
Kádár Imola és Kolcza István
Fotó: Bodor Tünde
A két kis magyar párt összefogásának elmaradása azt is eredményezte, hogy a Kovászna megyei önkormányzatban a magyar ellenzék képviselői helyett két AUR-os tanácsos foglalhat helyett – nyugtázta keserű szájízzel Kolcza István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Kovászna megyei szervezetének elnöke.
2024. június 13., 15:572024. június 13., 15:57
Már 2020-ban belátták, nincs helye három magyar pártnak az erdélyi politikai porondon, ezért is kezdeményezték akkor az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt fúzióját (amelyből az EMSZ lett). Az, hogy – önhibájukon kívül – most nem jött létre sem megyei, sem országos szinten megegyezés a Magyar Polgári Erő pártjával (MPE), azt eredményezte, hogy egymást ütötték ki a megyeszékhelyi és a megyei tanácsból, így helyettük a román ellenzék jutott be – tekintette át a kudarcos szereplés előzményeit és következményeit Kolcza István. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy
Az az EMSZ-nek is elégtétel, hogy az RMDSZ-szel való összefogás (azaz a külön jelöltek indításáról való lemondás) eredményeképpen Nagyborosnyón sikerült a PSD-s polgármester helyett a magyar jelöltet helyzetbe juttatni, Bölönben viszont vesztett a magyar polgármesterjelölt roma párti (Pro Európa párti) ellenfelével szemben, mert az MPE indult a versenyben – emlékeztetett.
„Újratervezés következik, és remélhetően 2028-ban már közösen lép fel majd a magyar ellenzék” – summázott Kolcza, ugyanakkor arra biztatva választóit, támogatóit, hogy az őszi elnöki és parlamenti választásokon ismét járuljanak az urnákhoz.
Megyei szinten az EMSZ-nek 34 önkormányzati képviselője lesz ősztől: Gidófalván, Uzonban, Zabolán, Nagyajtán, Csernátonban 1–1 jelöltet sikerült bejuttatni a helyi tanácsba, Baróton, Baconban, Vargyason 2-t, Kézdivásárhelyen és Dálnokon 3-at, Kézdiszentkereszten, Illyefalván és Ozsdolán 4-et, Szentkatolnán 5-öt. Ugyanakkor az illyefalvi független, illetve ozsdolai RMDSZ-es polgármesterjelölt támogatása fejében egy-egy alpolgármesteri székre van ígéretük e helységekben – jelentette ki Kolcza.
A sajtóeseményen Kádár Imola, az EMSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke elmondta, konstruktív kampányra törekedtek, amelyben nem is ígértek megvalósíthatatlan, illetve már folyamatban levő dolgokat, „mint mások”. Tudomásul veszik, hogy a többség szerint csak az RMDSZ vezethet.
– nyilatkozta a városi szervezet elnöke. Másrészt Kádár Imola és Kolcza István egyaránt belátta, az emberek fejében zavart okozott annak tisztázása, hogy most az ellenzékiek közül ki melyik pártot is képviseli, mi a helyzet a kis magyar pártokkal.
A két EMSZ-es vezető őszig folytatja munkáját a sepsiszentgyörgyi városi tanácsban (melyben azután kizárólag RMDSZ-es tanácsosok lesznek), és továbbra is támogatják a közösség érdekeit, illetve a város fejlődését szolgáló kezdeményezéseket – fogalmazott Kádár Imola.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!