
Több Kovászna megyei út felújításának kezdeti költségét kellett kipótolni. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Több közberuházás szerződésbe foglalt árát módosította hétfői rendkívüli ülésén Kovászna Megye Tanácsa. A fejlesztési minisztérium által erre kiszabott határidő október 5-én jár le.
2021. október 04., 17:542021. október 04., 17:54
„A közberuházások esetében évek telnek el a tervezéstől a megvalósításig. Ráadásul az elmúlt években növekedtek az építkezési iparra érvényes bérezések, mindezek mellett az alapanyagok is rohamosan drágultak, ezért sok beruházás veszélybe került. Erre hozott megoldást Cseke Attila miniszter, akinek javaslatára elfogadtak egy kormányhatározatot, és
– mutatott rá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A megyei önkormányzat a Nagyborosnyó–Bodzaforduló közötti megyei út javítását az Országos Településfejlesztési Terv keretéből finanszírozza, a hétfőn elfogadott határozat szerint az eredetileg megszabott költségvetést 27,9 millió lejről 31,5 millió lejre emelték, a megyei önkormányzat hozzájárulása 560 ezer lej.
Hasonlóképpen 3,3 millió lejről 4,45 millió lejre növelték a Maksa–Sepsibesenyő közötti megyei út és az azon található híd felújítási munkálatainak költségét, így a beruházás összértéke eléri az 5,1 millió lejt.
Európai uniós pályázatból zajlik a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának korszerűsítése és bővítése. A most elfogadott határozat szerint a meglévő kivitelezési szerződés esetében a hátralevő kifizetések 668 ezer lejjel emelkednek, ezzel a beruházás végső összértéke megközelíti 5,7 millió lejt.
A megyei tanácsosok ugyanakkor jóváhagyták azt a határozatot, amellyel a kormány sürgősségi alapjából kapott 45 ezer lejt belefoglalták a költségvetésbe. Az összeget a 103B megyei út Uzon és Bikfalva közötti szakaszának javítására fordítják, a nyári heves esőzések idején kialakult árvíz a töltést és az útpadkát rongálta meg.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!