
Fotó: Pinti Attila
Sepsiszentgyörgy önkormányzata közvitára bocsátotta az idei költségvetés tervezetét. A becslések szerint ebben az évben 192,8 millió lejből gazdálkodhat a város, az önkormányzat honlapján közzétett tervezethez április 6-ig várják az észrevételeket, javaslatokat.
2021. március 28., 20:272021. március 28., 20:27
2021. március 28., 20:372021. március 28., 20:37
Akárcsak az elmúlt években, a legnagyobb tétel a szociális és művelődési kiadások, erre közel 108 millió lejt szánnak, ez lebontva úgy néz ki, hogy 41,6 millió lej jut az oktatásra, 4,3 millió az egészségügyre, 33,3 millió a kultúrára, szórakozásra és vallásra, 28,5 millió lej a társadalmi kiadásokra. Továbbá a tervezetben 24,8 millió lejt javasolnak a közszolgáltatásokra, 4,3 millió lejt a közbiztonságra, 30 millió lejt lakhatásra, környezet és vízgazdálkodásra, ebből több mint 5 millió lejt környezetvédelemre. A gazdasági, kereskedelmi és munkaügyi fejezetnél mintegy 28,5 millió lej szerepel. A költségvetés-tervezetet 2,65 millió lejes deficitre építették.
Sepsiszentgyörgy költségvetés-tervezetében 80 millió lej szerepel az infrastruktúra karbantartására és fejlesztésére, ennek több mint fele – 47 millió lej – külső, vissza nem térítendő forrásokból származik. Az összeg nagy részét a tanintézetek, szabadidős helyszínek és utak korszerűsítésére szánják. Ugyanakkor, a több mint egy évtizede épülő Kisstadion befejezésére, a Design Bank start up és innovációs központ kialakítására és a belvárosban levő romos Bodok Hotel lebontására is különítettek el pénzt. A tervezetben szerepel ugyanakkor a fedett uszoda korszerűsítéséhez szükséges dokumentációra elkülönített összeg, az Olt folyó menti gát rendezésének terve, a közösségi központ és ötven szociális lakás építése az Őrkő negyedben, illetve a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falvakban a földgáz bevezetése.
Előreláttak összegeket tömbházak hőszigetelésére, a közvilágítás korszerűsítésére, a Csíki és Oltmező utcák kereszteződésénél villanyrendőr beüzemelésére. Nemcsak a Bodok Hotelt bontják le, hanem a központi piac szomszédságában a Közművek Rt. és a helyi szállítási vállalat régi épületeit is. A dokumentumban szerepel a szépmezői ipari park bővítése, új területeket vásárolnak és csarnokokat építenek, és a létesítményen belüli utakra és közművesítésre is szánnak pénzt, összesen 8 millió lej szerepel ennél a tételnél a költségvetés-tervezetben.
Még a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusból lehívott támogatások között szerepel mintegy 2,4 millió lej az önkormányzat működésének egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentésére. A tanintézetek korszerűsítésére több pályázatot is nyertek: a Nicolae Colan Általános Iskola sportterme melletti épület befejezésére egymillió lejt, a Mihai Viteazul Főgimnázium dísztermének és bentlakásának hőszigetelésére 6,3 millió lejt. Az Őrkő negyedi víz- és csatornarendszer bővítésére több mint kétmillió lejt hívtak le, az Állomás negyedi mesterséges tó környékének rendezésére 6,3 millió lejt, a fenntartható mobilitási tervben előírt szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére 9,8 millió lejt.
Párbeszédet kezdeményeznek a Kovászna megyei diákok
Nyilvános vitát szervez a helyi költségvetésekről a Kovászna Megyei Diáktanács. David- Ioan Ușurelu a diáktanács elnöke felhívást intézett a háromszéki polgárokhoz és civil szervezetekhez, hogy csatlakozzanak, és közösen vegyék számba azokat a kérdéseket, amelyek a helyi költségvetésben meghatározzák a diákok mindennapjait. Felidézi, hogy a költségvetés számos vetülete van hatással a fiatalok életére, például az ingyenes helyi közlekedés, az ösztöndíjak és a tanintézetekben biztosított körülmények. Emlékeztetnek, hogy az Országos Diáktanács meggyőzte a döntéshozókat az ösztöndíjak minimális szintjének bevezetéséről, így legkevesebb havi száz lejes ösztöndíjat állapítottak meg.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás