A sepsiszentgyörgyi hivatalok hivatalok megtették, amit megtehettek, ám mint kiderült, intézményi nyomásra hatékonyabban tudtak eljárni. Képünk illusztráció
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
2024. október 30., 10:042024. október 30., 10:04
Sajtóhírek alapján vizsgálódott a Nép Ügyvédje, miszerint sérültek-e a hajléktalanok és a gyermekek jogai. Mint arról júniusban beszámoltunk: a sepsiszentgyörgyi Debren-patak hídja alól kilakoltattak egy nyugdíjas párt, akik oda eszkabáltak össze maguknak egy menedéket. Miután azonban a hajléktalanok azzal, hogy tüzet is gyújtottak ott, veszélyeztették a híd szerkezetét, a helyi rendőrség felszámolta a tákolmányt.
Hajléktalanok telepedtek le egy hulladékokból felépített tákolmányhoz az egyik sepsiszentgyörgyi híd alatt, ám a városlakók ezt nem nézik jó szemmel. Választhatták volna a hajléktalanszállót vagy a nappali központot is.
A megjelent sajtóbeszámolók alapján a Nép Ügyvédje intézményként hivatalból indított eljárást ez ügyben, annál is inkább, hogy tudomására jutott: egy gyermek is érintett az ügyben (erről a helyi rendőrség sajtóhoz eljuttatott közleménye nem számolt be). De egyébként is kötelessége azt vizsgálni, hogy
– részletezte Cătălina Dinu, a Nép Ügyvédje brassói területi irodájának munkatársa.
A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal az alárendeltségébe tartozó helyi rendőrség és a Szociális Támogatási Igazgatóság válaszát is közvetítette. Ezek szerint a helyi rendőrség egy lakossági telefonos panasz nyomán kiszállt a helyszínre, és ott azt konstatálta, hogy
Ugyanaznap három másik személy is betelefonált, hogy a hajléktalanok zavarják a közrendet és tüzet gyújtottak a híd alatt. A rendőrség értesítette a Szociális Támogatási Igazgatóságot, járjon el a kiskorúak érdekében, de mint kiderült, azokat már magához vette egy nagynéni.
A híd alatti tákolmányt ezután a köztisztasági vállalat segítségével felszámolták.
A szóban forgó hajléktalanokra, egy nyugdíjas házaspárra vonatkozóan kiderült, hogy
A Nép Ügyvédje tovább informálódott az érintett gyermekek sorsát illetően: a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság (DGASPC) azt közölte, egy gyermekről van szó (valószínűleg a hajléktalan pár unokájáról), akit születéskor elhagyott az anyja, apja pedig börtönben van. A gyerek azóta biztonságba került egy nagynéninél, aki felelősséget vállalt a neveléséért.
Az intézményektől kapott információk alapján a Nép Ügyvédje azt a következtetést vonta le, a hivatalok megfelelően jártak el, és lezárta az ügyet.
Egy súlyosan beteg, előrehaladott gerincdaganattal és több áttéttel is küszködő sepsiszentgyörgyi személy hozzátartozója – az őt gondozó fia – még tavasszal jelezte a Nép Ügyvédjének, hogy
Ez ügyben a fiú a rokkantsággal élőket besoroló bukaresti legfelső bizottságnak is írt, de a törvényes határidőn belül, sőt több hónap után sem kapott választ. A panaszos nemcsak emiatt fordult a Nép Ügyvédjéhez, hanem azért is, mert
Cătălina Dinu elmondta, a hivataloktól kapott információk alapján az derült ki, hogy
A beteget képviselő hozzátartozó fellebbezésére vonatkozóan a bukaresti bizottság azt közölte, az illetőnek egy újabb értékelés után megítélték a személyi gondozót. A DGASPC ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett. hogy a törvény nem teszi kötelezővé a rokkantként besoroltak pszichológiai támogatását. A városi önkormányzathoz tartozó Szociális Támogatási Igazgatóság mégis kiküldött hozzá egy pszichológust, sőt a Diakónia Keresztény Alapítvány egyik erre képzett munkatársának elérhetőségét is megadták. Miután könnyített a lelkén,
Mindezek után a Nép Ügyvédje ismét arra a következtetésre jutott, hogy a hivatalok megfelelően jártak el az egyénnel szemben, annak jogai tiszteletben tartásával.
A Nép Ügyvédje hivatalának munkatársai minden hónapban ingyenes meghallgatást tartanak Kovászna megyében, a prefektusi hivatalban, legközelebb november 4-én kereshetik meg személyesen a panaszosok.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!