
Fotó: Beliczay László
Előadások és bemutatók halmazával kezdődött péntek délelőtt a Míves Emberek Sokadalma Székelyudvarhelyen. A konferencián a szervezők mellett Natalia Lazǎr, a Román Kulturális Minisztérium munkatársa, Khinayat Babakumur mongóliai kazah néprajzkutató és Antal Lóránt szenátor is előadást tartott. Az eseményt Szabó Attila házigazda nyitotta meg.
2022. július 15., 15:482022. július 15., 15:48
Csomortáni Gál László képzőművész és Kovács Árpád festő kiállításával rajtolt csütörtökön az idei Míves Emberek Sokadalma (MES). A második napon a szervezők akadémikusabb keretbe helyezték az nemzetközi eseményt, a kultúra támogatásáról, a mester és mesterség kapcsolatáról, spiritualitásról és a kézművesekre vonatkozó törvényekről tartottak konferenciát. Az rendezvény a Művelődési Ház koncerttermében zajlott.
Fotó: Beliczay László
A konferenciát a szervezők és a helyi alpolgármester beszéde nyitotta. Lőrincz Zsuzsánna, a MES alapító ötletgazdája szerint a fesztivál 19 éves hagyománya a jó irányba vezető út, hiszen a mesteremberek és művészek így kaphatnak valós elismerést és támogatást a minisztériumtól.
Szabó Attila emellett megjegyezte: „beszélni és vitatkozni kell közös értékeinkről, hogy ne mulandók, hanem élők legyenek.” A román kulturális államtitkár üzenetét Veres Emese Gyöngyvér néprajzkutató tolmácsolta. A beszédben nagy hangsúly jutott az UNESCO világörökség megőrzésére és támogatására fókuszáló tevékenységére. Ez tulajdonképpen egy olyan program, melynek keretén belül azonosítják azokat a személyeket, akik a legeredetibb formában örökítik meg a népművészetet és hagyományainkat. Az UNESCO támogatta program romániai stratégiájáról Natalia Lazǎr koordinátor tartott részletes ismertetőt.
Fotó: Beliczay László
Kiemelte, országunk mellett Bulgária, Makedónia és Moldova is részese az említett programnak. Mint mondta: „elengedhetetlen számunkra, hogy önazonosságunk a modernizáció mellett is képesek legyünk megőrizni, mi egy kiváltságos helyzetben vagyunk a közös munkát tekintve, hiszen a célunk közös.”
A kazah származású, mongóliai néprajzkutató és muzeológus, Khinayat Babakumur az etnogenezis jelenlétére hívta fel a figyelmet. Gyors történelmi áttekintést nyújtott az eurázsiai kultúrák fejlődésére vonatkozóan. Szemléltetésképpen néhány kazah népi szőttest, táskákat és egy szőnyeget is bemutatott. Szerinte a kultúráért felelős minisztériumok kötelesek támogatni a lehető legtöbb olyan csoportosulást, melynek célja a népi örökségünk és értékeink népszerűsítése. Kifejtette, „az emberi világnézet kifele sugárzó fénye a népművészet. Itt vannak a mai napig bennünk a pogány hit maradványai, a tengrizmus, az ős-turáni világ képe. Bár nem lehet versenybe szállni a nagy nyugati divatcégekkel, kötelességünk felelősséget vállalni örökségünkért.” A hagyományt tovább kell éltetni, hanem hanyatlásnak indul és kihal – zárta előadását a kazah történész. A konferencia további részében Antal Lóránd RMDSZ-es szenátor és Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont menedzsere is beszédet tartott.
Fotó: Beliczay László
A szervezők beszámolója szerint idén közel 100 kézműves gyűlt össze kiállítani és árusítani a sokadalmon. A rendezvénysorozat hétvégi programjairól részletes információkat találnak a Míves Emberek Sokadalma Facebook-oldalán.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!