
Az Erdélyi Népmesemondók Találkozója harmadik kiadásához érkezett
Fotó: Facebook/Szóperencia Egyesület
Nemcsak szakmai fórum, de értékőrző rendezvény is az Erdélyi Népmesemondók Találkozója, amelynek idén a mesék földje, Kisbacon ad otthont. Az október 25–26. közötti rendezvény központi témája Benedek Elek máig élő öröksége lesz.
2024. október 18., 16:452024. október 18., 16:45
2024. október 18., 16:472024. október 18., 16:47
A népmese mozgalma egyre több irányzatot és közösséget hív életre, alkalmazási területeit Erdélyben is szép számmal képviselik. A kézdivásárhelyi Szóperencia Egyesület és a kisbaconi Benedek Elek Emlékház közös, harmadik kiadású találkozója pedig tökéletes alkalmat biztosít a népmese hazai és külhoni követeinek, kedvelőinek a beszélgetésre és az élményszerű fejlődésre.
A rendezvény betekintést enged az élőszavas mesélés módszereibe, de lesznek előadások, kerekasztal-beszélgetés és felnőtt meseest is. Az idei évben is különleges meghívottak érkeznek, többek között Hideg Anna, Népművészet Mestere díjjal kitüntetett ördöngösfüzesi népi énekes és mesemondó, valamint Pintér Zsolt, a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség elnöke.
Mindenki kedvenc mesemondója és népi énekese: Hideg Anna néni
Fotó: Szóperencia Egyesület/Facebook
Több évfordulót is ünnepelnek a rendezvény keretében: a Szóperencia Egyesület öt-, a Népmese napja húszéves, Benedek Elek 165 éve született, a kisbaconi emlékháza 55 éve alakult. Ennek okán a találkozó fő beszédtémája a mesemondók atyjának máig élő öröksége lesz.
Az Erdélyi Népmesemondók Találkozója október 25–26-án lesz a kisbaconi kultúrotthonban, regisztrálni az űrlapon lehet. A programsorozaton való részvétel belépési díja adományjellegű.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.
Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.
Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
szóljon hozzá!