
Szilvássy Carola a róla készült dokumentumfilmben, Kádár Noémi alakításában
Fotó: Salt Communications
A háromszéki Dálnokban, a Gaál-kúriában hétfőn 15 órától és kedden 11 órától a Carola Egyesület konferenciát szervez báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola emlékére.
2023. május 08., 10:332023. május 08., 10:33
2023. május 08., 10:372023. május 08., 10:37
Habár a Carola Egyesület hivatalosan csak 2016-ban alakult meg Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola bárónő emléke ápolása céljából, jogelődje 2001-től híven őrizte a nagyasszony emlékezetét, ezt bizonyítja
A maga természete szerint és szabadon című filmet számos helyszínen, mind Magyarországon, mind Erdélyben, mind az osztrák fővárosban bemutatták, és mindenhol nagy népszerűségnek örvendett.

Dokumentumfilm a családon belüli erőszak túlélőiről, politikai dráma a magyarországi rendszerváltást követő taxisblokádról, feszült thrillerben nyomozó unoka és erdélyi nagyasszony-portré. Ezeket láttuk A magyar film napja apropóján a Csíki Moziban.
Az egyesület azonban úgy gondolja, az emlékápolás nyomán számos feladat várat még magára, amelyeket pótolni szeretnénk az elkövetkező időszakban, ezek egyike a Dálnokban megrendezendő tudományos ülésszak.
A maga természete szerint és szabadon című filmet rendkívüli kutatómunka előzte meg, olyan területeken mint irodalom-, filmtörténet, történelem, nőtörténet, gasztronómia, orvostörténet, repüléstörténet. Mivel báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola számos területen alkotott kiemelkedőt, még mindig maradtak olyan vetületei az életművének, amelyek maradéktalan feltérképezése további kutatást igényel.
A konferencián többek között ezekről beszél majd Sipos Gábor történész, levéltáros, egyetemi oktató, Gergely Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke, Tapodi Zsuzsanna irodalomtörténész, Magyarosi Sándor hadtörténész, Vatány Bíborka történész, Szebeni Zsuzsanna színháztörténész.
Az ülésszak nyitott, minden érdeklődőt szeretettel várnak, ugyanakkor a kötetlen együttlét során meg lehet majd kóstolni Szilvássy Carola kipróbált receptjeit, valamint az érdeklők ízelítőt kaphatnak Carola grófnő szépségtrükkjeiből is.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!