
Illusztráció
Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság
Az alkoholfogyasztás jelenti a legnagyobb veszélyt a háromszéki középiskolások körében, a fiatalok 93 százaléka már fogyasztott valamilyen szeszes italt – derül ki az Országos Drogprevenciós Ügynökség által készített, csütörtökön ismertetett felmérésből.
2018. március 01., 18:432018. március 01., 18:43
Liliana Lazea, az ügynökség Kovászna megyei központjának irodavezetője sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján elmondta, a felmérés keretében 573 diák töltötte ki a kérdőíveket, a hibaszázalék 3,9 százalékos. A feldolgozott adatokból kiderült többek között, hogy a megkérdezettek 51 százaléka legalább egyszer már berúgott. A cigarettát ennél jóval kevesebben próbálták, de ez esetben is aggasztóak a válaszok:
A válaszokból az is kiderül, hogy a megkérdezettek 9 százaléka legalább egyszer fogyasztott kábítószert, főleg marihuánát és etnobotanikus szereket. Megkérdezték azt is, mennyire könnyű hozzájutni a kábítószerekhez, és kiderült,
de marihuánát, ecstasy-tablettát is be tudnak szerezni. Míg más megyékben elterjedtebb a heroin, a kokain, Kovászna megyére ez nem jellemző. Liliana Lazea szerint a „kisebb vásárlóerő” állhat a háttérben,
Viszont aggasztó a „szipuzás” terjedése, ezért megpróbálnak oda hatni, hogy az üzletekben a kiskorúak ne vehessenek ilyen szereket. Azt is vizsgálták, hogy a szülők mennyire engedékenyek: úgy tűnik az apák sokkal szigorúbbak, de általában megengedőbbek az alkohollal, mint a kábítószerrel, ám például az anyukák több mint felét nem zavarja, ha a gyereke egyszer részegen megy haza.
A fiatalok ugyanakkor rendkívül tájékozottak, ismerik a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, és a kábítószerek kockázatait is. Ennek ellenére a többség a drogot legalább egyszer kipróbálná.
Fagyos időre figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn Románia egész területére.
Tavaly több mint nyolcezer embert mentettek meg a hegyimentő szolgálat munkatársai Romániában, mintegy 450-nel többet, mint az előző évben.
Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
szóljon hozzá!