
Tusnádfürdőhöz hasonlóan Kovásznán is bármely városrészen feltűnhet a medve. Mindenki tehetetlen ellenük. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Átiratokkal bombázza a hatóságokat Kovászna város önkormányzata, mert már tarthatatlanná vált a sok medve jelenléte a fürdővárosban. A másik probléma, hogy a turisták nem tartanak a vadállatoktól és a RO-Alert jelzés nyomán keresik őket a városban.
2020. július 19., 11:082020. július 19., 11:08
Gyerő József, Kovászna polgármestere lapunknak elmondta, a környezetvédelmi minisztériumtól kérik, hogy hagyjon jóvá kilövési engedélyt, vagy engedélyezze a város területére rendszeresen bejáró medvék elszállítását.
Az elöljáró elmondta, a szállodák, kempingek közelében, a sípálya, a kisvasút környékén,
Legutóbb a napokban a kempingtől ötven méterre pusztított el a medve egy szarvastehenet, de az elmúlt két hétben a város főutcáján három gazdaságba törtek be a vadak, és juhokat pusztítottak el. A polgármestert az is aggasztja, hogy a turisták sem félnek a medvéktől, a RoAlert figyelmeztetések sok esetben ellenkező hatást váltanak ki.
– részletezte Gyerő József. Hozzátette: attól tart, előbb-utóbb bekövetkezik a tragédia, mert a turisták egy része nem fél a medvétől, nem tudatosítják a veszélyt, összetévesztik a vadat egy házi kedvenccel, etetik, fényképezik, sőt megpróbálják simogatni. A polgármester maga is tanúja volt hasonló eseteknek.
A szállásadók a RoAlert rendszerben a pontosabb helyszín megjelölést is kérik, mert hiába menekülnek a turisták a város egyik részén, ha a vad valójában egy-két kilométerrel távolabb van.
Az önkormányzat folyamatosan értesíti a környezetvédelmi hatóságot, a csendőrséget, a rendőrséget, kéri a vadásztársaság segítségét, a helyi rendőrök pedig állandóan járőröznek. Mindenki elvégzi a feladatát, a maga részét, de ez csak „bokajáték”, nem jelent hatékony, megnyugtató megoldást – szögezte le az elöljáró.
Gyerő József összehívta a sürgősségi esetek helyi bizottságát is, ahol eldöntötték, hogy átiratokban kérik a hatóságok beavatkozását, a zernyesti medvemenhely vezetőinek is írnak, arról érdeklődve, hogy befogadnák-e a Kovásznára bejáró medvéket.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
A Zsögödben észlelt medvékről is szó esett a csíkszeredai önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén szerdán, a tanácsosok egy digitális fejlesztési projekt és a Szabadság téri tömbházak hőszigetelésének aktualizált költségvetését is jóváhagyták.
Szerdán folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvi kommunikációs készségeinek a felmérésével.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.
Akár ezer lejes, vagy még nagyobb összegű bírságot is kiszabhatnak a 112-es egységes segélyhívó szám indokolatlan hivásáért, a hatóságok azonban nem büntetnek, ha a hívó jóhíszeműen fordul segítségért.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.
Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.
Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.
1 hozzászólás