
Kozma Katalin, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános iskola III. B osztályos tanulója
Fotó: Fogarasy Mihály Általános Iskola
Kicsi kora óta szereteti a népdalokat, édesanyja is sokat énekelt neki, az iskolában pedig olyan tanítónő foglalkozik vele, aki fontosnak tartja a sajátos népi értékek továbbörökítését. Ennek is köszönhető, hogy Hargita megyét képviselve országos első helyezést ért el Kozma Katalin, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános iskola III. B osztályos tanulója az Őszirózsa Országos Magyar Népdalvetélkedőn.
2022. november 02., 18:192022. november 02., 18:19
2022. november 03., 12:102022. november 03., 12:10
Két év szünet után újra megszervezték a tanügyminisztérium által támogatott Őszirózsa Országos Magyar Népdalvetélkedőt a Temes megyei Újszentesen. Az október végi eseményen tizenkét, főként magyarlakta megye diákjai vettek részt. Négy korcsoportra osztva mutatták be dalaikat a verseny résztvevői.
Hargita megyét a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola III. B osztályos diákja, Kozma Katalin képviselte, 26 társával együtt a III–IV. osztályosok csoportjában mérettette meg magát. Az országos népdalvetélkedőn való részvétel előfeltétele volt a tavalyi, Csak tiszta forrásból elnevezésű népdalvetélkedő megyei szakaszán az első hely megszerzése.
Katával hetente plusz egy órában készültek a vetélkedőre, de az iskolai tevékenységek alatt is hangsúlyos szerepet kap az osztályban a népdal oktatása, gyakorlása – tudtuk meg Fazakas Magdolna tanítónőtől.
Kozma Katalin elmondta, sok mindennel szeret foglalkozni, de legjobban a népdalokat és a táncot szereti. Kicsi kora óta közel áll hozzá az éneklés, amit otthon édesanyjától tanult, most tanítónője vezeti ezen az úton.
– mondta Kata.
Újabb megmérettetésre készíti diákjait Fazakas Magdolna tanítónő, a Csak tiszta forrásból nevű népdalvetélkedő megyei szakaszán vesznek részt november közepén, itt is természetesen gyergyói dalokat fognak előadni.
Kisebb létszámmal kell megnövekedett feladatokat elvégezniük a polgármesteri hivataloknak és a megyei tanácsnak Hargita megyében június végétől. A prefektusi hivatal közölte az új álláskereteket, a végrehajtásról csütörtökön egyeztettek.
Közelíteni fog a hőmérséklet a naptári dátumra jellemző értékekhez, szemben azzal, amit március elejétől mostanáig tapasztaltunk.
A parlament költségvetési-pénzügyi bizottságai csütörtöki együttes ülésükön 38 támogató és 13 elutasító szavazattal elfogadták a 2026-os állami költségvetés tervezetét. A jogszabályavaslat a parlament plénuma elé kerül.
A kormány csütörtökön 620 millió lejes keretet hagyott jóvá a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának támogatására.
Több mint 131 000 diák iratkozott be a jövő héten kezdődő próbaérettségire, amelyet a végzős középiskolai osztályokkal rendelkező iskolák 95,16 százalékában szerveznek meg – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
szóljon hozzá!