
Fotó: Pinti Attila
Sepsiszentgyörgy önkormányzata közvitára bocsátotta az idei költségvetés tervezetét. A becslések szerint ebben az évben 192,8 millió lejből gazdálkodhat a város, az önkormányzat honlapján közzétett tervezethez április 6-ig várják az észrevételeket, javaslatokat.
2021. március 28., 20:272021. március 28., 20:27
2021. március 28., 20:372021. március 28., 20:37
Akárcsak az elmúlt években, a legnagyobb tétel a szociális és művelődési kiadások, erre közel 108 millió lejt szánnak, ez lebontva úgy néz ki, hogy 41,6 millió lej jut az oktatásra, 4,3 millió az egészségügyre, 33,3 millió a kultúrára, szórakozásra és vallásra, 28,5 millió lej a társadalmi kiadásokra. Továbbá a tervezetben 24,8 millió lejt javasolnak a közszolgáltatásokra, 4,3 millió lejt a közbiztonságra, 30 millió lejt lakhatásra, környezet és vízgazdálkodásra, ebből több mint 5 millió lejt környezetvédelemre. A gazdasági, kereskedelmi és munkaügyi fejezetnél mintegy 28,5 millió lej szerepel. A költségvetés-tervezetet 2,65 millió lejes deficitre építették.
Sepsiszentgyörgy költségvetés-tervezetében 80 millió lej szerepel az infrastruktúra karbantartására és fejlesztésére, ennek több mint fele – 47 millió lej – külső, vissza nem térítendő forrásokból származik. Az összeg nagy részét a tanintézetek, szabadidős helyszínek és utak korszerűsítésére szánják. Ugyanakkor, a több mint egy évtizede épülő Kisstadion befejezésére, a Design Bank start up és innovációs központ kialakítására és a belvárosban levő romos Bodok Hotel lebontására is különítettek el pénzt. A tervezetben szerepel ugyanakkor a fedett uszoda korszerűsítéséhez szükséges dokumentációra elkülönített összeg, az Olt folyó menti gát rendezésének terve, a közösségi központ és ötven szociális lakás építése az Őrkő negyedben, illetve a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falvakban a földgáz bevezetése.
Előreláttak összegeket tömbházak hőszigetelésére, a közvilágítás korszerűsítésére, a Csíki és Oltmező utcák kereszteződésénél villanyrendőr beüzemelésére. Nemcsak a Bodok Hotelt bontják le, hanem a központi piac szomszédságában a Közművek Rt. és a helyi szállítási vállalat régi épületeit is. A dokumentumban szerepel a szépmezői ipari park bővítése, új területeket vásárolnak és csarnokokat építenek, és a létesítményen belüli utakra és közművesítésre is szánnak pénzt, összesen 8 millió lej szerepel ennél a tételnél a költségvetés-tervezetben.
Még a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusból lehívott támogatások között szerepel mintegy 2,4 millió lej az önkormányzat működésének egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentésére. A tanintézetek korszerűsítésére több pályázatot is nyertek: a Nicolae Colan Általános Iskola sportterme melletti épület befejezésére egymillió lejt, a Mihai Viteazul Főgimnázium dísztermének és bentlakásának hőszigetelésére 6,3 millió lejt. Az Őrkő negyedi víz- és csatornarendszer bővítésére több mint kétmillió lejt hívtak le, az Állomás negyedi mesterséges tó környékének rendezésére 6,3 millió lejt, a fenntartható mobilitási tervben előírt szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére 9,8 millió lejt.
Párbeszédet kezdeményeznek a Kovászna megyei diákok
Nyilvános vitát szervez a helyi költségvetésekről a Kovászna Megyei Diáktanács. David- Ioan Ușurelu a diáktanács elnöke felhívást intézett a háromszéki polgárokhoz és civil szervezetekhez, hogy csatlakozzanak, és közösen vegyék számba azokat a kérdéseket, amelyek a helyi költségvetésben meghatározzák a diákok mindennapjait. Felidézi, hogy a költségvetés számos vetülete van hatással a fiatalok életére, például az ingyenes helyi közlekedés, az ösztöndíjak és a tanintézetekben biztosított körülmények. Emlékeztetnek, hogy az Országos Diáktanács meggyőzte a döntéshozókat az ösztöndíjak minimális szintjének bevezetéséről, így legkevesebb havi száz lejes ösztöndíjat állapítottak meg.
A hosszú hétvégén az ország nagy részén légköri instabilitásra, átmeneti esőkre és időnként megélénkülő szélre lehet számítani – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) ügyeletes meteorológusa, Oana Catrina.
Sulyok Tamás köztársasági elnök az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületétől kérte a fennálló alkotmányos kérdések értékelését és a testület szakértői közreműködését – közölte a Sándor-palota pénteken az MTI-vel.
Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.
Elfogadták a csíkszeredai Fodor Sándor park körüli út-és járdahálózat felújítására a megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzati képviselők májusi ülésén pénteken egyéb határozatok mellett. A beruházás értékét közel 7 millió lejre becsülték.
Az ország nagy részét érintő viharos szélre adott ki pénteken elsőfokú (sárga) riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Ismét meghosszabbította a Brassó Megyei Törvényszék Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, valamint Kurkó András, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció volt igazgatóhelyettese hatósági felügyeletét.
Felcsendült a bányászhimnusz és megszólalt a bányászharang egy évvel a sóbánya beomlását követően Parajdon. A katasztrófa előtti utolsó percekről mesélt nekünk az esemény szervezője, hangsúlyozva, hogy egy új bánya megnyitásában bíznak.
Négy férfit őrizetbe vettek a Hargita megyei rendőrök a Maroshévízen és Salamáson történt házkutatások után. Az ellenük felhozott vádak: minősített lopás és minősített lopási kísérlet.
Egy éve tört be a Korond-patak vize a parajdi sóbányába, egy éve élnek bizonytalanságban a helyiek, akiknek a bánya körül kialakult turizmusból volt a mindennapi bevételük. Pénteken erre a sorsfordító eseményre emlékeztek.
1 hozzászólás