Hirdetés
Hirdetés

Kifogták az aranyhalat a Sepsi Ipari parkban: nagybefektető telepedett meg a létesítményben

Közel négyéves tárgyalássorozat után nagybefektető telepedett meg a sepsiszentgyörgyi ipari parkban: Magyarország legnagyobb magán ipari parkjának alapító-tulajdonosa, a Xanga cégcsoport négy hektáron végez komplex fejlesztést. Azaz megépít két olyan csarnokot, amelyben rendkívül hamar berendezkedhetnek az ide érkező cégek.

Bodor Tünde

2024. március 14., 18:092024. március 14., 18:09

A magyar tulajdonban lévő tőkebefektetői cégcsoport sepsiszentgyörgyi megtelepedését Herdon István, a Xanga csoport vezérigazgatója és Szőcs Endre romániai ügyvezető igazgatója jelenlétében sajtótájékoztatón üdvözölte Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Miklós Zoltán háromszéki képviselő, valamint Petroczki Géza, az ipari park igazgatója.

Hirdetés

Szintet lép az ipari park

Petroczki bevezetésképpen elmondta, ezzel a legutóbbi szerződéssel

23-ra emelkedett a létesítmény partnereinek száma, eddig 22 kis- és középvállalkozás élt a lehetőséggel, a jelenleg 29 hektáros ipari park területe pedig elérte a 66 százalékos telítettséget.

Ezért az önkormányzat máris keresi a bővítés lehetőségét, szeretné az ipari park területét egészen 70 hektárig bővíteni, azonban először az övezeti rendezési tervnek kell elkészülnie – közölte Antal Árpád polgármester.

Az elöljáró
méltányolta a Debrecenben zajló sokmillió eurós nagyberuházásokat, amelyeket a magyar állam is támogat az infrastruktúra-fejlesztéssel, ugyanakkor nehezményezte, hogy a hasonló (román) állami hozzájárulás elkerülte Székelyföldet.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

A cégvezető rendkívül gazdag kapcsolati hálójára és interdiszciplináris tevékenységére utalva a polgármester úgy fogalmazott:

Idézet
kifogtuk az aranyhalat”.

Antal nézetében a nagy területet elfoglaló fejlesztés „fénysebességgel” gyorsítja majd fel a beruházók szentgyörgyi megtelepedését. Miklós Zoltán, az ipari park volt igazgatója elégtétellel nyugtázta, hogy

egy ekkora vállalkozás jelenléte igazolja a korábbi befektetett munkát, most pedig „szintet lép az ipari park”.

Herdon István vezérigazgató elmondta, hogy több mint 25 éve foglalkoznak az ipari infrastruktúra fejlesztésével az ipari parkokban, de ennél tovább is mennek, vagyis kockázati alapon megépítenek többféle vállalkozást befogadni képes multifunkcionális inkubátorokat, „dobozokat”, vagyis csarnokokat.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Antal Árpáddal még a Covid-járvány előtt kezdték meg a tárgyalásokat. Elemezve, hogy Szentgyörgynek mire van szüksége a munkahelyteremtéshez, illetve mi telepíthető ide, arra jutottak – fejtette ki Herdon István –, hogy

első lépésben 15 millió eurós költségvetéssel két olyan csarnokot építenek (egy 5000 és egy 6000 négyzetmétereset), ahol egy termelő vállalkozás akár 2-3 hónap alatt is berendezkedhet, betelepítheti a szükséges technológiát.

Ezekben a csarnokokban lesznek irodák, szociális létesítmények, de a logisztikához és a gyártó technológia betelepítéséhez is minden adott lesz.

Középen Herdon István, a Xanga cégcsoport vezérigazgatója •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Középen Herdon István, a Xanga cégcsoport vezérigazgatója

Fotó: Tuchiluș Alex

Amennyiben a két csarnok a várakozásoknak megfelelően működik, azaz valóban bevonzza a további befektetőket, további két hasonló épületet is felhúznak. Az lenne az ideális, ha

egy magas hozzáadott értéket megvalósító, nemzetközi termelő céget sikerülne a szentgyörgyi megtelepedésre bírni, mely megáll a saját lábán, azaz uniós támogatások nélkül is életképes

– vélekedett Herdon István. Hozzátette, az infrastruktúra megléte a befektetőnek általában sokad rangú kérdés, annál sokkal fontosabb a környék emberi potenciálja, azaz megvan-e a szükséges létszámú képzett munkaerő.

