
Tiltakozás Kézdivásárhelyen. Kiálltak Beke és Szőcs mellett a börtönévek alatt. Archív
Fotó: Gecse Noémi
A román képviselőház elnöke soron kívül vizsgálja ki annak a szociáldemokrata képviselőnek a kezdeményezését, aki magyarországi civilek kitiltását javasolta – kéri az egyik érintett és Kulcsár-Terza József székelyföldi parlamenti képviselő.
2022. június 13., 17:472022. június 13., 17:47
2022. június 13., 17:492022. június 13., 17:49
A politikus és idősebb Lomnici Zoltán Budapesten tartottak megbeszélést, abban állapodva meg, hogy közös levélben fordulnak Marcel Ciolacuhoz, a román képviselőház elnökéhez, kérve annak a kezdeményezésnek a vizsgálatát, amelyet egy román képviselő nyújtott be a román külügyminiszerhez. Közleményükben felidézik, hogy
Rámutatnak, a két székely férfit öt-öt év szabadságvesztésre ítélte a román bíróság terrorizmus vádjával úgy, hogy az elítélés okát és a döntőnek mondott bizonyítékokat titkosították, azt még a vádlottak és védőik sem ismerhették meg.
Erdélyben kezdettől fogva koncepciós perként kezelték a székely fiatalok bebörtönzését, amelynek célja a magyarok megfélemlítése. Az Emberi Jogok Európai Bírósága jelenleg vizsgálja az elítélés jogszerűségét.
Mirela Adomicăi parlamenti képviselő külügyminiszterhez intézett iratában – amelyet a román sajtóhoz is eljuttatott – azt írja, hogy a két székely elítélt gázvezetéket kísérelt meg felrobbantani Gyulafehérváron, a helyi nemzeti ünnep alkalmából tartott parádén. Mivel ez sem a vádiratban, sem a bírósági eljárás során nem fogalmazódott meg,
„Tisztázni kell, hogy sérült-e az igazságszolgáltatás román alkotmányban garantált függetlensége a bizalmas adat kiszivárogtatásával, és azt is vizsgálni kell, hogy megvalósult-e állami vagy szolgálati titoksértés bűncselekménye” – fogalmaznak a közleményben.
Kérik a román képviselőház elnökét, soron kívül vizsgálja ki az ügyet. A házelnök válaszától teszik függővé a további lépéseket.
Nicușor Dan szerint a jelenleg zajló hibrid hadviselés sem annak a jele, hogy Oroszország békét és stabilitást akarna Európában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fog együtt kormányozni a Szociáldemokrata Párttal (PSD) akkor sem, ha technokrata miniszterelnököt neveznek ki – jelentette ki kedden Mircea Abrudean szenátusi elnök.
Kedd éjfélkor hivatalba lépett a Tisza-kormány; szerdán 15 órától Ópusztaszeren tartják az első kormányülést – közölte Magyar Péter miniszterelnök kedd este a Facebook-oldalán.
Ingyenesen állítják ki az első elektronikus személyi igazolványt a 14. életévüket betöltött polgárok számára június 30-ig.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
1 hozzászólás