
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége szervezésében február 4–5-én Sepsiszentgyörgyön, a Mikes Kelemen Főgimnáziumban zajlott az Implom József Helyesírási Verseny országos döntője. A Gyulán esedékes Kárpát-medencei döntőre kilencen jutottak tovább.
2023. február 07., 13:082023. február 07., 13:08
Az országos döntőre több mint 60 középiskolás diák nevezett be Erdély számos településéről, végül 56-an jelentek meg Sepsiszentgyörgyön. A versenyzőknek tollbamondásban és feladatlapok megoldásában kellet jeleskedniük.
A képzeletbeli dobogó első három helyén a IX. osztályos Rus Lilla (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti), a XI-es Bodó Bence (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely) és az érettségi előtt álló Krecht Hanna Regina (Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy) végzett. Dicséretben Antal Sára Panna (XI., Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely), Balázs Blanka Margit (IX., Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár), Kész Sarolta (XII., Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda), Oláh-Badi Anita (XI., Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy), Kovács Boglárka (IX., Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy), Izsák Adél (XI., Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda), Keresztessi Csilla (XII., Mihai Eminescu Pedagógiai Főgimnázium, Marosvásárhely), Nagy Szilvia (X., Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó) és Mihály Hanna Andrea (XI., Mikes Kelemen Főgimnázium, Sepsiszentgyörgy) részesült. Az első kilenc helyezett vesz részt a február 23. és 25. között Gyulán megszervezendő Kárpát-medencei döntőn.
Az Implom József helyesírási versennyel nemcsak az anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztését is szolgálni kívánja az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ). A magyarul tanuló diákok összlétszáma függvényében Hargita megyéből 9, Kovászna és Maros megyéből 8-8, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce-Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre, amelyet 2009 óta szerveznek.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
Kórházba szállították, de később életét vesztette az a 14 éves fiú, aki elektromos rollerrel közlekedett az országúton Bihar megyében, amikor elgázolta egy autó. Marosszéken éppen a napokban ellenőrizték célzottan az elektromos rollerrel közlekedőket.
Romániából először telepítenek medvéket külföldre, egy franciaországi állatparkba. A négy nagyvadat a zernyesti medverezervátumból viszik át nemzetközi együttműködésben – írta kedden az MTI a rezervátumot működtető egyesület közlése alapján.
A dél-franciaországi Var megyében, Pontevès térségében segítik a növényzet- és erdőtüzek megfékezését a romániai tűzoltók.
Katonai drónok közös romániai gyártásában állapodott meg az Oves Enterprise romániai vállalat az Edrone ukrajnai dróngyártóval.
A Duna példátlanul alacsony vízállása miatt kedden 11 órakor ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorát – jelentette be hétfő este a Nuclearelectrica.
szóljon hozzá!