A magyarországi cégcsoport jelenleg építési engedélyre vár, amint az meglesz, ajánlatokat vár a kivitelezésre – előnyben vannak a helyi vállalkozók. Az építkezésnek várhatóan ősszel fognak neki, attól fogva 12-15 hónapot számolnak a létesítmény átadásáig.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

„Bővül a menü” – fogalmazott Antal Árpád az ipari park jövőjét felvázolva. Kifejtette, azáltal is vonzóbb lehet majd a Sepsi Ipari Park, hogy

most már zöldmezős és barnamezős beruházást is fogadni tudnak, illetve a kész infrastruktúrába való betelepedést is fel tudják kínálni.

A polgármester szerint már van 2-3 olyan érdeklődő, aki szeretett volna az ipari parkba jönni, de nem akart építkezésbe fektetni, mivel az 2-3 évvel kitolja egy cég elindításának időpontját. Az ipari parkban megtelepedő cégek a befektetőtől ugyan nem igényelhetnek könnyítéseket, mert az kockázati alapon ruház be, de az önkormányzat annak függvényében, hogy milyen vállalkozásról van szó, hány munkahelyet teremt, milyen bérszintet üt meg, nyújthat neki de minimis jellegű támogatást, hangzott el.

Galéria
Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

21 megyében van árvízkészültség

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.

21 megyében van árvízkészültség
21 megyében van árvízkészültség
2026. június 30., kedd

21 megyében van árvízkészültség

Hirdetés
2026. június 30., kedd

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak Tulcea megyében

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak hétfőn Tulcea megyében – tájékoztatott kedden a védelmi minisztérium.

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak Tulcea megyében
2026. június 30., kedd

Súlyos terroristavádak egy Németországban letartoztatott román fiatalember ellen

Őrizetbe vettek kedden a német hatóságok egy román állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy szélsőjobboldali terrorszervezet megalapításával, „terrorháború” útján akarta megdönteni a román államot.

Súlyos terroristavádak egy Németországban letartoztatott román fiatalember ellen
2026. június 30., kedd

Mobilkórházzal mentek az áldozatok kimentésére egy nagyszabású rendőrségi ügyben

Egy emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyben huszonhét Bihar megyei helyszínen tartottak házkutatásokat kedden a rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) munkatársai.

Mobilkórházzal mentek az áldozatok kimentésére egy nagyszabású rendőrségi ügyben
Hirdetés
2026. június 30., kedd

A kórház harmadik emeletéről zuhant le egy 71 éves beteg Marosvásárhelyen

Rendőrségi vizsgálat indult, miután egy 71 éves beteg a marosvásárhelyi sürgősségi kórház harmadik emeletéről lezuhant. A férfi egy melléképület tetejére esett, a balesetet követően pedig a sürgősségre szállították.

A kórház harmadik emeletéről zuhant le egy 71 éves beteg Marosvásárhelyen
2026. június 30., kedd

Hiába, hogy délben nincs még 30 Celsius-fok Csíkszeredában, ez már 36 foknak érződik

Érdemes figyelemmel követni az Országos Meteorológiai Igazgatóság adatait a kánikulában, hiszen többek között azt is láthatjuk, hogy mennyinek érződik a valós hőmérséklet.

Hiába, hogy délben nincs még 30 Celsius-fok Csíkszeredában, ez már 36 foknak érződik
2026. június 30., kedd

Összesítették, hogy mennyien voltak az oktatási rendszerben az elmúlt tanévben

A 2025-2026-os tanévben/egyetemi évben 3,518 millió iskolás és egyetemi hallgató tanult a hazai oktatási rendszerben, 33 100 fővel több, mint az előző tanévben/egyetemi évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Összesítették, hogy mennyien voltak az oktatási rendszerben az elmúlt tanévben
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Három autó ütközött Marosvásárhelyen, egy sérültet kórházba szállítottak

Három személyautó ütközött a marosvásárhelyi Pandúrok sugárúton kedden délelőtt. Két ember sérült meg, egyiküket kórházba kellett szállítani.

Három autó ütközött Marosvásárhelyen, egy sérültet kórházba szállítottak
2026. június 30., kedd

Vörös hőségriasztás: 41 Celsius-fok is lehet Maros megyében

Vörös jelzésű hőségriasztás lépett életbe újra kedd délelőttől Maros megyében is. A rendkívüli meleg miatt a tűzoltók a hőguta, a vízbe fulladás és a szabadtéri tüzek megelőzésére figyelmeztetik a lakosságot.

Vörös hőségriasztás: 41 Celsius-fok is lehet Maros megyében
Hirdetés