. március 28., 20:372021. március 28., 20:37
Akárcsak az elmúlt években, a legnagyobb tétel a szociális és művelődési kiadások, erre közel 108 millió lejt szánnak, ez lebontva úgy néz ki, hogy 41,6 millió lej jut az oktatásra, 4,3 millió az egészségügyre, 33,3 millió a kultúrára, szórakozásra és vallásra, 28,5 millió lej a társadalmi kiadásokra. Továbbá a tervezetben 24,8 millió lejt javasolnak a közszolgáltatásokra, 4,3 millió lejt a közbiztonságra, 30 millió lejt lakhatásra, környezet és vízgazdálkodásra, ebből több mint 5 millió lejt környezetvédelemre. A gazdasági, kereskedelmi és munkaügyi fejezetnél mintegy 28,5 millió lej szerepel. A költségvetés-tervezetet 2,65 millió lejes deficitre építették.
Sepsiszentgyörgy költségvetés-tervezetében 80 millió lej szerepel az infrastruktúra karbantartására és fejlesztésére, ennek több mint fele – 47 millió lej – külső, vissza nem térítendő forrásokból származik. Az összeg nagy részét a tanintézetek, szabadidős helyszínek és utak korszerűsítésére szánják. Ugyanakkor, a több mint egy évtizede épülő Kisstadion befejezésére, a Design Bank start up és innovációs központ kialakítására és a belvárosban levő romos Bodok Hotel lebontására is különítettek el pénzt. A tervezetben szerepel ugyanakkor a fedett uszoda korszerűsítéséhez szükséges dokumentációra elkülönített összeg, az Olt folyó menti gát rendezésének terve, a közösségi központ és ötven szociális lakás építése az Őrkő negyedben, illetve a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falvakban a földgáz bevezetése.
Előreláttak összegeket tömbházak hőszigetelésére, a közvilágítás korszerűsítésére, a Csíki és Oltmező utcák kereszteződésénél villanyrendőr beüzemelésére. Nemcsak a Bodok Hotelt bontják le, hanem a központi piac szomszédságában a Közművek Rt. és a helyi szállítási vállalat régi épületeit is. A dokumentumban szerepel a szépmezői ipari park bővítése, új területeket vásárolnak és csarnokokat építenek, és a létesítményen belüli utakra és közművesítésre is szánnak pénzt, összesen 8 millió lej szerepel ennél a tételnél a költségvetés-tervezetben.
Még a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusból lehívott támogatások között szerepel mintegy 2,4 millió lej az önkormányzat működésének egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentésére. A tanintézetek korszerűsítésére több pályázatot is nyertek: a Nicolae Colan Általános Iskola sportterme melletti épület befejezésére egymillió lejt, a Mihai Viteazul Főgimnázium dísztermének és bentlakásának hőszigetelésére 6,3 millió lejt. Az Őrkő negyedi víz- és csatornarendszer bővítésére több mint kétmillió lejt hívtak le, az Állomás negyedi mesterséges tó környékének rendezésére 6,3 millió lejt, a fenntartható mobilitási tervben előírt szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére 9,8 millió lejt.
Párbeszédet kezdeményeznek a Kovászna megyei diákok
Nyilvános vitát szervez a helyi költségvetésekről a Kovászna Megyei Diáktanács. David- Ioan Ușurelu a diáktanács elnöke felhívást intézett a háromszéki polgárokhoz és civil szervezetekhez, hogy csatlakozzanak, és közösen vegyék számba azokat a kérdéseket, amelyek a helyi költségvetésben meghatározzák a diákok mindennapjait. Felidézi, hogy a költségvetés számos vetülete van hatással a fiatalok életére, például az ingyenes helyi közlekedés, az ösztöndíjak és a tanintézetekben biztosított körülmények. Emlékeztetnek, hogy az Országos Diáktanács meggyőzte a döntéshozókat az ösztöndíjak minimális szintjének bevezetéséről, így legkevesebb havi száz lejes ösztöndíjat állapítottak meg.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás