
Kádár Imola és Kolcza István
Fotó: Bodor Tünde
A két kis magyar párt összefogásának elmaradása azt is eredményezte, hogy a Kovászna megyei önkormányzatban a magyar ellenzék képviselői helyett két AUR-os tanácsos foglalhat helyett – nyugtázta keserű szájízzel Kolcza István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Kovászna megyei szervezetének elnöke.
2024. június 13., 15:572024. június 13., 15:57
Már 2020-ban belátták, nincs helye három magyar pártnak az erdélyi politikai porondon, ezért is kezdeményezték akkor az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt fúzióját (amelyből az EMSZ lett). Az, hogy – önhibájukon kívül – most nem jött létre sem megyei, sem országos szinten megegyezés a Magyar Polgári Erő pártjával (MPE), azt eredményezte, hogy egymást ütötték ki a megyeszékhelyi és a megyei tanácsból, így helyettük a román ellenzék jutott be – tekintette át a kudarcos szereplés előzményeit és következményeit Kolcza István. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy
Az az EMSZ-nek is elégtétel, hogy az RMDSZ-szel való összefogás (azaz a külön jelöltek indításáról való lemondás) eredményeképpen Nagyborosnyón sikerült a PSD-s polgármester helyett a magyar jelöltet helyzetbe juttatni, Bölönben viszont vesztett a magyar polgármesterjelölt roma párti (Pro Európa párti) ellenfelével szemben, mert az MPE indult a versenyben – emlékeztetett.
„Újratervezés következik, és remélhetően 2028-ban már közösen lép fel majd a magyar ellenzék” – summázott Kolcza, ugyanakkor arra biztatva választóit, támogatóit, hogy az őszi elnöki és parlamenti választásokon ismét járuljanak az urnákhoz.
Megyei szinten az EMSZ-nek 34 önkormányzati képviselője lesz ősztől: Gidófalván, Uzonban, Zabolán, Nagyajtán, Csernátonban 1–1 jelöltet sikerült bejuttatni a helyi tanácsba, Baróton, Baconban, Vargyason 2-t, Kézdivásárhelyen és Dálnokon 3-at, Kézdiszentkereszten, Illyefalván és Ozsdolán 4-et, Szentkatolnán 5-öt. Ugyanakkor az illyefalvi független, illetve ozsdolai RMDSZ-es polgármesterjelölt támogatása fejében egy-egy alpolgármesteri székre van ígéretük e helységekben – jelentette ki Kolcza.
A sajtóeseményen Kádár Imola, az EMSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke elmondta, konstruktív kampányra törekedtek, amelyben nem is ígértek megvalósíthatatlan, illetve már folyamatban levő dolgokat, „mint mások”. Tudomásul veszik, hogy a többség szerint csak az RMDSZ vezethet.
– nyilatkozta a városi szervezet elnöke. Másrészt Kádár Imola és Kolcza István egyaránt belátta, az emberek fejében zavart okozott annak tisztázása, hogy most az ellenzékiek közül ki melyik pártot is képviseli, mi a helyzet a kis magyar pártokkal.
A két EMSZ-es vezető őszig folytatja munkáját a sepsiszentgyörgyi városi tanácsban (melyben azután kizárólag RMDSZ-es tanácsosok lesznek), és továbbra is támogatják a közösség érdekeit, illetve a város fejlődését szolgáló kezdeményezéseket – fogalmazott Kádár Imola.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!