Hirdetés
Hirdetés

Amikor nem végzik megfelelően a munkájukat az intézmények, akkor érdemes a Nép Ügyvédjéhez fordulni

A sepsiszentgyörgyi hivatalok  hivatalok megtették, amit megtehettek, ám mint kiderült, intézményi nyomásra hatékonyabban tudtak eljárni. Képünk illusztráció •  Fotó: Gyulafehérvári Caritas

A sepsiszentgyörgyi hivatalok hivatalok megtették, amit megtehettek, ám mint kiderült, intézményi nyomásra hatékonyabban tudtak eljárni. Képünk illusztráció

Fotó: Gyulafehérvári Caritas

Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.

Bodor Tünde

2024. október 30., 10:042024. október 30., 10:04

Sajtóhírek alapján vizsgálódott a Nép Ügyvédje, miszerint sérültek-e a hajléktalanok és a gyermekek jogai. Mint arról júniusban beszámoltunk: a sepsiszentgyörgyi Debren-patak hídja alól kilakoltattak egy nyugdíjas párt, akik oda eszkabáltak össze maguknak egy menedéket. Miután azonban a hajléktalanok azzal, hogy tüzet is gyújtottak ott, veszélyeztették a híd szerkezetét, a helyi rendőrség felszámolta a tákolmányt.

korábban írtuk

A legrosszabb opciót választották: a híd alatt rendezkedtek be
A legrosszabb opciót választották: a híd alatt rendezkedtek be

Hajléktalanok telepedtek le egy hulladékokból felépített tákolmányhoz az egyik sepsiszentgyörgyi híd alatt, ám a városlakók ezt nem nézik jó szemmel. Választhatták volna a hajléktalanszállót vagy a nappali központot is.

A megjelent sajtóbeszámolók alapján a Nép Ügyvédje intézményként hivatalból indított eljárást ez ügyben, annál is inkább, hogy tudomására jutott: egy gyermek is érintett az ügyben (erről a helyi rendőrség sajtóhoz eljuttatott közleménye nem számolt be). De egyébként is kötelessége azt vizsgálni, hogy

tiszteletben tartotta-e az állam az egyén jogait, különösen ha hátrányos helyzetűekről van szó

– részletezte Cătălina Dinu, a Nép Ügyvédje brassói területi irodájának munkatársa.

Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal az alárendeltségébe tartozó helyi rendőrség és a Szociális Támogatási Igazgatóság válaszát is közvetítette. Ezek szerint a helyi rendőrség egy lakossági telefonos panasz nyomán kiszállt a helyszínre, és ott azt konstatálta, hogy

a híd alatti építményben négy felnőtt és három gyermek lakik.

Ugyanaznap három másik személy is betelefonált, hogy a hajléktalanok zavarják a közrendet és tüzet gyújtottak a híd alatt. A rendőrség értesítette a Szociális Támogatási Igazgatóságot, járjon el a kiskorúak érdekében, de mint kiderült, azokat már magához vette egy nagynéni.

A híd alatti tákolmányt ezután a köztisztasági vállalat segítségével felszámolták.

A szóban forgó hajléktalanokra, egy nyugdíjas házaspárra vonatkozóan kiderült, hogy

korábban már kiutalt a város egy szociális lakást, de miután adósságokat halmoztak fel, törvénytelen módon másokat is befogadtak, illetve agresszíven léptek fel a hivatalok munkatársaival szemben, törvényszéki végzés alapján kilakoltatták őket.

A Nép Ügyvédje tovább informálódott az érintett gyermekek sorsát illetően: a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság (DGASPC) azt közölte, egy gyermekről van szó (valószínűleg a hajléktalan pár unokájáról), akit születéskor elhagyott az anyja, apja pedig börtönben van. A gyerek azóta biztonságba került egy nagynéninél, aki felelősséget vállalt a neveléséért.

Az intézményektől kapott információk alapján a Nép Ügyvédje azt a következtetést vonta le, a hivatalok megfelelően jártak el, és lezárta az ügyet.

Kötelességükön felül is eljártak a beteg érdekében a sepsiszentgyörgyi hivatalok

Egy súlyosan beteg, előrehaladott gerincdaganattal és több áttéttel is küszködő sepsiszentgyörgyi személy hozzátartozója – az őt gondozó fia – még tavasszal jelezte a Nép Ügyvédjének, hogy

apját az illetékes bizottság elsőfokú rokkantnak minősítette, de nem ítélték jogosultnak arra, hogy személyi gondozója legyen.

Ez ügyben a fiú a rokkantsággal élőket besoroló bukaresti legfelső bizottságnak is írt, de a törvényes határidőn belül, sőt több hónap után sem kapott választ. A panaszos nemcsak emiatt fordult a Nép Ügyvédjéhez, hanem azért is, mert

apja nem kapott pszichológiai tanácsadást, és azért is, mert súlyos fájdalmai ellenére, melyek miatt mozgásképtelen volt, mégis személyesen kellett megjelennie a rokkantsági fokozatot megállapító megyei bizottság előtt.

Cătălina Dinu elmondta, a hivataloktól kapott információk alapján az derült ki, hogy

bár a megyei fogyatékossággal élő személyeket besoroló bizottság hajlandó lett volna a beteg állapotát annak otthonában felmérni, erre azért nem került sor, mert az illető éppen egy sugárkezelésen volt a jelzett időpontban, utólag viszont – éppen a gyorsabb ügymenet érdekében – megegyeztek vele, hogy ő megy be az intézménybe.

A beteget képviselő hozzátartozó fellebbezésére vonatkozóan a bukaresti bizottság azt közölte, az illetőnek egy újabb értékelés után megítélték a személyi gondozót. A DGASPC ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett. hogy a törvény nem teszi kötelezővé a rokkantként besoroltak pszichológiai támogatását. A városi önkormányzathoz tartozó Szociális Támogatási Igazgatóság mégis kiküldött hozzá egy pszichológust, sőt a Diakónia Keresztény Alapítvány egyik erre képzett munkatársának elérhetőségét is megadták. Miután könnyített a lelkén,

a beteg jelezte az intézménynek, nem tart igényt a további ülésekre a szakemberrel, mert a fia az ő legmegfelelőbb támogatója.

Mindezek után a Nép Ügyvédje ismét arra a következtetésre jutott, hogy a hivatalok megfelelően jártak el az egyénnel szemben, annak jogai tiszteletben tartásával.

A Nép Ügyvédje hivatalának munkatársai minden hónapban ingyenes meghallgatást tartanak Kovászna megyében, a prefektusi hivatalban, legközelebb november 4-én kereshetik meg személyesen a panaszosok.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés