Hirdetés
Hirdetés

Kirívóan magas a csőtörések száma Kézdivásárhely egy részén

A statisztikai kimutatás szerint a Szabadság utcát és környékét ellátó vezetékén 13 alkalommal történt szakadás

A statisztikai kimutatás szerint a Szabadság utcát és környékét ellátó vezetékén 13 alkalommal történt szakadás

Fotó: Kocsis Károly

Statisztikát tett közzé a Kovászna megyei Közüzemek Rt., amelyben a városok közül Kézdivásárhely fest a legrosszabbul a meghibásodások, csőtörések tekintetében. A város alpolgármestere viszont éppen a szolgáltató bíbelődésében látja ennek okát.

Kocsis Károly

2024. november 26., 13:032024. november 26., 13:03

A statisztikai kimutatásban a 2023., illetve 2024. július-szeptember közötti időszakot vetette össze a Közüzemek Rt. Magyarázata szerint ugyanis a regionális vízszolgáltatónak ebben az időszakaszban van leginkább igénybe véve a hálózata, hiszen ekkor hág csúcsra a lakossági vízfogyasztás.

Hirdetés

„Számunkra, mint szolgáltató számára minden leállás gondot jelent, ennek ellenére különbséget kell tennünk a tervezett munkálatok és a meglepetésként bekövetkező meghibásodások között. A jó hír, hogy Sepsiszentgyörgyön kevesebb panaszunk volt idén, mint tavaly. A rossz azonban az, hogy

Kézdivásárhelyen több, ráadásul sok csőtörés szinte ugyanazon a részen történt. Ez óriási felkiáltójel, ami arra figyelmeztet, hogy be kell avatkoznunk, vezetéket kell cserélnünk”

– mondta el Kozsokár Attila vezérigazgató.

Ha városokra bontjuk a statisztikákat, akkor

2023. július-szeptemberben Sepsiszentgyörgyön 55 meghibásodás történt a vízszolgáltatás terén, míg 2024-ben 44.

A mérleg Kézdivásárhely esetében viszont nem pozitív:

30 meghibásodásról 54-re ugrott a jelzett gondok száma, ebből csak a Szabadság utcát és környékét ellátó vezetéken 13 alkalommal történt szakadás.

„Nem is kérdés, hogy itt cserélni kell, 2025-ben ennek kell az első munkálatnak lennie, amit elvégzünk. Már szerepel is a jövő évi befektetési tervben, ezt semmi esetre sem lehet tovább halogatni” – tette hozzá Pap Lajos, a Közüzemek Rt. kézdivásárhelyi kirendeltségének vezetője.

Az 1918. december 1. utcában már rég be kellett volna fejezni a munkálatokat •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Az 1918. december 1. utcában már rég be kellett volna fejezni a munkálatokat

Fotó: Kocsis Károly

Íme a városvezetés álláspontja

A vezetékcsere sürgős voltával természetesen Kézdivásárhely alpolgármestere, Szilveszter Szabolcs is teljes mértékben egyetért, ám ő éppen a Közüzemek Rt-nél véli felfedezni a késlekedés okát. Mint mondta, a városháza folyamatosan próbál a legmegfelelőbb módon együttműködni a megyei szolgáltatóval. Ez így történt az elmúlt években is, és nemcsak a hirtelen keletkező gondok megoldásában, hanem számos saját, vagy a Közüzemekkel közös hálózatfejlesztést ütemeztek be.

Az önkormányzat csak hálózatbővítés és -javítás során közel 8,7 millió lejt ruházott be a városközpont, az udvarterek, az Ady Endre, Orbán Balázs, Kanta utcák esetében.

„Pap Lajos mérnök úrral amúgy kitűnően megértjük egymást, tisztán látjuk a gondokat, tudunk közösen dolgozni” – hangsúlyozta az elöljáró.

2022. február közepén már szerepelt a Közüzemek fejlesztési tervében az 1918. december 1. utca korszerűsítése, 2023-ben a Kert, Luther Márton és Domokos Pál Péter utcák kerültek bele, és ezekre meg is van a pénzügyi fedezet a megyei szolgáltató éves fejlesztési alapja és az önkormányzat saját hozzájárulása révén.

„Az önkormányzat 2022 és 2024 között megközelítőleg 1 millió lejjel segítette a kivitelezést, tehát a fedezethiány nem lehetett kérdés. A Közüzemek azonban a tervkészítést, közbeszerzést és szinte mindent, ami kivitelezéssel és menedzsmenttel kapcsolatos papírmunka, központosítva végez, ami legalább kétéves késéshez vezetett. Ilyenképpen

Idézet
a 2022-re és 2023-ra tervezett hálózatbővítési-javítási munkálatok konkrétan csak 2024 közepén kezdődtek el”

– világított rá a gond okára Szilveszter Szabolcs.

Tisztában van azzal, hogy a Szabadság és az Óvoda utcai hálózatcsere égetően fontos, ám meglátása szerint „nem felkiáltójeles hirtelen feleszmélés szükséges a topmenedzsment részéről, hanem hatékonyabb papírmunka-végzés és főleg megoldás szükségeltetik. Mert ha két év nem telik tényleges munka nélkül, akkor már biztosan nem az 1918. december 1. utcában bajlódnánk, hanem a Szabadság utcában cserélnénk a vezetéket.”

Kovászna városában a meghibásodások száma 15-ről 19-re nőtt a fenti jelzett időszakokat összevetve, ami nem tekinthető jelentős módosulásnak,

a községek esetében viszont a 86 meghibásodásról 105-re nőtt a problémák száma 2024-re.

Ezek javarészt a szárazság miatti túlzott vízfogyasztás miatt keletkeztek. Az írásban érkező reklamációk száma viszont csökkent: 2023-ban 51-et iktatott a diszpécserszolgálat, míg 2024-ben 45-öt.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 26., vasárnap

Soha nem voltak még ennyien a motoros szezonnyitón – videó

Motorok és motorosok százait áldották meg vasárnap délután a Tolvajos-tetőn.

Soha nem voltak még ennyien a motoros szezonnyitón – videó
Hirdetés
2026. április 26., vasárnap

A fákat sem kímélte az erős szél

Több fát is kidöntött az erős szél vasárnap Marosvásárhelyen, a tűzoltókat három helyszínre riasztották. Maroshévízen egy fa az áramvezetékekre zuhant, ezért a tűzoltók mellett az áramszolgáltató munkatársai is a helyszínre vonultak.

A fákat sem kímélte az erős szél
A fákat sem kímélte az erős szél
2026. április 26., vasárnap

A fákat sem kímélte az erős szél

2026. április 26., vasárnap

Újabb, robbanótöltettel ellátott drónmaradványokat találtak, ezúttal Tulcea megyében

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.

Újabb, robbanótöltettel ellátott drónmaradványokat találtak, ezúttal Tulcea megyében
2026. április 26., vasárnap

Emberéletet követelt a szélvihar: tetődarabok temettek maguk alá egy férfit

Életét vesztette vasárnap Huși-ban egy férfi, akire egy tömbház tetőelemei zuhantak – közölte a Vaslui megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Emberéletet követelt a szélvihar: tetődarabok temettek maguk alá egy férfit
Hirdetés
2026. április 26., vasárnap

Jobbkormányos autók: kiderült, mi okozza a legtöbb balesetet

A Román Rendőrség vasárnap közölte, hogy 2020 és 2025 között a jobbkormányos gépkocsikat érintő balesetek mintegy 84 százaléka azért történt, mert a járművezetők nem tartották be a közlekedési szabályokat.

Jobbkormányos autók: kiderült, mi okozza a legtöbb balesetet
2026. április 26., vasárnap

Amikor túl szép, hogy igaz legyen: csalásra utalhatnak a gyanúsan alacsony árak

A belügyminisztérium vasárnap a szellemi tulajdon világnapján arra figyelmeztetett, hogy a hamisított termékek és a kalóztartalmak továbbra is valós kockázatot jelentenek a vásárlók számára.

Amikor túl szép, hogy igaz legyen: csalásra utalhatnak a gyanúsan alacsony árak
2026. április 26., vasárnap

Növekvő árak, szűkülő kínálat: idén is folytatódik az Új otthon program

A kormány idén is folytatja az Új otthon programot, 500 millió lejes hitelgarancia-kerettel – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett jogszabálytervezetéből.

Növekvő árak, szűkülő kínálat: idén is folytatódik az Új otthon program
Hirdetés
2026. április 26., vasárnap

Külügyminiszter: az orosz nagykövet nem tudta cáfolni a drón orosz eredetét

Most fordult elő először, hogy az orosz fél nem tudta teljes mértékben tagadni a Románia légterébe szombat hajnalban behatoló drón orosz eredetét – jelentette ki szombat este Oana Țoiu a bukaresti orosz nagykövet bekéretéséről.

Külügyminiszter: az orosz nagykövet nem tudta cáfolni a drón orosz eredetét
2026. április 26., vasárnap

Április végi fagy Csíkszeredában

Bár szombaton napközben Székelyföld-szerte napos, tavaszi idő volt, vasárnap reggelre több helyen fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A leghidegebbet ezúttal is Csíkszeredában mérték.

Április végi fagy Csíkszeredában
Április végi fagy Csíkszeredában
2026. április 26., vasárnap

Április végi fagy Csíkszeredában

2026. április 25., szombat

Drónincidens: Bukarest határozott üzenetet küldött Moszkvának

A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.

Drónincidens: Bukarest határozott üzenetet küldött Moszkvának
Hirdetés