
Sajátos, kortalan értékek válnak közkinccsé a székelyudvarhelyi fotós munkája által
Fotó: Beliczay László
Európai Polgár díjat kapott a székelyudvarhelyi Dávid Botond fotóművész Geofolk című kezdeményezése, amelynek célja a világ népviseleteinek bemutatása. A díjra idén csak Romániából több mint húsz pályázót jelöltek – a strasbourgi elbíráló bizottság végül a székelyudvarhelyi fotósét választotta.
2021. augusztus 02., 10:342021. augusztus 02., 10:34
2021. augusztus 02., 15:092021. augusztus 02., 15:09
Módszeresen, tipológiai szempontok szerint 2014 óta készít viseletfotókat a székelyudvarhelyi Dávid Botond. Geofolk nevű kezdeményezéséről a székelyföldi közönség már többször hallott, most azonban, a díjnak köszönhetően Európai Unió-szerte mindenhol ismertté vált.
„A díjra Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő terjesztette fel a projektet még tavasszal” – tudtuk meg Dávid Botondtól, a fotós projekt ötletgazdájától. Elmondása szerint
Húsznál is több szervezet, egyesület projektjét ajánlották díjazásra Romániából, ebből négy jutott ki Strasbourgba, és úgy hozta a sors, hogy a Geofolk került ki győztesként közülük – magyarázta a fotós.
Fotó: Beliczay László
A díjat a fotós nem csupán elismerésként, hanem elvárásként éli meg. „A lényeg ezután kezdődik, eddig kaptam vállveregetést, de ez már kötelesség, egyfajta küldetés” – mondta.
„Legutóbb Bulgáriában jártam így, ahol egy szervezésen belül 18 település több mint 40 viseletét tudtam megfényképezni, és volt, aki csak azért jött oda, hogy lásson egy »európai polgárt«. Köszönhetően a helyieknek, a tervezettnél legalább ötször nagyobb anyaggal tértem haza” – mesélte Dávid Botond. A fotós nemsokára Szerbiába megy gyűjteni, szintén meghívásra. Jövőbeli terveit célzó kérdésünkre Dávid Botond summásan válaszolt: „Ez egy olyan munka, mint megszámolni a csillagokat. Amikor kivilágosodik, vársz egy kicsit, este kezded elölről.”
Fotó: Beliczay László
Fotók tízezrei
Dávid Botond százezernél is több fotót készített már népviseletekről, ebből szerinte mintegy harmincezer hasznos, ennyit dolgozott fel. A Geofolk viseletfotókból összeállított, több mint 1700 darabot számláló, 55 országból származó népviseleteket bemutató kiállítást Székelyudvarhelyen mutatták be tavaly októberben. A tárlat azóta vándorkiállításként járja a Kárpát-medencét. Jelenleg Veszprémben van, innen Mohácsra költözik majd – tudtuk meg a fotóstól.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerint legkésőbb egy hét múlva tisztségbe iktatják az új kormányt.
Tizenegy jogosítványt és tizenegy forgalmi engedélyt is bevontak a rendőrök a a vasárnapi razzia során, összesen pedig 243 bírságot szabtak különböző okok miatt.
Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.
Megállapodott Orbán Viktorral az idei tusványosi részvételről Németh Zsolt – jelentette be a politikus egy közéleti podcastben. A szervezők emellett a jelenlegi magyar kormány több tagját is meghívnák Tusnádfürdőre.
Nicușor Dan államfő aláírta vasárnap az Adrian-Ioan Veștea miniszterelnökké jelöléséről szóló rendeletet – közölte az elnöki hivatal.
A Maros megyei tűzoltóknak vasárnap délután több helyszínen is be kellett avatkozniuk ez esőzések okozta károk elhárításáért. Délután ötkor a beavatkozások még folyamatban voltak.
Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
szóljon hozzá!