Hirdetés
Hirdetés

Amikor nem végzik megfelelően a munkájukat az intézmények, akkor érdemes a Nép Ügyvédjéhez fordulni

A sepsiszentgyörgyi hivatalok  hivatalok megtették, amit megtehettek, ám mint kiderült, intézményi nyomásra hatékonyabban tudtak eljárni. Képünk illusztráció •  Fotó: Gyulafehérvári Caritas

A sepsiszentgyörgyi hivatalok hivatalok megtették, amit megtehettek, ám mint kiderült, intézményi nyomásra hatékonyabban tudtak eljárni. Képünk illusztráció

Fotó: Gyulafehérvári Caritas

Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.

Bodor Tünde

2024. október 30., 10:042024. október 30., 10:04

Sajtóhírek alapján vizsgálódott a Nép Ügyvédje, miszerint sérültek-e a hajléktalanok és a gyermekek jogai. Mint arról júniusban beszámoltunk: a sepsiszentgyörgyi Debren-patak hídja alól kilakoltattak egy nyugdíjas párt, akik oda eszkabáltak össze maguknak egy menedéket. Miután azonban a hajléktalanok azzal, hogy tüzet is gyújtottak ott, veszélyeztették a híd szerkezetét, a helyi rendőrség felszámolta a tákolmányt.

korábban írtuk

A legrosszabb opciót választották: a híd alatt rendezkedtek be
A legrosszabb opciót választották: a híd alatt rendezkedtek be

Hajléktalanok telepedtek le egy hulladékokból felépített tákolmányhoz az egyik sepsiszentgyörgyi híd alatt, ám a városlakók ezt nem nézik jó szemmel. Választhatták volna a hajléktalanszállót vagy a nappali központot is.

A megjelent sajtóbeszámolók alapján a Nép Ügyvédje intézményként hivatalból indított eljárást ez ügyben, annál is inkább, hogy tudomására jutott: egy gyermek is érintett az ügyben (erről a helyi rendőrség sajtóhoz eljuttatott közleménye nem számolt be). De egyébként is kötelessége azt vizsgálni, hogy

tiszteletben tartotta-e az állam az egyén jogait, különösen ha hátrányos helyzetűekről van szó

– részletezte Cătălina Dinu, a Nép Ügyvédje brassói területi irodájának munkatársa.

Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal az alárendeltségébe tartozó helyi rendőrség és a Szociális Támogatási Igazgatóság válaszát is közvetítette. Ezek szerint a helyi rendőrség egy lakossági telefonos panasz nyomán kiszállt a helyszínre, és ott azt konstatálta, hogy

a híd alatti építményben négy felnőtt és három gyermek lakik.

Ugyanaznap három másik személy is betelefonált, hogy a hajléktalanok zavarják a közrendet és tüzet gyújtottak a híd alatt. A rendőrség értesítette a Szociális Támogatási Igazgatóságot, járjon el a kiskorúak érdekében, de mint kiderült, azokat már magához vette egy nagynéni.

A híd alatti tákolmányt ezután a köztisztasági vállalat segítségével felszámolták.

A szóban forgó hajléktalanokra, egy nyugdíjas házaspárra vonatkozóan kiderült, hogy

korábban már kiutalt a város egy szociális lakást, de miután adósságokat halmoztak fel, törvénytelen módon másokat is befogadtak, illetve agresszíven léptek fel a hivatalok munkatársaival szemben, törvényszéki végzés alapján kilakoltatták őket.

A Nép Ügyvédje tovább informálódott az érintett gyermekek sorsát illetően: a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság (DGASPC) azt közölte, egy gyermekről van szó (valószínűleg a hajléktalan pár unokájáról), akit születéskor elhagyott az anyja, apja pedig börtönben van. A gyerek azóta biztonságba került egy nagynéninél, aki felelősséget vállalt a neveléséért.

Az intézményektől kapott információk alapján a Nép Ügyvédje azt a következtetést vonta le, a hivatalok megfelelően jártak el, és lezárta az ügyet.

Kötelességükön felül is eljártak a beteg érdekében a sepsiszentgyörgyi hivatalok

Egy súlyosan beteg, előrehaladott gerincdaganattal és több áttéttel is küszködő sepsiszentgyörgyi személy hozzátartozója – az őt gondozó fia – még tavasszal jelezte a Nép Ügyvédjének, hogy

apját az illetékes bizottság elsőfokú rokkantnak minősítette, de nem ítélték jogosultnak arra, hogy személyi gondozója legyen.

Ez ügyben a fiú a rokkantsággal élőket besoroló bukaresti legfelső bizottságnak is írt, de a törvényes határidőn belül, sőt több hónap után sem kapott választ. A panaszos nemcsak emiatt fordult a Nép Ügyvédjéhez, hanem azért is, mert

apja nem kapott pszichológiai tanácsadást, és azért is, mert súlyos fájdalmai ellenére, melyek miatt mozgásképtelen volt, mégis személyesen kellett megjelennie a rokkantsági fokozatot megállapító megyei bizottság előtt.

Cătălina Dinu elmondta, a hivataloktól kapott információk alapján az derült ki, hogy

bár a megyei fogyatékossággal élő személyeket besoroló bizottság hajlandó lett volna a beteg állapotát annak otthonában felmérni, erre azért nem került sor, mert az illető éppen egy sugárkezelésen volt a jelzett időpontban, utólag viszont – éppen a gyorsabb ügymenet érdekében – megegyeztek vele, hogy ő megy be az intézménybe.

A beteget képviselő hozzátartozó fellebbezésére vonatkozóan a bukaresti bizottság azt közölte, az illetőnek egy újabb értékelés után megítélték a személyi gondozót. A DGASPC ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett. hogy a törvény nem teszi kötelezővé a rokkantként besoroltak pszichológiai támogatását. A városi önkormányzathoz tartozó Szociális Támogatási Igazgatóság mégis kiküldött hozzá egy pszichológust, sőt a Diakónia Keresztény Alapítvány egyik erre képzett munkatársának elérhetőségét is megadták. Miután könnyített a lelkén,

a beteg jelezte az intézménynek, nem tart igényt a további ülésekre a szakemberrel, mert a fia az ő legmegfelelőbb támogatója.

Mindezek után a Nép Ügyvédje ismét arra a következtetésre jutott, hogy a hivatalok megfelelően jártak el az egyénnel szemben, annak jogai tiszteletben tartásával.

A Nép Ügyvédje hivatalának munkatársai minden hónapban ingyenes meghallgatást tartanak Kovászna megyében, a prefektusi hivatalban, legközelebb november 4-én kereshetik meg személyesen a panaszosok.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés